

„Plac Teatralny 12 – nasze wspólne miejsce” – to tytuł plenerowej ekspozycji, jaka stanęła na Placu Jana Pawła II w Opolu. To wspólna inicjatywa Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu i Galerii Sztuki Współczesnej. Na wystawie można zobaczyć między innymi archiwalne zdjęcia budowy budynku oraz poznać historię jego powstawania.
– Wystawę ustawiliśmy przed budynkiem GSW i teatru Kochanowskiego, tak po połowie – część przed galerią, część przed teatrem, dlatego, iż to jest wspólna wystawa o naszym wspólnym gmachu. Jest to wystawa, która ma zwrócić uwagę nie tyle na działalność obu instytucji kultury, co na budynek, to miejsce, które dzielimy razem od 50 lat. Chcemy zwrócić uwagę na to, jak on powstawał, jak był zaprojektowany oraz przypomnieć architektów – Juliana Duchowicza i Zygmunta Majerskiego oraz przypomnieć perypetie związane z budową, historię związaną z otwarciem. Wystawa ma pokazać, jak budynek zmieniał się. Ma też zwrócić uwagę opolanek i opolan na to, iż to jest naprawdę wybitny przykład architektury modernistycznej i iż możemy się chwalić tym budynkiem – informuje Joanna Filipczyk, dyrektor GSW w Opolu.
– Bryła budowli mało się zmieniła, natomiast na wystawie są takie zdjęcia, na których możemy zobaczyć, iż jednak zmiany tego budynku nie omijały, ponieważ zmieniały się kolory, rozwiązania elewacji. Dowiemy się też z tej wystawy, iż tak naprawdę budynek nigdy nie został ukończony, nie został ukończony projekt, tak jak był on zamierzony przez Duchowicza i Majerskiego na początku lat 60. W rzeczywistości miał być on jeszcze większy i niestety największą poszkodowaną w tej sytuacji jest Galeria Sztuki Współczesnej, bo adekwatne sale wystawowe miały się znajdować w skrzydle, które nigdy nie powstało, a o których pisano w latach 70. Przyszedł kryzys, potem zmienił się ustrój i tak naprawdę galeria do tej pory przez 50 lat funkcjonuje w pomieszczeniach, które częściowo miały być kawiarnią, a częściowo takim łącznikiem pomiędzy teatrem, a galerią – dodaje Filipczyk.
– Chcemy podkreślić naszą współpracę z galerią. Jesteśmy razem w tym gmachu od 50 lat. Współpracujemy bardzo intensywnie, organizujemy razem różne przedsięwzięcia, ale i czasem pożyczamy od siebie krzesła. Żyjemy w takiej komitywie. Jako teatr dostarczyliśmy materiały, bo trochę się ich nazbierało przez te lata. Ostatnio odnaleźliśmy przepiękny album ze zdjęciami z budowy. Dwa najważniejsze dla mnie zdjęcia, które znajdują się na tej wystawie, to zdjęcie gongu, który towarzyszył otwarciu tego gmachu w 1975 roku. oraz zdjęcie to przedstawiające młodych robotników pracujących przy budowie gmachu – mówi Katarzyna Kaczmarczyk, zastępca dyrektora Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
– Dwa instytucje kultury. Jedna dofinansowana przez samorząd województwa, druga przez miasto, ale działają w symbiozie – w tym samym budynku i na tym samym miejscu. To, iż te dwie instytucje ze sobą tak świetnie współpracują, to nie tylko to przyzwyczajenie od 50 lat, ale też fakt, iż kultura łączy. Opolanie doskonale znają ten budynek. Architektura można różnie oceniać, ale na pewno wyróżnia się – mówił podczas otwarcia wystawy Szymon Ogłaza, marszałek województwa opolskiego.
Wystawa jest jednym z wydarzeń organizowanych w ramach obchodów 50-lecia Teatru im. Jana Kochanowskiego.
Joanna Filipczyk, Katarzyna Kaczmarczyk:














autor: Anna Kurc