Grażyna Madeja nową sołtys w Małej

e-ropczyce.pl 6 dni temu

15 września, na spotkaniu sprawozdawczo – wyborczym w Małej wybrano nową sołtys i radę sołecką.

W zebraniu uczestniczyła, jak na razie rekordowa, liczba osób – 196. Oczywiście, wzięli w nim udział także burmistrz Kazimierz Moskal, wiceburmistrz Michał Przystaś, sekretarz Witold Darłak, sołtys Arkadiusz Bęben, dzielnicowy Mieszko Oleksy, dyrektor szkoły Stanisław Strzałka.

Na początku sołtys Arkadiusz Bęben złożył sprawozdanie z działalności za ostatnią kadencję. Udało się zrobić:

– nawierzchnię asfaltową na drogach

– oczyszczanie rowów (praca ciągła)

– w starej remizie: remont sali, nowy dach, zakup sprzętu. Remiza jest przygotowana do obsługi imprez do 50 osób

– parking koło kościoła

– lampy na zakręcie drogi na Madejówkę

– odnowienie pomnika Chrystusa Króla

– dożynki i inne imprezy wiejskie.

Sołtys podziękował byłym radnym za pracę dla dobra miejscowości oraz byłemu burmistrzowi Bolesławowi Bujakowi za sfinansowanie wielu zadań.

Dzielnicowy Mieszko Oleksy zachęcił mieszkańców do zapoznania się z aplikacją Mapa Zagrożeń Drogowych, która jest pomocą dla kierowców. Zwrócił też uwagę na zakładanie odblasków, kasków, świateł rowerowych (zwłaszcza dzieciom).

Mieszkańcy wyłonili kandydata na sołtysa – Grażynę Madeję. Zaskoczeniem dla wielu zebranych była odmowa startu w wyborach Grzegorza Papiera.

Kandydatka Grażyna Madeja przedstawiła swój program. Będzie walczyć o nowe inwestycje w Małej, chodniki, drogi, oświetlenie. Deklaruje też pomoc dla KGW, LZS i OSP. Chce współpracować z Urzędem Miejskim. Przede wszystkim zaś chce wpłynąć na poprawę jakości i czasu odśnieżania dróg w Małej.

Grażyna Madeja prowadzi swoją działalność gospodarczą, przed laty była sołtysem tej miejscowości.

W wyniku głosowania za kandydatką opowiedziało się 148 osób, a przeciw – 45 osób. Tym samym Grażyna Madeja została nową sołtys wsi Mała.

Do rady sołeckiej zgłoszono 9 kandydatów, a po głosowaniu 7-osobowy skład rady wygląda następująco:

  1. Arkadiusz Bęben
  2. Mateusz Chmura
  3. Żaneta Czaja
  4. Paweł Krysa
  5. Bogdan Madeja
  6. Dariusz Matysek
  7. Stanisław Strzałka

W swoim wystąpieniu burmistrz Kazimierz Moskal podziękował dotychczasowemu sołtysowi i radzie za trud na rzecz miejscowości. Natomiast nowo wybranym życzył owocnej pracy i zadeklarował chęć współpracy.

Burmistrz tradycyjnie przypomniał dane statystyczne dotyczące wsi. Mieszka w niej 1342 osoby, w tym kobiet 525, a mężczyzn 533. Od stycznia urodziło się 7 dzieci, a zmarło 5 osób. Nowych zameldowań jest 11, a wymeldowani 21. W Małej jest 50 aktywnych podmiotów gospodarczych. Wymienione zostały inwestycje prowadzone w Małej oraz formy wsparcia dla lokalnych organizacji. Przede wszystkim zaś burmistrz stwierdził, iż będzie współpracował z dyrektorem w celu zlikwidowania dwuzmianowości w szkole. W tym celu wyremontowane zostanie jedno pomieszczenie, które następnie zostanie zaadaptowane na klasę.

Głos zabrał również dyrektor szkoły Stanisław Strzałka, który podziękował za remont i doposażenie stołówki oraz remont korytarza. Dyrektor zwrócił też uwagę na jeszcze jedną potrzebę szkoły i dzieci: przedłużenie chodnika przy szkole. Poprawi to na pewno bezpieczeństwo.

Dotychczasowy sołtys Arkadiusz Bęben przedstawił propozycję podziału funduszu sołeckiego, który w tym roku wynosi 51 000 zł. Pieniądze skierowane będą na bieżące remonty dróg, odśnieżanie, zakup lamp i parking przy nowej remizie. Pogratulował wyboru nowej sołtys oraz zwrócił uwagę na to, iż ocena słabych wyników LZS Mała, którą przedstawił burmistrz jest efektem działań, a raczej braku działań człowieka, który chciał być prezesem klubu, zdobył poparcie, ale w kierunku rozwoju LZS nie uczynił nic.

Mieszkańcy wnioskowali jeszcze o:

– wytłumaczenie mieszkańcom zasad wpisów w Planie Zagospodarowania Przestrzennego

– otwarcie drogi pod pomnik

– oświetlenie zakrętu na drodze do pomnika

– naprawę drogi zniszczonej przez ciężarówki z drzewem

– naprawę kładki (gnijące deski)

– sukcesywne, rok w rok dobudowywanie odcinków chodnika.

Idź do oryginalnego materiału