Grupa radnych domaga się pełnej wysokość diet, choćby jeżeli w danym miesiącu nie ma obrad

tarnobrzeg.info 2 miesięcy temu

Uchwałą z dnia 24 czerwca 2024 tarnobrzescy radni przyznali sobie solidne podwyżki diet, trzeba jednak przyznać, iż uzasadnione – diet wyjątkowo niskich i nie waloryzowanych od blisko 20 lat. Dla pobierających diety przyjęto jednak kilka ograniczeń, które mogły je zredukować.

Kiedy radni mieli mieć pomniejszone diety?

§3 wspomnianej uchwały redukował diety w przypadku nieobecności radnego na sesji, a §5 obniżał diety radnych również w sytuacjach, gdy w danym miesiącu nie odbywa się sesja Rady Miasta (obniżka o 20%) lub gdy nie odbywały się posiedzenia komisji Rady Miasta (obniżka o 10%). jeżeli nie było w danym miesiącu ani sesji RM, ani posiedzenia komisji, diety obniżano o 30%.

W projekcie uchwały na najbliższą sesję, grupa trzynaściorga radnych z różnych klubów wnioskuje o wykreślenie §5 uchwały. Oznaczałoby to, iż choćby jeżeli w danym miesiącu nie byłoby posiedzenia Rady Miasta, czy posiedzenia komisji w których zasiadają, radni otrzymywaliby dietę w wysokości 100%.

Jakie argumenty zastosowano w uzasadnieniu?

Według radnych, którzy podpisali się pod projektem uchwały, regulacje powinny, ze względu na swój rekompensacyjny charakter, uwzględniać w zakresie wysokości diety wszystkie obowiązki, a nie tylko te związane z udziałem w posiedzeniach. Uzależnienie wysokości diety wyłącznie od obecności lub nieobecności na sesjach i posiedzeniach odbierają oni jako niesprawiedliwe i bezpodstawne.

Jako przykład dodatkowej aktywności, realizowanej również w miesiącach, w których nie realizowane są sesje rady i posiedzenia komisji, wymieniono przyjmowanie zgłaszanych przez mieszkańców gminy postulatów i przedstawianie ich organom gminy do rozpatrzenia. Poza tym radni utrzymują stałą więź z mieszkańcami, mogą kierować interpelacje, ewentualnie są członkami innych komisji czy rad społecznych. We wniosku wspomniano o szerokim zakresie działań, który nie zawsze ma charakter publiczny, widoczny do oceny aktywności radnego.

Podpisy radnych pod wnioskiem

Idź do oryginalnego materiału