Gminy nie powinny zatwierdzać taryf za wodę i ścieki

lewiatan.org 5 dni temu
Zdjęcie: piotr6


Przywrócenie samorządom prawa do ustalania opłat za wodę i ścieki znalazło się w projekcie nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu w wodę i ścieki.

– Jako organizacja reprezentująca przedsiębiorców z branży wodno-kanalizacyjnej zgadzamy się z potrzebą zmian, które mają na celu usprawnienie procesu zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Sprzeciwiamy się jednak powrotowi do rozwiązań sprzed 2018 r., które przywracają gminom kompetencje w zakresie zatwierdzania taryf. Naszym zdaniem, takie rozwiązanie niesie ze sobą ryzyko upolitycznienia decyzji taryfowych i kierowania się lokalnymi interesami politycznymi, zamiast realnymi potrzebami infrastrukturalnymi. Ponadto, należy pamiętać iż gminy nie mają odpowiednich służb ani kompetencji merytorycznych do oceny wniosków taryfowych, co może wydłużyć i skomplikować proces – przekonuje Piotr Mazurek, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Kompetencje powinny pozostać w przedsiębiorstwie Wody Polskie

Przedsiębiorcy uważają, iż kompetencje w zakresie zatwierdzania taryf powinny pozostać w Przedsiębiorstwie Gospodarki Wodnej Wody Polskie, jako organie regulacyjnym posiadającym niezbędną wiedzę i doświadczenie. Lewiatan proponuje również wprowadzenie „milczącej zgody”, która umożliwiłaby automatyczne wejście w życie taryfy po upływie 45 dni od złożenia wniosku, w przypadku braku decyzji organu regulacyjnego.

Uzgodnienie taryf tylko w uzasadnionych przypadkach

Pracodawcy zgadzają się z propozycją, aby uzgodnienie taryfy przez organ regulacyjny było wymagane tylko w przypadku, gdy planowana zmiana przekracza wzrost inflacyjny lub 15% względem poprzednio obowiązującej taryfy. Jednocześnie, proponują automatyczne uwzględnianie w taryfach podwyżek inflacyjnych, bez konieczności zatwierdzania przez organ regulacyjny.

Dłuższe vacatio legis

– Popieramy również możliwość określenia taryfy na okres krótszy niż 3 lata oraz zniesienie opłaty za zatwierdzenie taryfy, ponoszonej dotychczas przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. Uważamy, że wprowadzenie uprawnienia dla gminy do stosowania taryfy progresywnej to zły pomysł. Takie rozwiązanie jest niejasne i może negatywnie wpłynąć na sytuację finansową firm oraz podnieść ceny dla niektórych odbiorców – dodaje Piotr Mazurek.

Konfederacja Lewiatan proponuje także, aby do postępowań wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy stosować przepisy dotychczasowe. Istotne jest też wydłużenie okresu wejścia w życie ustawy do 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Konfederacja Lewiatan jest otwarta na dialog i współpracę w celu wypracowania najlepszych rozwiązań dla przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych i odbiorców usług.

Konfederacja Lewiatan

Idź do oryginalnego materiału