Hejnał pilski. Wrzesień 2024 r.

3 dni temu

Oddajmy głos Radnym Koalicji Obywatelskiej:

Maria Kubica – przewodnicząca Rady Miasta Piły

Podlasie, Koszyce, Jadwiżyn

24 sierpnia b. r. brałam udział w uroczystych obchodach Jubileuszu 30-lecia utworzenia w naszym mieście Pilskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Pile.

Pierwszym punktem świętowania była zbiórka członków i sympatyków stowarzyszenia przy pomniku Lotników, podczas której odśpiewano Hymn Polski, następnie wciągnięto Flagę Państwową na maszt. Po czym prezes stowarzyszenia wygłosił okolicznościowe przemówienie, po którym zebrani odmówili modlitwę za Tych, co odeszli do Niebieskiej Eskadry. Tę część obchodów zakończono złożeniem wiązanek kwiatów i wieńców pod pomnikiem.

Druga część uroczystości odbyła się w kinie Iskra, dokąd udali się wszyscy uczestnicy przy dźwiękach zaprzyjaźnionej orkiestry z Kaczor.

Prezes stowarzyszenia po powitaniu licznie przybyłych gości i rocznicowym wystąpieniu przedstawił nowych członków oddziału. Były też wyróżnienia i uhonorowania w różnej formie.

Pod koniec uroczystości nadszedł czas na wystąpienia gości.

Zaszczycona zaproszeniem na piękny Jubileusz 30–lecia, złożyłam na ręce płk dypl. nawig. inż. Jana Ficermana, Prezesa Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział w Pile, list gratulacyjny o treści jak poniżej, który opatrzyłam mottem z Marszu Lotników:

[…] orła mamy hart

My Polski czujna straż, husarii dawny huf. […]

W 1913 r. zaledwie 10 lat po tym jak bracia Wright spełnili odwieczne marzenie człowieka o lataniu, rozpoczęła się historia pilskiego lotnictwa. Historia miejsca, a przede wszystkim ludzi.

Po wielu latach i po różnych kolejach losu, nasze miasto stało się ważnym elementem pięknej historii elity polskich sił zbrojnych, do której należeli pilscy lotnicy.

Szanowny Panie Prezesie, Szanowni Członkowie Pilskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Pile, dzisiaj przy okazji pięknego Jubileuszu 30–lecia powstania w Grodzie Staszica Waszego Stowarzyszenia, składam Wam serdeczne podziękowania za zaangażowanie, za ogromny wkład pracy jaką włożyliście w podtrzymywanie pamięci o tych, którzy z pilskim lotnictwem związali swoje życie. A było ich wielu – lotnicy, cała kadra obsługi lotniska, pracownicy cywilni lotniska, rodziny i wszyscy Ci, którzy przez lata z dumą spoglądali w niebo nad Piłą.

Bardzo dziękuję, iż współpracując między innymi ze Szkołą Podstawową nr 6 im. Lotników Polskich w Pile, przekazujecie kolejnym pokoleniom pilan bliskie Wam wartości takie jak niezłomność, odwaga, męstwo, honor oraz miłość do Ojczyzny – jak przystało na spadkobierców dawnej husarii, którzy mają w sobie orła hart.

Szanowny Panie Prezesie, Drodzy Członkowie Stowarzyszenia – życzę Wam dużo zdrowia, euforii doznawanej każdego dnia oraz satysfakcji z dalszej pracy na rzecz naszej społeczności lokalnej.

Zdzisława Karpińska

Podlasie, Koszyce, Jadwiżyn

Wakacje, wakacje i po wakacjach. Minęły już dwa tygodnie od rozpoczęcia roku szkolnego. Jaki będzie? Dla pilskich dzieci na pewno pełny dobrych wiadomości.

2 września 2024 roku odbyła się miejska uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2024/2025. Niby nic nadzwyczajnego. Uroczystość jak co roku. Jednak dla braci szkolnej pilskiej „Siódemki” było to niezwykle ważne i radosne wydarzenie, bowiem została oddana do użytku długo oczekiwana nowoczesna hala sportowa wraz z kompleksem boisk sportowych.

