Wykresy anomalii średniej temperatury do roku 2024 dla obszaru całego globu (wykres górny), kontynentalnej Europy (wykres środkowy) oraz Polski (wykres dolny).
Oś pozioma: czas (lata). Oś pionowa: anomalia średniej temperatury rocznej w odniesieniu do okresu referencyjnego 1850-1900, reprezentującego w przybliżeniu epokę przedprzemysłową. Linie różnych kolorów oznaczają szeregi temperatur obliczone różnymi metodami: odcienie niebieskiego to opracowanie danych z pomiarów naziemnych (HadCRUT5 z Met Office, Berkeley Earth organizacji o tej samej nazwie, E-OBS z unijnego projektu ECA&D, POLTEMP Piotra Djaków z IMGW), czerwona – z reanalizy danych z użyciem modelu numerycznego (reanaliza ERA5 z Copernicus Climate Change Service/ECMWF).
Choć opracowanie jest oszacowaniem wykonanym z pominięciem ostatnich dni roku, jednak w zupełności wystarczają one do określenia z dużą dokładnością finalnych wartości — które, w każdym przypadku, oznaczają nowy rekord temperatury rocznej.
W ramach akcji „Wykres na dziś” publikujemy wykresy i inne wizualizacje dotyczące zagadnień związanych ze zmianą klimatu. Mamy nadzieję, iż prezentowane przez nas dane stanowić będą punkt wyjścia do szerokiej i opartej na faktach dyskusji na temat globalnego ocieplenia oraz możliwości jego ograniczenia. Akcję prowadzimy we współpracy z Komitetem ds. Kryzysu Klimatycznego Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz wszystkie wizualizacje.