Gospodarka wodno-ściekowa pod lupą Sejmu. ZWRP uczestniczy w ważnej debacie o ochronie środowiska

1 tydzień temu

We wtorek, 24 czerwca w Sejmie RP odbyło się posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, podczas którego skupiono się na problemach gospodarki wodno-ściekowej oraz zagrożeniach dla środowiska wynikających z nieodpowiedniego zagospodarowania ścieków. W spotkaniu uczestniczył pracownik biura Związku Województw RP.

Spotkanie miało na celu omówienie planów wdrożenia nowej unijnej dyrektywy ściekowej, a także przedstawienie obecnej sytuacji związanej z zanieczyszczaniem gleb i wód podziemnych. Szczególną uwagę poświęcono ściekom pochodzącym z przydomowych oczyszczalni oraz szamb, które – w przypadku niewłaściwego użytkowania – mogą mieć negatywny wpływ na środowisko i zdrowie ludzi.

Informację wprowadzającą przedstawili przedstawiciele rządu: Przemysław Koperski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury oraz Anita Sowińska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Obie prezentacje podkreślały, iż woda jako zasób naturalny wymaga skutecznej ochrony i nowoczesnych rozwiązań w zakresie oczyszczania ścieków.

Jak zaznaczono, w Polsce realizacja unijnych przepisów odbywa się głównie poprzez Krajowy program oczyszczania ścieków komunalnych, który ma na celu ograniczenie zrzutów niedostatecznie oczyszczonych ścieków. Program ten wdrażany jest już od 2003 roku i stale aktualizowany. Źródła finansowania inwestycji obejmują zarówno środki własne gmin, jak i fundusze zewnętrzne – w tym środki unijne i krajowe programy wsparcia.

W trakcie dyskusji posłowie i zaproszeni goście omówili m.in.:

  • wysokość wpływów do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) z tytułu opłat i kar środowiskowych,

  • sposoby finansowania budowy i modernizacji systemów kanalizacyjnych,

  • konieczność wsparcia samorządów w realizacji projektów wodno-ściekowych,

  • monitorowanie ścieków z jednostek pływających na wodach śródlądowych,

  • możliwości ponownego wykorzystania oczyszczonej wody w rolnictwie i gospodarce.

W spotkaniu udział wzięli także przedstawiciele instytucji rządowych, w tym: Robert Gajda, zastępca prezesa Zarządu NFOŚiGW oraz Alicja Michalik-Kucińska, zastępca prezesa PGW Wody Polskie ds. Zarządzania Środowiskiem Wodnym.

Idź do oryginalnego materiału