H2Med i hiszpański szkielet wodorowy: pełne wsparcie Komisji Europejskiej

enerad.pl 5 godzin temu

Komisja Europejska przyznaje pełne wsparcie projektom Enagás

Komisja Europejska zatwierdziła pełne finansowanie w wysokości 75,8 mln euro dla Enagás na realizację badań dotyczących Projektów Wspólnego Interesu (PCI) w ramach korytarza H2Med oraz pierwszych odcinków hiszpańskiego szkieletu wodorowego.

Środki pochodzą z programu Łącząc Europę (CEF), zarządzanego przez Europejską Agencję Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA). Finansowanie obejmuje również badania związane z podziemnym magazynowaniem wodoru.

Hiszpański szkielet wodorowy obejmie 2600 km

Planowana sieć obejmie 13 wspólnot autonomicznych oraz ponad 550 gmin w Hiszpanii. Całkowita długość planowanej infrastruktury wynosi około 2600 km. Główne osie to Vía de la Plata z połączeniem do Puertollano Hydrogen Valley oraz osie Wybrzeża Kantabryjskiego, Doliny Ebro i Lewantu.

Ważnym elementem projektu jest także połączenie transgraniczne w ramach H2Med – Celorico da Beira (Portugalia) – Zamora (Hiszpania) (CelZa) oraz morska trasa Barcelona – Marsylia (BarMar).

Enagás rozpoczyna Plan Udziału Publicznego

W kwietniu 2025 roku Enagás zainaugurował Publiczny Plan Udziału, mający na celu zaangażowanie społeczności lokalnych i interesariuszy. Projekt zakłada konwersję istniejącej infrastruktury gazowej na transport wodoru, co przyspieszy realizację inwestycji i zminimalizuje wpływ na środowisko.

W ramach przygotowań prowadzone są badania inżynieryjne dotyczące stacji kompresji, punktów zaworowych oraz modernizacji w celu zapewnienia bezpiecznego działania sieci.

Silne zainteresowanie rynkowe potwierdzone w Call for Interest

W listopadzie 2024 roku promotorzy H2Med ogłosili Call for Interest (CFI) dla transnarodowej inicjatywy mającej na celu połączenie sieci wodorowych Portugalii, Hiszpanii, Francji i Niemiec.

W odpowiedzi wpłynęły zgłoszenia od blisko 170 firm, obejmujące ponad 500 projektów. Wyniki potwierdzają strategiczną rolę H2Med w realizacji celów dekarbonizacji i reindustrializacji UE, zgodnie z założeniami REPowerEU i Net Zero Industry Act.

Prognozy produkcji i eksportu wodoru do 2035 roku

Wyniki Call for Interest wskazują, iż Półwysep Iberyjski ma potencjał eksportu wodoru od 2030 roku: Portugalia 0,4 Mt/rok, Hiszpania 1,22 Mt/rok. Pełne wykorzystanie przepustowości BarMar spodziewane jest w 2032 roku.

Do 2035 roku w Hiszpanii oczekuje się produkcji 4,6 Mt wodoru rocznie, z czego 2,6 Mt będzie przeznaczone na krajową konsumpcję. Wyniki wskazują również na zainteresowanie państw Afryki Północnej tranzytem wodoru do Europy od 2040 roku.

Rola Francji i Niemiec w rozwoju rynku wodorowego

We Francji konsumpcja wodoru może osiągnąć 0,9 Mt/rok do 2050 roku, głównie dzięki sektorowi chemicznemu i e-paliwom. Część produkcji krajowej będzie eksportowana do Niemiec za pośrednictwem HY-FEN.

W Niemczech projekty konsumpcyjne mogą wykorzystać połowę przepustowości H2Med już do 2035 roku. Zapotrzebowanie na wodór w Niemczech szacuje się na 17-21 Mt/rok do 2040 roku, zgodnie z danymi niemieckiego Ministerstwa Gospodarki i Ochrony Klimatu.

Kolejne kroki i wyzwania dla H2Med

Promotorzy H2Med planują rozszerzenie sojuszu H2med Alliance, powstałego w grudniu 2024 roku w Madrycie, obejmującego operatorów infrastruktury oraz przedstawicieli rządów i przemysłu.

Konieczne będzie również skoordynowanie wdrożenia pakietu dotyczącego rynku wodoru i gazu zdekarbonizowanego we wszystkich zaangażowanych państwach członkowskich oraz rozwój platformy matchmakingowej wspierającej rejestrację nowych projektów i budowanie relacji biznesowych.

Zobacz również:

  • 350 elektrolizerów rocznie. Gen-Hy startuje z inwestycją ze 100 mln euro wsparcia

Źródła: H2Med, Enagás, oprac. własne.

Idź do oryginalnego materiału