Grupa Żabka troskę o środowisko naturalne ma wpisane w DNA

2 miesięcy temu

Zmiany klimatyczne to wyzwanie globalne, a przeciwdziałanie im to zadanie każdego z nas. Dlatego coraz więcej przedsiębiorstw wdraża strategię zrównoważonego rozwoju, dając dobry przykład branżom, w których operują. Żabka jest bez wątpienia jednym z liderów w swoim sektorze, a działania na rzecz ochrony środowiska są istotnym elementem jej Strategii Odpowiedzialności.

Od 2021 roku Grupa Żabka kontynuuje realizację działań zdefiniowanych w planie dekarbonizacji, który został naukowo zweryfikowany i potwierdzony przez Science Based Targets – inicjatywę, która promuje odpowiedzialne oraz przejrzyste wyznaczenie celów redukcji śladu węglowego w oparciu o wiedzę naukową. Jednym z zadań jakie sieć sobie wyznaczyła są działania na rzecz ograniczenia emisji w całym łańcuchu wartości.

– Budujemy w pracownikach poczucie odpowiedzialności, co przekłada się na wzrost zaangażowania niezależnie od zajmowanego stanowiska. Takie podejście przynosi wymierne efekty, czego dowodem jest dynamiczny rozwój firmy, który obserwujemy w ciągu ostatnich lat – mówi Jolanta Bańczerowska, Członkini Zarządu, Obszar Strategii Personalnej Grupy Żabka.

Dekarbonizacja floty

W 2023 roku Żabka koncentrowała swoje działania m.in. na obniżeniu emisji generowanych przez flotę. To kolejny krok w kierunku zmniejszenia śladu węglowego w miastach oraz w regionach szczególnie narażonych na zanieczyszczenia powietrza. Aktualnie flota Grupy Żabka liczy ponad 900 aut hybrydowych (full hybrid) oraz ponad 300 hybryd typu plug-in. We flocie sieci jest także ponad 30 aut w 100% elektrycznych (zeroemisyjnych) przekazanych pracownikom, którzy dobrowolnie przystąpili do programu Ambasadorów Elektromobilności.

Jednym z etapów dekarbonizacji floty Grupy Żabka było m.in. wprowadzenie do użytku 500 nowych, hybrydowych Toyot Yaris Cross. Auta użytkowane są przez przedstawicieli kadry terenowej, którzy ze względu na charakter pracy pokonują codziennie wiele kilometrów. Wybrane przez Żabkę auta wyznaczają standardy w kwestii bezpieczeństwa – to nowoczesne, praktyczne samochody, które obok niezawodności i niskich kosztów eksploatacji zapewniają pracownikom i współpracownikom bezpieczeństwo oraz komfort.

Na terenie Śląska Żabka wykorzystuje zeroemisyjny pojazd Volvo FL Electric z zabudową typu chłodnia, dostosowany do specyficznych potrzeb sieci. To pierwszy w Polsce w pełni elektryczny samochód dystrybucyjny, zaprojektowany m.in. z myślą o pracy w zurbanizowanych obszarach narażonych na duże zanieczyszczenia powietrza oraz na terenach o gęstej zabudowie.

Stacje ładowania i program motywacyjny

Żabka zainwestowała także we własne stacje ładowania aut elektrycznych w centrach logistycznych w Nadarzynie i Plewiskach oraz w centrali w Poznaniu. Równolegle do wymiany floty, sieć prowadzi działania infrastrukturalne w domach pracowników użytkujących auta elektryczne oraz hybrydowe plug-in, instalując w nich stacje ładowania samochodów, by jak największą liczbę kilometrów mogli oni pokonywać na silniku elektrycznym.

Sieć wdrożyła również program motywacyjny dla kierowców, który pozwolił na dodatkowe obniżenie spalania w samochodach służbowych. Żabce zależy bowiem na budowaniu dobrych nawyków odpowiedzialnego korzystania z aut służbowych, aby zwiększyć bezpieczeństwo kierowców oraz zminimalizować negatywny wpływ na środowisko.

– Dzięki programowi motywacyjnemu „Drive the future” każdy kierowca w Żabce ma szansę na tytuł mistrza ekojazdy i atrakcyjne nagrody. Dostępna w ramach programu aplikacja pozwala na monitorowanie stylu jazdy i weryfikowanie swojej pozycji w rankingu wszystkich kierowców, co stanowi dodatkową motywację do ekologicznego i bezpiecznego korzystania z aut służbowych – mówi Mariusz Tront, Dyrektor Działu Transportu w Grupie Żabka i obecny lider rankingu.

Jednocześnie sieć stale podnosi kompetencje swoich pracowników i współpracowników. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat przeszkoliła 700 osób z ekonomicznej jazdy. Niezależnie od tych działań, prowadzone są także szkolenia z safe drivingu.

Zielona energia

Szczególną uwagę Żabka poświęca kwestii zapotrzebowania na energię, której ceny na światowych rynkach utrzymują się na wysokim poziomie. Kolejny rok z rzędu 100% energii elektrycznej zużytej przez sieć w operacjach własnych pochodziło z odnawialnych źródeł energii.

Eco Sklepy Żabki wydatnie zmniejszają zużycie energii i emisję CO2/Fot. mat. partnerski

Stosowane podejście Żabka rozszerzyła również na sklepy prowadzone przez franczyzobiorców. Ponad 57% zużywanej w nich energii elektrycznej w 2022 r. pochodziło ze źródeł odnawialnych, wytwarzanych przez własne instalacje fotowoltaiczne lub objętych gwarancjami pochodzenia.

Ponadto zrealizowano działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii w sklepach, m.in. kontynuując wymianę oświetlenia na LED i adaptacyjne, wprowadzając zamknięte szafy chłodnicze, czy wydłużając godziny otwarcia sklepów z wyłączonym oświetleniem zewnętrznym.

W efekcie, w 2022 r. Żabka zaoszczędziła 9,5 GWh energii, ograniczając emisję 200 tys. tCO2e wynikającej z działalności franczyzobiorców.

Materiał partnera III Kongresu ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa

Idź do oryginalnego materiału