Gminy przyłączą się do modernizacji miejskiego targowiska?

1 dzień temu

Władze Krasnegostawu zaprosiły inne samorządy z terenu powiatu krasnostawskiego do partnerstwa w projekcie dotyczącym modernizacji miejskiego targowiska przy ul. Kościuszki.

Pismo do włodarzy gmin z terenu powiatu krasnostawskiego podpisała Monika Sawa, zastępca burmistrza Krasnegostawu. Jest to zaproszenie do partnerstwa w projekcie w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast.

Wiceburmistrz zwróciła się do wójtów o przedstawienie ostatecznej deklaracji, dotyczącej udziału poszczególnych gmin w projekcie, w którym miasto Krasnystaw będzie aplikowało w ramach trwającego naboru Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast, jako podmiot uprawniony do złożenia wniosku. Celem programu, jak podała Monika Sawa, jest m.in. wspieranie zrównoważonego rozwoju miast poprzez modernizację infrastruktury miejskiej, co przyniesie wymierne korzyści zarówno dla mieszkańców, jak i przedsiębiorców.

Zastępca burmistrza miasta wprost przyznaje, iż jednym z kluczowych elementów projektu będzie modernizacja targowiska miejskiego przy ul. Kościuszki w Krasnymstawie. Argumentuje, iż choć targowisko znajduje się na terenie miasta, to jest ono miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców gmin, korzystających z jego oferty handlowej. W opinii Moniki Sawy odgrywa ono istotną rolę w życiu powiatowej społeczności, będąc miejscem codziennych zakupów, czy wymiany lokalnych produktów i usług.

Modernizacja targowiska ma przynieść korzyści mieszkańcom miasta, jak i gmin, poprawiając komfort użytkowania, estetykę przestrzeni publicznej i podnosząc standardy sanitarno-techniczne. Dodatkowo projekt obejmuje również szereg działań miękkich, mających na celu wspieranie lokalnej przedsiębiorczości i promocję produktów regionalnych, w tym też wsparcie w budowaniu marki lokalnej produktu.

Magdalena Górecka, specjalistka ds. public relations i promocji gospodarczej w krasnostawskim ratuszu, przekonuje, iż zawieranie tego typu partnerstw jest rzeczą naturalną przy ubieganiu się o zewnętrzne fundusze

– jeżeli uda się pozyskać środki z programu szwajcarskiego, to inwestycje i inicjatywy ujęte w projekcie zostaną dofinansowane w stu procentach, bez konieczności zabezpieczania wkładu własnego – podkreśla M. Górecka. – Nasi partnerzy ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego odpowiedzieli na zaproszenie pozytywnie, deklarując współpracę przy tym przedsięwzięciu.

Górecka przypomina, iż targowisko znajduje się na terenie miasta Krasnystaw, ale jednocześnie w centrum powiatu i wszyscy mieszkańcy powiatu mogą z niego korzystać, zarówno handlujący jak i klienci. – Dla wystawców z gmin ościennych jest to szansa na poszerzenie rynku zbytu dla swoich towarów – mówi. – Dla naszych samorządów to kolejny krok w kierunku wzmocnienia relacji i pogłębienia współpracy.

Wszystkim nam zależy na rozwoju gospodarczym regionu oraz budowaniu i promocji produktów lokalnych. Wspomniana inicjatywa ma zatem wyłącznie pozytywne strony i może przynieść wiele korzyści, o ile oczywiście uda się pozyskać środki. W tym momencie jesteśmy na etapie kompletowania potrzebnych dokumentów i pisania projektu, który oprócz targowiska zawierać będzie także inne zadania. O szczegółach będziemy mogli poinformować w późniejszym terminie. (d)

Idź do oryginalnego materiału