Agencja Informacyjna: 18 grudnia w Pekinie – stolicy Chińskiej Republiki Ludowej odbyło się 23. spotkanie specjalnych przedstawicieli ds. granicy chińsko-indyjskiej. Było to pierwsze spotkanie obu stron od pięciu lat. Wang Yi (王毅) – specjalny przedstawiciel strony chińskiej, członek Biura Politycznego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin i dyrektor Centralnego Biura Spraw Zagranicznych oraz Ajit Kumar Doval – specjalny przedstawiciel Republiki Indii i doradca ds. bezpieczeństwa narodowego.
Spis treści
- Granica chińsko-indyjska. Jakie są warunki sześciopunktowego kompromisu?
- Kim jest Wang Yi?
- Jaką aktywność dyplomatyczną i polityczną przejawiał Wang Yi?
- Kim jest Ajit Kumar Doval?
- Jak przebiegała kariera szpiegowska Ajit Kumar Doval?
Granica chińsko-indyjska. Jakie są warunki sześciopunktowego kompromisu?
Politycy przeprowadzili w pozytywny i konstruktywny sposób merytoryczne dyskusje na temat kwestii granicy chińsko-indyjskiej i osiągnęli sześciopunktowy konsensus:
- Obie strony uzgodniły, iż będą przez cały czas podejmować środki w celu utrzymania pokoju i spokoju na obszarach przygranicznych oraz wspierania zdrowego i stabilnego rozwoju stosunków dwustronnych.
- Obie strony potwierdzają swoje zobowiązanie do dalszego poszukiwania sprawiedliwego, rozsądnego i możliwego do zaakceptowania przez obie strony rozwiązania, w celu uregulowania kwestii granicy, zgodnie z zasadami politycznymi, uzgodnionymi przez specjalnych przedstawicieli obu państw w 2005 r. w sprawie rozwiązania kwestii granicy, oraz do podjęcia pozytywnych kroków w celu przyspieszenia tego procesu.
- Obie strony oceniły sytuację na granicy i uzgodniły, iż będą jeszcze bardziej doprecyzowywać zasady zarządzania i kontroli obszarów przygranicznych, wzmocnią środki budowy zaufania, aby osiągnąć trwały pokój i spokój wzdłuż granicy.
- Obie strony uzgodniły, iż będą przez cały czas wzmacniać wymianę i współpracę transgraniczną oraz promować wznowienie pielgrzymek pielgrzymów indyjskich do Tybetu w Chińskiej Republice Ludowej, transgraniczną współpracę rzeczną i handel przygraniczny w Nathula.
- Obie strony zgodziły się na dalsze wzmocnienie mechanizmu spotkań specjalnych przedstawicieli, wzmocnienie koordynacji i współpracy w negocjacjach dyplomatycznych i wojskowych oraz będą domagać się sprawczości chińsko-indyjskiego Mechanizmu Roboczego ds. Konsultacji i Koordynacji w Sprawach Granicznych (WMCC) przeprowadzenia działań następczych, w celu realizacji postanowień tego spotkania specjalnych przedstawicieli.
- Obie strony uzgodniły, iż w przyszłym roku w Republice Indii odbędzie się nowa runda spotkań specjalnych przedstawicieli, których konkretny termin zostanie uzgodniony kanałami dyplomatycznymi.
Kim jest Wang Yi?
Wang Yi (chiń. 王毅) – chiński polityk, dyplomata, działacz państwowy oraz partyjny. Pochodzi z Pekinu, należy do grupy etnicznej Han. Ukończył studia z zakresu stosunków międzynarodowych. Specjalista w zakresie spraw japońskich, włada biegle językiem japońskim.
W latach 2001–2004 wiceminister spraw zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej. W latach 2004–2007 ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Japonii. W latach 2013–2022 minister spraw zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej. Od 2018 członek Rady Państwa Chińskiej Republiki Ludowej. Od 2023 Dyrektor Biura Centralnej Komisji Spraw Zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej.
Jaką aktywność dyplomatyczną i polityczną przejawiał Wang Yi?
Wang Yi, w latach 1989–1994 był pracownikiem ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Japonii. Po powrocie do kraju był pracownikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, pełnił w nim funkcję naczelnika Departamentu ds. Azjatyckich (1995-1998) i dyrektora Wydziału Studiów Politycznych (1998-2001). W latach 2001–2004 piastował urząd wiceministra spraw zagranicznych, następnie w latach 2004-2007 był ambasadorem ChRL w Japonii.
Od 2007 członek Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin, w latach 2008-2013 był szefem Komitetu ds. Tajwanu w Radzie Państwa. W marcu 2013 został mianowany ministrem spraw zagranicznych. Funkcję tę pełnił do 2022 r., a w 2023 r. został powołany na stanowisko Dyrektora Biura Centralnej Komisji Spraw Zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej.
Kim jest Ajit Kumar Doval?
Ajit Kumar Doval – biurokrata, były szef wywiadu i obecny Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego (NSA) Republiki Indii. Ajit Kumar Doval jest najdłużej urzędującym urzędnikiem NSA, w tej chwili pełni swoją trzecią z rzędu pięcioletnią kadencję od czasu, gdy został po raz pierwszy mianowany w maju 2014 r. po wyborze Narendry Modiego na premiera Republiki Indii.
Jak przebiegała kariera szpiegowska Ajit Kumar Doval?
Ajit Kumar Doval jest byłym dyrektorem Biura Wywiadu (IB) i byłym oficerem Indyjskiej Służby Policyjnej. Pełnił funkcję dyrektora IB w latach 2004–2005, po 10. latach pracy na stanowisku szefa skrzydła operacyjnego. Przez rok pracował jako tajny szpieg IB w Islamskiej Republiki Pakistanu, a następnie przez 6 lat jako oficer w Wysokiej Komisji Indii w Islamabadzie – stolicy Islamskiej Republiki Pakistanu. Przez większą część swojej kariery był szpiegiem IB.
Jako szpieg i szef wywiadu Ajit Kumar Doval brał udział m. in.: w operacji Black Thunder w 1988 r., uwolnieniu 46 obywateli Republiki Indii z Republiki Iraku , operacji Hot Pursuit w 2015 r., sabotażu Frontu Ludowego Indii (PFI) i wielu innych. W grudniu 2009 r. założył Fundację Vivekanada (VIF Vivekananda Internalional Foudation) – prawicowy think tank, którym kierował przed mianowaniem na stanowisko NSA.
Agencja Informacyjna dziękuje za przeczytanie tekstu do końca i zaprasza do zapoznania się innymi publikacjami
Agencja Informacyjna, AI Word, Chiny, /DEC fot. CGM/ 21.12.2024