Google Cloud składa skargę do Komisji Europejskiej w sprawie praktyk licencjonowania chmury przez Microsoft

cyberfeed.pl 1 tydzień temu


Google Cloud jest najnowszą stroną, która kwestionuje strategię Microsoftu pobierania od klientów korporacyjnych wyższych opłat za uruchamianie swojego systemu w konkurencyjnych środowiskach chmurowych, składając skargę do Komisji Europejskiej.

Dział chmury publicznej giganta wyszukiwania internetowego twierdzi, iż taka praktyka szkodzi klientom i narusza prawo Unii Europejskiej. Oskarża także firmę Microsoft o „wykorzystywanie monopolu na oprogramowanie” w celu zablokowania klientów na swojej publicznej platformie chmury, Azure.

Przemawiając na konferencji prasowej, na której ogłoszono wniesienie skargi, Amit Zavery, wiceprezes, dyrektor generalny i szef platformy Google Cloud, szczegółowo opisał, w jaki sposób Microsoft rzekomo wykorzystuje swoją dominującą pozycję na rynku korporacyjnych rozwiązań informatycznych, aby utrudnić klientom korzystanie z chmur konkurencji ponosząc przy tym wysokie koszty.

„Wielu klientów i przedsiębiorstw korzysta z produktów firmy Microsoft w swoim środowisku IT, niezależnie od tego, czy znajdują się one we własnych prywatnych centrach danych, na miejscu, czy w chmurze, a dominującym systemem jest system operacyjny Windows Server Licenses, który prawdopodobnie stanowi 70% udziału w rynku w środowisku IT” — powiedział.

„Microsoft ogranicza możliwość przenoszenia tych licencji do innych dostawców usług w chmurze i przenosi je wszystkie do platformy Azure, a [in doing so is] łącząc produkty lokalne, a także Windows Server, z Azure, które są w rzeczywistości dwoma różnymi rynkami. Jeden dotyczy systemu operacyjnego i lokalnego, a drugi dotyczy chmury.

„Dlatego uważamy, iż te działania regulacyjne są jedynym sposobem, aby zakończyć uzależnienie od jednego dostawcy produktów firmy Microsoft i dać klientom wybór, a także stworzyć im równe warunki działania” – powiedział Zavery.

Jak dodał, w obecnej sytuacji klientom trudno jest wybrać „najlepszy produkt i najlepszą technologię dostępną na rynku”, które będą wykorzystywane w ramach ich licencji Windows Server.

„To może być Azure, to może być AWS” [Amazon Web Services]mogliby to być inni europejscy dostawcy, albo Google Cloud, ale cokolwiek ma dla nich sens, powinni móc wybierać”, powiedział Zavery. „Więc aby to się stało, zasadniczo prosimy KE o zbadanie tej sprawy i dlatego składamy tę skargę”.

Zavery opisał system Windows Server jako „kręgosłup środowiska IT” dla przedsiębiorstw prywatnych i organizacji sektora publicznego, ponieważ można go używać „na dowolnym sprzęcie i w dowolnej chmurze” bez żadnych problemów.

„Ale gdy tylko Microsoft wkroczył do przestrzeni chmury i zaczął poważnie podchodzić do chmury, zaczął łączyć to, co zrobiłeś z systemem Windows Server, z platformą Azure i stworzył połączenie między dwoma niezależnymi produktami, upewniając się, iż klient [was] zmuszeni do wyboru platformy Azure jako jedynego miejsca, w którym można łatwo wdrożyć system Windows Server” — powiedział.

„To naprawdę [a] problem pakietowania, który tworzy mniejszy wybór… dla klientów. A to zamknięcie powoduje wiele szkód dla klientów [because] organizacje mają mniejszy wybór [and] „mają wyższe koszty”.

Zavery twierdzi ponadto, iż klienci chcący uruchamiać oprogramowanie Windows Server w chmurach publicznych innych niż Azure muszą liczyć się z marżą wynoszącą 400%, podczas gdy klient, który chce przenieść tę samą licencję, aby uruchamiać ją w chmurze Azure, może to zrobić bez dodatkowych kosztów.

“Ten [400% markup] jest reklamowany przez Microsoft na swojej stronie internetowej, [where the company is] informując klientów, iż jeżeli wybiorą kogoś innego, to również będą musieli zapłacić więcej… a ponadto mają mniejsze bezpieczeństwo i niezawodność, [because it restricts] dostęp do wielu aktualizacji na temat zewnętrznych dostawców usług w chmurze.”

Poprzednia skarga

Google nie jest pierwszą organizacją, która kwestionuje kontrowersyjne praktyki licencjonowania usług w chmurze stosowane przez Microsoft. Nie jest to również pierwszy raz, kiedy stanowisko Microsoftu w tej sprawie zostało przekazane do zbadania przez Komisję Europejską.

Skarga dotycząca praktyk licencjonowania chmury przez firmę Microsoft została wcześniej złożona przez Dostawcy usług infrastruktury chmurowej w Europie będą organizowali w listopadzie 2022 r. z Komisją Europejską, ale została wycofana w lipcu 2024 r. po zawarciu przez obie strony umowy o wartości 22 mln USD.

Magazyn Computer Weekly skontaktował się z firmą Microsoft, prosząc o odpowiedź na skargę Google Cloud złożoną do Komisji Europejskiej. Otrzymał następujące oświadczenie od rzecznika firmy.

„Microsoft polubownie rozstrzygnął podobne obawy zgłaszane przez europejskich dostawców usług w chmurze, choćby po tym, jak Google miał nadzieję, iż będą kontynuować proces sądowy” – powiedzieli. „Po nieudanej próbie przekonania europejskich firm spodziewamy się, iż Google podobnie nie zdoła przekonać Komisji Europejskiej”.



Source link

Idź do oryginalnego materiału