Już z zewnątrz budynek robi wielkie wrażenie, bowiem w lustrzanej elewacji hali przegląda się zabytkowa bryła szkoły, która jak wiemy niedawno była rewitalizowana i jest perełką zabytkowej architektury miasta. Wspaniałe połączenie nowoczesności z historią.

Budynek jest w pełni przystosowany dla osób z niepełnosprawnością. Ponadto, dzięki dociepleniu materiałami o wysokich parametrach, zamontowanym pompom ciepła oraz fotowoltaice na dachu, jest obiektem samowystarczalnym energetycznie i zeroemisyjnym.

W obiekcie jest w pełni wyposażona główna hala sportowa wraz z trybunami dla ponad stu osób, sala fitness, szatnie dla uczniów z węzłem sanitarnym, szatnia dla nauczycieli. Wszystkie pomieszczenia nowocześnie wykończone, na miarę XXI wieku.

Wielkie podziękowania dla Projektantów, Wykonawców, Włodarzy Miasta i Pracowników UM za tę inwestycję, która cieszy nie tylko uczniów i pracowników szkoły, ale wszystkich pilan.

Ale to nie koniec bardzo dobrych wiadomości w obszarze inwestycji oświatowych w Pile.

Już niedługo młodsze dzieci otrzymają do użytku nowe przedszkole powstające na Koszycach i żłobek w centrum miasta, który będzie w modernizowanym budynku po byłym przedszkolu nr 1 przy ul. Witaszka. Pamiętamy, ile hałasu było półtora roku temu wokół likwidacji przedszkola i powstania w tym miejscu żłobka. Na pohybel niedowiarkom i przeciwnikom tego pomysłu dziś obie te inwestycje są realizowane i niebawem otworzą swoje drzwi dla dzieciaków.

Otwarcie żłobka planowane jest już wiosną 2025 roku, czyli jeszcze w tym roku szkolnym, zaś przedszkola we wrześniu 2025 roku.

Warto w tym miejscu podkreślić, iż na realizację obu obiektów oświatowych miasto pozyskało dużą dotację z programów rządowych.

Całkowity koszt adaptacji budynku przy ul. Witaszka na potrzeby żłobka, to ok. 3 875 000 złotych, z czego dotacja w ramach programu „Aktywny Maluch” wyniesie ok. 3 100 000 złotych. Na budowę przedszkola gmina pozyskała 7 800 000 złotych dotacji z programu Polski Ład.

Wielkie brawa dla Władz i Pracowników Urzędu Miasta za urzeczywistnianie się wizji rozwoju miasta oraz przyczynianie się do tego, iż jest ono coraz ładniejsze i przyjazne wszystkim mieszkańcom.

Teresa Kasior

Zamość

Jak pogodzić bezpieczeństwo mieszkańców z uciążliwą działalnością gospodarczą?

Reaguję na pisma przesłane do wielu instytucji, jak i do Biura Rady Miasta Piły oraz na składane do mnie prośby w czasie spotkań z mieszkańcami. Są to nagminne skargi mieszkańców na złe zachowanie stałych grup pod wpływem alkoholu, przesiadujących i oblegających sklepy sprzedające alkohol w godzinach nocnych. Zwrócił się do mnie w imieniu mieszkańców Pan Macjej K. z ul. Łowieckiej, przedstawiając codzienną bardzo trudną sytuację, odbywającą się w okolicy ul. Wawelskiej przy trzech sklepach sprzedających alkohol: sklep ,, Żabka” czynny od 6.00-23.00, ,,ABC – sklep spożywczy” czynny od 6.00- 22.00 i ,,Multus” czynny od 6.00-24.00. Problem dotyczy zakłócenia spokoju i porządku publicznego w godzinach wieczornych i nocnych. Zbierają się osoby, które zachowują się skandalicznie min. głośne, wulgarne zachowanie, załatwianie potrzeb fizjologicznych na osiedlu. To samo dzieje się na ul. Śródmiejskiej w Pile w okolicy sklepu ,,Żabka”. Mieszkańcy z ul. Śródmiejskiej piszą i proszą o konsekwentne działanie, ponieważ czują zagrożenie i nie mają spokoju we własnym domu. Uporczywe walenie drzwiami, wydzwanianie do domofonów, zaczepianie o pieniądze, krzyki, bójki, w ten sposób zasady ciszy nocnej są naruszane. Mieszkańcy informują, iż Komenda Powiatowa Policji w Pile interweniuje pogadankami, pouczeniami i rozgania zakłócających spokój, jednak, gdy tylko odjadą z ukrycia wychodzi cała brać i ponownie się rozsiada. Jest to ogromny stres, zdesperowani mieszkańcy krzyczą o zrozumienie i pomoc.

