Produkcja PV w Hiszpanii wciąż rośnie
Z danych AleaSoft Energy Forecasting wynika, iż w okresie od stycznia do kwietnia 2025 roku w Hiszpanii odnotowano nieprzerwany wzrost produkcji energii z instalacji fotowoltaicznych. Każdy słoneczny dzień przynosił nowe szczyty wytwarzania – to, co jeszcze niedawno było wyjątkowe, dziś staje się normą. To dobra wiadomość dla środowiska i gospodarki: zmniejsza się zapotrzebowanie na paliwa kopalne, spadają emisje CO₂ i maleje uzależnienie od importu gazu ziemnego.
Na tę dynamikę wpływ mają trzy najważniejsze czynniki: ogromny przyrost mocy zainstalowanej w ostatnich latach, poprawa sprawności paneli PV oraz sprzyjające warunki pogodowe.
Sukces z cieniem – rekordy oznaczają spadki cen
Rosnąca podaż energii słonecznej w godzinach południowych powoduje jednak spadek cen na rynku energii. Tegoroczna wiosna przyniosła historycznie niskie ceny godzinowe w godzinach największej produkcji PV. Dla projektów fotowoltaicznych oznacza to presję na rentowność – szczególnie dla instalacji bez mechanizmów zabezpieczających przychody lub bez magazynów energii.
Na trudności napotykają także długoterminowe kontrakty PPA (Power Purchase Agreements), zwłaszcza typu „pay-as-produced”, których wartość spada ze względu na prognozowane dalsze obniżki cen energii w godzinach słonecznych. Skutkiem jest rosnąca niepewność inwestycyjna i zahamowanie części decyzji projektowych.
Hybrydyzacja jako klucz do przyszłości
Rozwiązaniem mającym przywrócić opłacalność projektom PV ma być hybrydyzacja – czyli integracja instalacji fotowoltaicznych z magazynami energii. Umożliwia to gromadzenie nadwyżek produkcyjnych i ich sprzedaż w godzinach wyższych cen, stabilizując przychody i poprawiając wskaźniki bankowalności projektów.
AleaSoft i spółka zależna AleaStorage wskazują, iż hybrydyzacja to nie tylko technologia, ale fundamentalna zmiana modelu energetycznego. Firma oferuje wsparcie w postaci analiz rynkowych, prognoz przychodów i modeli finansowych, pomagając deweloperom i inwestorom w podejmowaniu decyzji.
Nowy paradygmat energetyczny
Eksperci z AleaSoft są przekonani, iż po „pierwszej fali” transformacji, jaką była masowa budowa farm PV, czas na kolejną: elastyczny i odporny system elektroenergetyczny oparty na OZE i magazynach energii. W tym celu oferują również krótkoterminowe i średnioterminowe prognozy rynkowe w ramach działu AleaBlue – obejmujące zapotrzebowanie, ceny energii oraz rynki usług systemowych, które są najważniejsze m.in. dla strategii arbitrażu cenowego w magazynach.
Zobacz również:- Tata Power Renewable Energy zbuduje 200 MW hybrydową instalację OZE dla NTPC – przełomowy projekt z magazynowaniem energii
- Pierwsza w Polsce koncesja na hybrydową instalację OZE
- European Energy buduje drugi hybrydowy park OZE w Szwecji
Źródło: AleaSoft