Grecja konsekwentnie domaga się reparacji za niemieckie zbrodnie

2 miesięcy temu

Prezydent Niemiec Frank Walter Steinmeier podczas wizyty w Grecji został skonfrontowany z roszczeniami reparacyjnymi za zbrodnie wojenne III Rzeszy. Dziennik „Tageszeitung” krytykuje „niemiecki upór” w kwestii zadośćuczynienia dla ofiar i polemizuje w tej sprawie z „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

„Prezydent Niemiec przypomniał o niemieckich zbrodniach wojennych, ale nie chce nic wiedzieć o reparacjach. Ten temat pozostaje jednak aktualny” – napisał Ferry Batzoglou w piątkowym wydaniu „Tageszeitung” („TAZ”).

Jak podkreślił, Steinmeier „zapamięta na zawsze” trzydniową podróż po Grecji. Powodem nie jest wizyta w obozie dla uchodźców Malakasa, gdzie doszło do tumultu, który zmusił niemieckiego prezydenta do przerwania pobytu w tym miejscu. „Steinmeier zapamięta, iż władze w Atenach potwierdziły swoje roszczenia reparacyjne spowodowane niemieckimi zbrodniami podczas (II) wojny światowej” – wyjaśnił komentator.

Jego zdaniem, Grecja w stosunku do swojej wielkości najbardziej ucierpiała wskutek nazistowskich zbrodni. Podczas wojny zginął milion osób, kraj został całkowicie zniszczony, ukradziono skarby archeologiczne – wylicza komentator.

Nie, nie zapłacimy – stwierdził lakonicznie Steinmeier, cytowany przez „TAZ”. Batzoglou przypomniał, iż greckie roszczenia wynoszą 400 mld euro. jeżeli Berlin będzie tkwił w swoim uporze, Grecja zwróci się do sądów międzynarodowych.

„Skandalicznym” nazywa „TAZ” komentarz opublikowany w czwartek na łamach „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. „Ten, kto dziś jeszcze myśli o finansowych żądaniach za historyczne krzywdy, ten musi się liczyć z roszczeniami strony przeciwnej. Nie, nie powinno się wzajemnie licytować. Ale zbrodnie na Niemcach pozostają zbrodniami. Wypędzenie i zamordowanie milionów (Niemców), naloty lotnicze przeciwko ludności cywilnej, maltretowanie jeńców wojennych i utrata jednej czwartej terytorium państwa – to także trudno oddać w liczbach” – przytoczył „TAZ” fragment komentarza w „FAZ”.

„(Brzmi) to tak, jakby to Grecja napadła na Niemcy, a nie odwrotnie” – konkluduje „TAZ”.

O greckich roszczeniach pisze też „Sueddeutsche Zeitung”. Gazeta relacjonuje pobyt Steinmeiera we wsi Kandanos na Krecie, gdzie Niemcy w 1941 roku z zemsty za działalność partyzantów zabili 189 osób.

Steinmeier poprosił – po grecku i po niemiecku – o przebaczenie. Uroczystość zakłóciły osoby, które krzyczały „sprawiedliwość” i „odszkodowania”, gdy prezydent rozmawiał ze świadkami wydarzeń sprzed 83 lat. „Nie zrezygnujemy, dopóki Niemcy nie zapłacą” – wołali zgromadzeni na rynku.

„SZ” przypomniał, iż niemiecki rząd uważa kwestię reparacji za zakończoną. Jednak spotkanie z prezydent Grecji Kateriną Sakellaropulu świadczy o czymś innym. Powiedziała ona Steinmeierowi, iż greckie żądanie, aby Niemcy zapłacili za to, co wyrządzili Grecji podczas II wojny światowej, „pozostaje otwarte”. – Temat trzeba jeszcze raz omówić – dodała. „Steinmeier przestał potakiwać, najwidoczniej zaskoczony bezpośrednim poruszeniem tematu przez Greczynkę, wpatruje się w podłogę. Niemieckie stanowisko – mówi – jest znane, kwestię reparacji uważa się z punktu widzenia prawa międzynarodowego za zamkniętą” – relacjonuje spotkanie głów państw „SZ”.

Gazeta przypomina, iż niemiecki rząd utworzył niemiecko-grecki fundusz przyszłości, który finansuje projekty związane z pamięcią historyczną. Fundusz zagrożony jest jednak w tej chwili planami oszczędnościowymi rządu kanclerza Olafa Scholza.

Źródło: PAP (Jacek Lepiarz)

RoM

Idź do oryginalnego materiału