![](https://images4.polskie.ai/images/289565/26112741/fa4804d8a2cd99d8ee8dc1b7cb937b7e.jpg)
![](https://images4.polskie.ai/images/289565/26112741/09b4e35e74a6f92cbf243598644bccec.jpg)
„Partia Reform potrzebuje nowego lidera. Farage nie ma tego, czego potrzeba” — napisał w mediach społecznościowych Musk, zaledwie kilka godzin po tym, gdy Farage opisał go jako przyjaciela, za pomocą którego jego ugrupowanie zyskało „fajny” wizerunek.
Partia Farage’a, który intensywnie wspierał brexit, zdobyła w ostatnich wyborach ponad 14 proc. głosów, uzyskując pięć miejsc w parlamencie — przypomniała agencja Reutera. Media spekulowały, iż Musk może wesprzeć partię grubą dotacją, co pomogłoby jej w walce z dominującymi w brytyjskiej polityce ugrupowaniami.
Elon Musk wzywa Nigela Farage’a do ustąpienia
Jednak w ostatnich dniach między Muskiem i Faragem doszło do różnicy poglądów. Musk zaczął intensywnie lobbować za zwolnieniem z więzienia współzałożyciela skrajnie prawicowej organizacji Angielska Liga Obrony (EDL) Tommy’ego Robinsona, skazanego jesienią na półtora roku więzienia za złamanie zakazu sądowego i wyemitowanie filmu, zawierającego oszczerstwa wobec syryjskiego ucznia.
Farage, który próbuje dystansować się od najbardziej skrajnego skrzydła brytyjskiej prawicy, odpowiedział wpisem, w którym — podkreślając, iż Musk jest „wyjątkową osobą” — stwierdził, iż mimo to nie zgadza się z nim w kwestii Robinsona. „Tommy Robinson nie jest odpowiedni dla Partii Reform, a ja nie kupczę moimi poglądami”.
Musk już wcześniej starał się wpływać na brytyjską politykę i wielokrotnie krytykował reprezentującego Partię Pracy premiera Keira Starmera. Domagał się też, by król Karol III rozwiązał parlament.