Groźny plastik w morzu – UG partnerem w projekcie Interreg Południowy Bałtyk

5 miesięcy temu
Czas1 min

Uniwersytet Gdański został partnerem projektu Interreg Południowy Bałtyk dotyczącego tworzyw sztucznych trafiających do oceanów.

Odpady z tworzyw sztucznych w oceanach stanowią zagrożenie dla życia morskiego i różnorodności biologicznej w południowym Bałtyku, przy czym 80% tych odpadów pochodzi ze źródeł lądowych i jest efektem działalności człowieka. Obecność tych odpadów podkreśla potrzebę zwiększenia świadomości i motywacji do zmniejszenia ilości śmieci trafiających do morza.

Projekt Circular Ocean-bound Plastic (COP) poświęcony jest rozwiązaniu naglącego problemu zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi w południowym Morzu Bałtyckim. Projekt realizowany w partnerstwie z przedstawicielami z Danii (CLEAN Cluster – Lider, The Foundation Plast Center Denmark, Ocean Plastic Forum), Szwecji (Sustainable Business Hub), Niemiec (University of Rostock, Leibniz Institute for Baltic Sea Research) i Polski (Uniwersytet Gdański, Gdański Ośrodek Sportu i Gdańska Fundacja Wody) ma na celu identyfikację możliwości zbierania, recyklingu i ponownego wykorzystania odpadów z tworzyw sztucznych, które dostają się do wód morskich w regionie. Realizacja tych działań, wspieranych przez Interreg South Baltic, planowana jest na lata 2023-2026, przy budżecie powyżej 2,5 miliona euro.

– W ramach projektu przewidziane są działania w kilku nadmorskich miastach regionu południowego Morza Bałtyckiego, mające na celu przetestowanie technologii zbierania odpadów i zbadanie możliwości wykorzystania tworzyw sztucznych trafiających do oceanów. Istotnym elementem projektu jest zaangażowanie małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) sektora niebieskiego i zielonego, władz lokalnych oraz instytucji badawczych w całym regionie – informuje dr inż. Patrycja Jutrzenka-Trzebiatowska z Wydziału Chemii.

Uniwersytet Gdański przyczyni się do identyfikacji, analizy i charakterystyki zebranych odpadów z tworzyw sztucznych, a także przeprowadzi recykling chemicznego frakcji odpadów, o niewystarczającej jakości by być poddanym metodom mechanicznym. Projekt Circular Ocean-bound Plastic (COP ) będzie realizowany w Katedrze Technologii Środowiska.

Więcej informacji na temat projektu COP można znaleźć na stronie www.circularoceanplastic.eu

Finansowanie: Projekt jest finansowany przez [Interreg South Baltic] ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, mającego na celu odblokowanie potencjału niebieskiego i zielonego wzrostu Morza Bałtyckiego poprzez współpracę transgraniczną między lokalnymi i regionalnymi podmiotami z Danii, Niemiec, Litwy, Polski i Szwecji.

Idź do oryginalnego materiału