Górnicy domagają się rozmów. Będą protestować przez ministerstwem. "Chcemy zamanifestować niepokój"

1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Jacek Marczewski / Agencja Wyborcza.pl


Koniec sojuszu Solidarności z rządzącymi znanego z czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. Już we wtorek mieszkańcy Warszawy zobaczą to na własne oczy.
Co się dzieje? We wtorek o godz. 11 w Warszawie odbędzie się protest 1500 górników i związkowców Solidarności z kopalni Bogdanka oraz elektrowni Połaniec i Kozienice. Pikieta odbędzie się przed Ministerstwem Aktywów Państwowych na ulicy Kruczej 36 w samym centrum Warszawy. Należy się spodziewać utrudnień w ruchu. Co sprowadza protestujących?


REKLAMA


O co chodzi związkowcom? Związkowcy domagają się rozmów o przyszłości zakładów energetyki węglowej Grupy Kapitałowej Enea (to właśnie Bogdanka oraz elektrownie Kozienice i Połaniec) "w obliczu zagrożeń Zielonego Ładu i transformacji energetycznej". Związkowcy chcą ponadto rozmawiać o bezpieczeństwie energetycznym kraju i warunkach pracy we wspomnianych firmach. - Jesteśmy gotowi z pełną determinacją bronić naszych zakładów pracy - piszą związkowcy w odezwie do załóg wspomnianych zakładów.


Zobacz wideo Aktywiści blokują granicę Serbii i Kosowa


Niejasne plany rządu: - Raz słyszymy, iż kopalnie będą wygaszane w 2049 roku, potem dowiadujemy się, iż rząd planuje redukcję spalania węgla w Polsce do 22 milionów ton rocznie już w 2030 roku. Jaka jest zatem przyszłość polskiej energetyki i polskiego górnictwa? - pyta w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim" Mariusz Romańczyk, szef Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" w Bogdance.
Co z Zielonym Ładem? Także rząd Donalda Tuska nie ze wszystkim się w Zielonym Ładzie zgadza. W lutym na fali protestów rolników w wielu krajach Unii, minister rolnictwa Czesław Siekierski wzywał Komisję Europejską do rezygnacji z "irracjonalnych wymagań", jak na przykład ówczesny wymóg ugorowania 4 proc. upraw. Zielony Ład zakłada neutralność klimatyczną Unii w 2050 roku, ale przed krajami Unii jeszcze daleka droga do przekonania opinii publicznej obawiającej się wzrostu cen energii i żywności.
Więcej na ten temat: Przeczytaj analizę Patryka Strzałkowskiego na temat przyszłości Zielonego Ładu. Znajdziesz ją pod tym linkiem.


Przeczytaj źródła: strona NSZZ Solidarność, Dziennik Wschodni, Ministerstwo Rolnictwa
Idź do oryginalnego materiału