Gruzini nie schodzą z ulic, zablokowali centrum Tbilisi. Protest w operze

news.5v.pl 2 tygodni temu

W Gruzji realizowane są gwałtowne protesty po przyjęciu przez parlament tzw. ustawie o agentach zagranicznych, która zdaniem krytyków może zagrozić wolności słowa w kraju i jego staraniom o przyjęcie do Unii Europejskiej.

Na ulicach Tbilisi w czwartek znów demonstrują tłumy.

Protestujący gromadzą się w centrum. Panuje atmosfera karnawału, która może w każdej chwili przerodzić się w festiwal przemocy. W poprzednich dniach policja próbowała brutalnie rozpędzić demonstracje.

Gruzini demonstrują swój sprzeciw wobec prokremlowskich działań rządu nie tylko na ulicach. Do prounijnej manifestacji doszło dziś w Gruzińskim Narodowym Teatrze Opery i Baletu, gdzie występowali muzycy z berlińskiej filharmonii.

Parlament odwołuje sesję po uszkodzeniu gmachu przez demonstrantów

Wcześniej w czwartek gruziński parlament odwołał sesję, jako powód podając uszkodzenie budynku przez demonstrantów.

W oświadczeniu parlamentu podano, iż odwołanie sesji jest związane z uszkodzeniem budynku podczas środowych protestów, w trakcie których policja użyła armatek wodnych oraz gazu łzawiącego i pieprzowego przeciwko dziesiątkom tysięcy demonstrantów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Parlament w środę przyjął w drugim czytaniu ustawę, która nakłada na media i organizacje pozarządowe otrzymujące ponad 20 proc. finansowania z zagranicy, by zarejestrowały się jako „realizujące interesy zagranicznych mocarstw”.

Trzecie i ostatnie czytanie jest spodziewane w połowie maja. Nie jest jasne, czy odwołanie czwartkowej sesji plenarnej będzie miało wpływ na procedowanie ustawy – pisze agencja AP.

Rządząca partia Gruzińskie Marzenie wycofała w zeszłym roku podobny projekt ustawy po masowych protestach.

Krytycy ustawy twierdzą, iż jednym z jej celów jest zbliżenie Gruzji do Rosji. Podobne środki zostały przyjęte przez dwa inne kraje byłego ZSRR: Kazachstan i Kirgistan.

Przedstawiciele USA, UE, ONZ wyrazili zaniepokojenie z powodu wznowienia prac nad ustawą i apelowali do władz Gruzji o wycofanie się z projektu. Zwracali uwagę m.in. na to, iż stoi on w sprzeczności z europejskimi aspiracjami Gruzji i procesem eurointegracji. Gruzja w grudniu 2023 r. otrzymała status kandydata do UE.

Idź do oryginalnego materiału