W poniedziałek 11 listopada 2024 r. w Sali Balowej Muzeum-Zamku w Łańcucie odbędzie się koncert „Inauguracja fortepianu Teodora Leszetyckiego” w wykonaniu prof. Huberta Rutkowskiego, Hochschule für Musik und Theater Hamburg, prezes Towarzystwa Muzycznego im. Teodora Leszetyckiego w Warszawie. Recital poprzedzi prelekcja. Początek wydarzenia o godz. 18.
W lipcu tego roku do zamku sprowadzony został fortepian historyczny o numerze seryjnym 9.625, który został wyprodukowany w Wiedniu w 1882 roku. Ten instrument należał do urodzonego w 1830 r. w zamku w Łańcucie Teodora Leszetyckiego – patrona Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Łańcucie.
Instrument należy do Towarzystwa Muzycznego im. Teodora Leszetyckiego w Warszawie. Inicjatorem sprowadzenia instrumentu do Polski z Niemiec oraz zakupu przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego był prof. Hubert Rutkowski.
„Jeśli stałem się pianistą, to zawdzięczam to jemu”. Tak o Leszetyckim wyrażał się Ignacy Jan Paderewski, który przez 5 lat, w latach 1884- 1889 na tym właśnie fortepianie kształcił się w Wiedniu pod jego kierunkiem.
To na tym fortepianie Leszetycki kształcił takich pianistów jak m.in.: Ignacy Jan Paderewski, Henryk Melcer, Mieczysław Horszowski, Artur Schnabel, Ignacy Friedmann, Józef Śliwiński. Leszetycki miał blisko 1200 uczniów. Był to fenomen w historii pianistyki.
Program inauguracji
Prof. Hubert Rutkowski, Hochschule für Musik und Theater Hamburg, prezes Towarzystwa Muzycznego im. T. Leszetyckiego w Warszawie
Prelekcja: „Kim był Teodor Leszetycki?”
Recital:
- T. Leszetycki – Ballada wenecka op. 39 nr 1
- T. Leszetycki – 6 Meditations op. 19
- La mélusine
- Réponse
- L’approche du printemps
- Berceuse
- Découragement
- Consolation
- F. Chopin – Fantasie-Impromptu cis-moll op. 66
- J. Paderewski – Nokturn B-dur op. 16 nr 4
- J. Paderewski – Polonez H-dur op. 9 nr 6
Bilety w cenie 30 zł do kupienia w Kasach Biletowych Muzeum (Maneż, ul. 3-go Maja 10).