Patologie społeczne są zagrożeniem dla człowieka w społecznej przestrzeni bezpieczeństwa, jest to wynikiem niewystarczającej kontroli zarówno formalnej jak i nieformalnej.

Stawiam pytanie, czy strach oraz lęk, agresja, gniew, stałe napięcia i przeciążenia emocjonalne mieszkańców nie są sprawą najważniejszą dla nas do załatwienia?

Wioletta Stalęga

Górne, Gładyszewo, Staszyce, Motylewo

„Stara” ustawa o dochodach JST ma zostać zastąpiona nowym aktem prawnym, który miałby zacząć obowiązywać już od 2025 r.

Rząd przyjął projekt ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Przewiduje on reformę finansowania samorządów. Dzięki tym zmianom gminy, miasta, powiaty i województwa otrzymają więcej pieniędzy, a wpływy do gminnej kasy nie będą zależały od zmian w podatkach, o których decydują politycy.

Zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Finansów zakładają rewolucję w sposobie naliczania dochodów samorządów z podatków PIT i CIT. Od 2024 roku będą one liczone jako procent od dochodów podatników z terenu danej JST, co oznacza odejście od dotychczasowej zasady opartej na podatku należnym.

Przewiduje się zwiększenie dochodów o blisko 25 miliardów złotych w 2025 roku oraz ponad 340 miliardów w ciągu najbliższej dekady. Resort finansów zapewnia, iż każda jednostka samorządu zyska na nowym systemie co najmniej 4%, ale nie więcej niż 10% w stosunku do dotychczasowego systemu dochodów.

Najważniejsze założenia reformy finansów jednostek samorządu terytorialnego to: wzmocnienie i ustabilizowanie finansów JST poprzez zwiększenie ich dochodów własnych; każdy samorząd będzie miał zagwarantowane wyższe dochody niż obecnie; zmniejszenie wpływów zmian podatkowych na dochody podatkowe JST; dochody podatników będą podstawą naliczania dochodów JST z udziału w PIT i CIT (dochody JST nie będą zależały od zmian w systemie podatkowym, ale od tego, jakie dochody mają mieszkańcy. Ułatwi to samorządom wieloletnie planowanie, w tym w planowanie inwestycyjne); do bazy naliczania dochodów JST z udziału w PIT i CIT będą wliczane dochody z podatku zryczałtowanego od przychodów ewidencjonowanych; naliczanie potrzeb finansowych samorządów (takich jak potrzeby wyrównawcze, potrzeby oświatowe, potrzeby rozwojowe, potrzeby ekologiczne, potrzeby uzupełniające), zamiast obecnych części subwencji ogólnej; likwidacja wydatków JST z tytułu wpłat „janosikowego” do budżetu państwa; wydzielenie miast na prawach powiatu jako oddzielnej kategorii JST; odejście od kilku rozdrobnionych rezerw subwencji ogólnej na rzecz jednej dużej.

