Goście z Dachau w Specjalnym Ośrodku Wsparcia Edukacyjnego w Oświęcimiu

oswieciminfo.pl 2 miesięcy temu


Powiat Oświęcimski miał przyjemność gościć grupę młodzieży i wychowawców ze Specjalnego Ośrodka Wsparcia Edukacyjnego w Dachau. W trakcie pobytu niemieccy goście mieli okazję zwiedzić ważne miejsca pamięci oraz spotkać się z lokalnymi władzami.
  • Wizyta niemieckiej młodzieży w Powiecie Oświęcimskim
  • Spotkanie z władzami powiatu
  • Historia Zofii Pomysz
  • Kultura i historia Polski
  • Podziękowania i plany na przyszłość

Wizyta niemieckiej młodzieży w Powiecie Oświęcimskim

Blisko 30-osobowa grupa podopiecznych i wychowawców ze Specjalnego Ośrodka Wsparcia Edukacyjnego Szkoła im. Grety Fischer z Dachau odwiedziła nasz powiat. W trakcie swojego pobytu, goście mieli okazję zwiedzić Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau oraz popularny park rozrywki Energylandia. Goście z Bawarii zamieszkali w internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu, gdzie zostali ciepło przyjęci przez lokalną społeczność.

Spotkanie z władzami powiatu

W trakcie wizyty, młodzież z Dachau spotkała się z przedstawicielami władz Powiatu Oświęcimskiego. W spotkaniu uczestniczyli starosta Andrzej Skrzypiński, wicestarosta Teresa Jankowska, członek zarządu Jerzy Mieszczak oraz radny powiatowy Leszek Szuster, który przez wiele lat był dyrektorem MDSM. Starosta Skrzypiński przypomniał o niemal 10-letnim oficjalnym partnerstwie między powiatami Dachau i Oświęcim, które rozpoczęło się ponad 30 lat temu dzięki kontaktom artystów z obu miast. w tej chwili partnerstwo obejmuje wiele dziedzin, w tym wymianę młodzieży.

Historia Zofii Pomysz

Wicestarosta Teresa Jankowska przybliżyła młodym Niemcom postać Zofii Pomysz, patronki Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu. Zofia Pomysz była byłą więźniarką Auschwitz, a po wojnie stała się cenioną pisarką, scenarzystką i autorką wielu audycji radiowych. Jej historia była dla gości z Dachau poruszającym przykładem siły i determinacji w obliczu trudnych doświadczeń.

Kultura i historia Polski

W trakcie pobytu, o Polsce i jej historii opowiadał gościom wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. Niemieccy uczniowie mieli okazję poznać bogatą kulturę i historię naszego kraju, co było dla nich cennym doświadczeniem edukacyjnym. Na zakończenie wizyty, niemieccy goście wraz z władzami powiatu stanęli do pamiątkowego zdjęcia na tle muralu przy „Chemiku” zatytułowanego „Peace Unites”.

Podziękowania i plany na przyszłość

Niemieccy goście byli pełni wdzięczności za ciepłe przyjęcie i opiekę, jaką otrzymali w Powiecie Oświęcimskim. W swoim liście podziękowali polskim gospodarzom za gościnność i wyrazili nadzieję na możliwość odwdzięczenia się w przyszłości. „Drodzy polscy gospodarze, chcielibyśmy wam bardzo podziękować za pobyt w Oświęcimiu i w powiecie, bardzo nam się tu podobało. Przywitaliście nas bardzo ciepło. Byliśmy zachwyceni widząc polsko-niemieckie flagi w internacie SOSW. Dziękujemy za troskę i opiekę ze strony pracowników placówki. (…) W internacie czuliśmy się bardzo komfortowo. Bardzo dziękujemy za gościnę. Mamy nadzieję, iż będziemy się mogli odwdzięczyć i gościć was u nas” - napisali podopieczni niemieckiej placówki.

Przed uczniami z placówki w Dachau jeszcze zwiedzanie Krakowa i Wieliczki, które z pewnością dostarczą im kolejnych niezapomnianych wrażeń i poszerzą ich wiedzę o Polsce.


Opierając się na: Powiat Oświęcimski
Idź do oryginalnego materiału