Pierwszy kontrakt O&M w Danii: 136 MWp w Kolind
30 kwietnia 2025 r. spółka greentech ogłosiła swój debiut na duńskim rynku, podpisując kontrakt O&M (Operation & Maintenance) na kompleksową obsługę elektrowni PV w miejscowości Kolind o mocy 136 MWp. Zleceniodawcą projektu jest duński kooperacyjny zarządca aktywów NRGi. To największy obiekt w zarządzanym portfelu greentech.
Zakres umowy obejmuje:
- monitorowanie systemu dzięki autorskiego narzędzia greensun,
- techniczne zarządzanie aktywami,
- nadzór nad działaniami serwisowymi – zarówno zapobiegawczymi, jak i interwencyjnymi – realizowanymi z wykorzystaniem aplikacji terenowej Tabtool PV.
Za fizyczną obsługę elektrowni odpowiadać będzie lokalny partner NRGi.
„Obserwowaliśmy duński rynek od dłuższego czasu i cieszymy się, iż możemy rozpocząć naszą obecność od tak imponującego projektu. To wymaga zaufanego partnerstwa i dobrego przygotowania – obie te cechy znajdujemy we współpracy z NRGi” – podkreśla Jörn Carstensen, CTO greentech.
Największy park solarny Trianel: 70 MWp w Brandenburgii
Dzień wcześniej, 29 kwietnia 2025 r., greentech ogłosił zakończenie realizacji największego jak dotąd parku PV dla spółdzielni energetycznej Trianel. Obiekt o mocy 70,4 MWp powstał w miejscowości Wiesenhagen (Brandenburgia), na terenie o powierzchni 48 hektarów.
Projekt objął instalację:
- 100 143 modułów Trina NEG21.C (700–705 W),
- 178 falowników Huawei 330 KTL,
- 10 inteligentnych stacji transformatorowych Huawei FusionSolar,
- konstrukcji wsporczej od CWF GmbH.
Elektrownia została przyłączona do sieci dzięki własnej stacji 110 kV, należącej do Trianel GmbH. Dzięki bliskiej lokalizacji, połączenie zrealizowano kablem o długości zaledwie 600 metrów.
„To kamień milowy w naszych działaniach, ponieważ jest to największy przyłączony park solarny, jaki zrealizowaliśmy do tej pory” – zaznaczył Andreas Lemke, szef działu PV w Trianel.
Współpraca z potencjałem i precyzyjne planowanie
Projekt w Brandenburgii został zrealizowany z wykorzystaniem zaawansowanych narzędzi inżynieryjnych. Pełna symulacja sieci została wykonana w PowerFactory, co umożliwiło optymalizację procesu certyfikacji i uniknięcie kosztownych zmian projektowych po rozpoczęciu budowy.
„Już faza przygotowawcza była przykładem świetnej współpracy – zarówno z klientem, jak i wewnętrznie. Nasze zespoły IT i integracji z siecią odegrały kluczową rolę w projektowaniu i realizacji” – podkreślił Florian Berger, dyrektor zarządzający Greentech Systems GmbH.
Greentech i Trianel mają już w planach kolejne wspólne projekty, które mają zostać zrealizowane jeszcze w 2025 roku.
Zobacz również:- Energa kupuje od Greenvolt projekt łączący wiatr, słońce i magazyn energii
- Enefit Green inwestuje 26 mln euro w farmę PV Strzałkowo
- EKG 2025: Polska reaguje na zmiany klimatu. Nowe przepisy i miliardowe inwestycje
Źródło: Greentech.energy