Projekt ustawy wzmacnia także samodzielność finansową samorządów: nastąpi jakościowa zmiana w strukturze dochodów budżetów samorządowych w postaci zasadniczego wzrostu poziomu dochodów. W efekcie dochody własne odzyskają swój podstawowy i stymulacyjny charakter; reforma oznacza koniec z subwencjonowaniem bogatych samorządów. Będą one finansowane z dochodów własnych pochodzących ze swojego terenu; zgodnie z ideą samorządności subwencja ogólna z budżetu będzie mieć charakter uzupełniający; istotnie zwiększą się także środki na potrzeby rozwojowe JST – z poziomu 3,5 mld zł do poziomu 8,6 mld zł, tj. o 245%.

Nowe rozwiązania przywrócą systemowi dochodów samorządów przejrzystość i zapewnią ich apolityczny charakter. Dochody lokalnych społeczności oparte będą na obiektywnych parametrach, mierzalnych dzięki danych statystycznych. Przecież to samorządy budują jakość codziennego życia Polek i Polaków. Odpowiadają za edukację, organizują lokalny transport, utrzymują parki, a w wielu miejscowościach – są jedynym animatorem powszechnie dostępnej kultury. Samorządy budują i utrzymują lokalne drogi, odpowiadają za zapewnienie podstawowej ochrony zdrowia. Osobiście pozostaje z wielką nadzieją, iż zaproponowana po latach reforma finansowania samorządów spełni oczekiwania samorządów, które bezpośrednio przełożą się na poprawę i komfort życia ich mieszkańców.

Mirosław Nalepa

Zamość

„Zawiłości codzienności, czyli dziesięć kijów w mrowisko”.

1. Porządek prawny w Polsce trudno przywrócić bez naruszenia prawa?

2. „Ekologiczne” elektryki czy pojazdy klasycznie napędzane?

3. Ślad węglowy CO2 samolotów odrzutowych, a emisje realizowane przez linie lotnicze?

4. Skóra ekologiczna – sztuczna czy naturalna?

5. Futro naturalne, czy „futro” z tworzywa sztucznego?

6. Fotowoltaika, kto na tym zarabia, my czy oni?

7. Kultura dla mas, a sztuka dla elit?

8. Religia w szkole?

9. Oczko w rosole?

10. Ja to p….

…przemyślę…:-)

Jan Szwedziński

Górne, Gładyszewo, Staszyce, Motylewo

Nasze ulice. Witam jak zawsze serdecznie Czytelników Tętna Regionu. Dziś opowiem Państwu o rzeczy może nieco banalnej, mającej jednak pewne znaczenie w naszym codziennym życiu. adekwatnie co dzień posługujemy się nazwami ulic. Ponieważ od kilkunastu lat jestem członkiem Komisji ds. Nazewnictwa Ulic postanowiłem napisać coś na ten temat. Jest to kilkuosobowy zespół ludzi, którzy wydają opinię dotyczącą propozycji nazwania jakiegoś miejsca w naszym mieście (ulicy, ronda, skweru). Oczywiście decyzję ostatecznie zawsze muszą podjąć radni, my jedynie opiniujemy. Przewodniczącą naszej komisji, odkąd pamiętam jest Prezydent Beata Dudzińska. Nasza praca nie jest odpłatna, jednak bardzo lubię nasze spotkania.

Właściwie skąd biorą się nazwy ulic, placów itd.? w tej chwili są to przeważnie propozycje mieszkańców lub lokalnych organizacji. Przeważnie osoby proponują nazwę wraz z konkretną lokalizacją lub jedynie samą nazwę. Głównie jest to chęć uhonorowania jakiejś osoby istotnej dla danej organizacji lub osoby. Rzadziej jest to potrzeba nazwania jakiejś ulicy, która została wytyczona. Ale jak to było na początku?

W zasadzie przez rok w Pile obowiązywało nazewnictwo ze Schneidemühl. Dopiero 14 stycznia1946 r. Prezydium Obwodowej Rady Narodowej zatwierdziło zmianę nazewnictwa naszych ulic z niemieckiej na polską. Zmieniono nazwy 214 ulic. CDN.

Następne spotkanie z Radnymi już w październikowym numerze TR.

red

Idź do oryginalnego materiału