Globalny rynek falowników PV urósł do 589 GW. Huawei na czele po raz 10

enerad.pl 1 dzień temu

Chińskie firmy na czele światowego rynku falowników

Z najnowszych danych Wood Mackenzie wynika, iż w 2024 roku dziewięć z dziesięciu największych dostawców falowników na świecie to firmy z Chin. Łączna moc dostarczonych falowników osiągnęła rekordowy poziom 589 GW (AC), co oznacza wzrost o 10% w porównaniu do 2023 roku.

Na pierwszym miejscu znalazł się Huawei, który utrzymał pozycję lidera globalnego rynku. Drugie miejsce przypadło firmie Sungrow. Trzecie miejsce zajął Ginlong Solis, a kolejne pozycje przypadły firmom Growatt i Sineng.

Huawei i Sungrow zajęły dwie pierwsze lokaty już dziesiąty rok z rzędu, łącznie odpowiadając za 55% globalnego rynku falowników.

Region Azji i Pacyfiku motorem wzrostu rynku

Z danych Wood Mackenzie wynika, iż region Azji i Pacyfiku odpowiadał za 69% wszystkich dostaw falowników w 2024 roku. Same Chiny przyjęły 330 GW dostaw, co oznacza wzrost o 14% w porównaniu z 2023 rokiem.

Sukces chińskich producentów wynika w dużej mierze z rosnącego zapotrzebowania na instalacje PV w Chinach oraz dynamicznego rozwoju krajowego rynku energii odnawialnej.

Spadki na rynkach europejskim i amerykańskim

W przeciwieństwie do dynamicznego wzrostu w Azji i na Bliskim Wschodzie, Europa i Stany Zjednoczone odnotowały spadki dostaw falowników w 2024 roku. W Europie, według Wood Mackenzie, przyczyną był nadmiar zapasów, szczególnie w Holandii i Niemczech. W USA spadki były związane z osłabieniem rynku mieszkaniowego i mniejszym popytem na falowniki centralne.

Dane za 2023 rok potwierdzają dominację Chin

Już w 2023 roku globalne dostawy falowników PV wzrosły o 56%, osiągając poziom 536 GW (AC). Chiny odpowiadały za połowę tych dostaw, co było związane z podwojeniem popytu na energię słoneczną w tym kraju.

Z raportu „Global solar inverter and module-level power electronics market share 2024” wynika, iż dziesięciu największych dostawców falowników odpowiadało za 81% globalnego rynku. Huawei i Sungrow utrzymały swoje pozycje liderów dzięki popularności swoich falowników dla dużych elektrowni fotowoltaicznych. Wspólnie przejęły ponad 50% rynku.

Wzrost produkcji i dywersyfikacja rynku

Joseph Shangraw, analityk Wood Mackenzie, podkreślił:

„W branży rozwijającej się tak gwałtownie jak rynek falowników PV, to niezwykłe, iż Huawei i Sungrow zdołały zwiększyć moce produkcyjne i utrzymać swój udział w rynku rok po roku.”

Mimo dominacji dwóch największych graczy, rynek się dywersyfikuje. W 2023 roku aż 11 producentów przekroczyło poziom 10 GW (AC) dostaw.

Ginlong Solis po raz drugi zajął trzecie miejsce, a Sineng awansował na czwarte, notując imponujący wzrost dostaw o 133% w 2023 roku.

Zróżnicowanie regionalne i trendy rynkowe

Ameryka Północna i Europa również odnotowały dwucyfrowy wzrost rynku falowników PV w 2023 roku. Jednak ten wzrost dotyczył głównie dużych instalacji użyteczności publicznej, podczas gdy producenci falowników dla sektora mieszkaniowego musieli zmagać się z wolniejszym tempem wzrostu i nadwyżkami magazynowymi z 2022 roku.

Na rynku amerykańskim dominowali producenci falowników centralnych, tacy jak Sungrow i Power Electronics. W Europie największe udziały mieli dostawcy falowników stringowych: Huawei, Sungrow i SMA.

Zobacz również:
  • Raport Wood Mackenzie: opóźnienie transformacji energetycznej to 30% więcej wydatków na ropę i gaz
  • SolarPower Europe: Inwertery PV nowym celem cyberataków – UE musi działać
  • Zendure wprowadza SolarFlow 800 – nowy mikroinwerter z 96% sprawnością i funkcją dwukierunkowego ładowania

Źródło: Wood Mackenzie

Idź do oryginalnego materiału