– Wsparcie jednorazowe przy powrocie obejmie cudzoziemców, których obecność w Polsce jest niepożądana, a jednocześnie nie ma możliwości ich deportacji – podkreśla wiceminister MSWiA.
„Przystępując do rządu, zobowiązałem się do zwiększenia realizmu polityki powrotów cudzoziemców i poprawy jej skuteczności. Wsparcie jednorazowe przy powrocie jest skierowane do osób, których pobyt w Polsce jest niepożądany, ale ich deportacja nie jest możliwa” – napisał w serwisie X wiceminister Maciej Duszczyk.
Zmiany te są zawarte w projekcie nowelizacji ustawy o cudzoziemcach, który pojawił się niedawno w planie prac legislacyjnych rządu. Projekt przewiduje m.in. wprowadzenie gotówkowej formy pomocy w reintegracji cudzoziemców powracających do kraju pochodzenia. Jak podkreśla Duszczyk, nowe przepisy mają na celu „zachęcenie cudzoziemców do powrotu do swoich państw”. W rozmowie z PAP wiceminister zaznaczył, iż podobne formy wsparcia stosują również inne kraje oraz organizacje międzynarodowe, takie jak Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji. „Celem jest skłonienie cudzoziemców, których obecność w Polsce jest niepożądana, do powrotu do swoich krajów, zwłaszcza gdy przymusowe czy dobrowolne powroty są w tej chwili trudne. Podobne rozwiązania stosują inne kraje UE” – dodał Duszczyk.
Pytany o wysokość wsparcia oraz jego jednorazowy charakter, wiceminister odpowiedział, iż szczegóły zostaną określone w rozporządzeniach do ustawy o cudzoziemcach. Wiadomo jednak, iż pomoc będzie przyznawana tylko raz, aby uniknąć potencjalnych powrotów migracyjnych. Przewiduje się, iż przepis wejdzie w życie w 2026 roku.
Projekt nowelizacji ustawy obejmuje także zmianę trybu składania wniosków o zezwolenie na pobyt czasowy, stały oraz na pobyt rezydenta długoterminowego UE – przejście z formy papierowej na formę elektroniczną, za pośrednictwem Modułu Obsługi Spraw.
Na podst. PAP