Ginęli za narodowość, ginęli za kulturę

4 miesięcy temu
Krzysztof Bosak w 87. rocznicę rozpoczęcia „operacji polskiej”.

– Jest 12 sierpnia. Jesteśmy w centrum Warszawy przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. To tutaj upamiętniane są ofiary okupacji sowieckiej i prześladowań sowieckich wobec Polaków. W tym miejscu upamiętniliśmy wraz z przedstawicielami instytucji państwowych, które są zainteresowane upamiętnianiem polskich ofiar na Wschodzie – znamienne, iż nie było żadnego przedstawiciela polskiego rządu – to tu upamiętniliśmy ofiary “operacji polskiej” NKWD.

Dokładnie wczoraj przypadała rocznica wydania rozkazu. Rozkazu zgodnie z którym ponad 100 tys. Polaków zostało wymordowanych na rozkaz szefa NKWD Jeżowa. Polskie rodziny zostały zdiagnozowane w Rosji sowieckiej jako element opozycyjny, element zagrażający sowieckiemu totalitaryzmowi. Najbardziej ludobójczy totalitaryzm na świecie czuł się zagrożony przez Polaków tylko dlatego, iż byli Polakami.

Musimy pamiętać o losach Polaków pomordowanych na wschodzie. pic.twitter.com/nN2mgQMRe5

— Krzysztof Bosak (@krzysztofbosak) August 12, 2024

Ginęli za narodowość, ginęli za kulturę. Za kulturę, której jesteśmy spadkobiercami. Za kulturę polską w którą wpisany jest szacunek dla ludzkiej wolności, szacunek dla ludzkiej godności, szacunek dla normalnych zasad współżycia ludzkiego, które Rosja sowiecka w zupełnie świadomy sposób gwałciła. Każdemu kto mógłby stanąć na przeszkodzie, każdą taką społeczność była gotowa eksterminować.

Taki los spotkał naszych rodaków, którzy mieli tego pecha, iż żyli za tym kordonem wschodnim. Że ziemie, niegdyś w granicach Rzeczypospolitej, zostały włączone do sowieckich republik. To tam NKWD ich wyszukiwało, ich zatrzymywało, wymordowywało, prześladowało ich rodziny. (…)

W 87. rocznicę rozpoczęcia „operacji polskiej”, przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie odbyły się uroczystości, podczas których oddano hołd Polakom zamordowanym przez sowieckie NKWD na terytorium byłego ZSRR w latach 1937–1938.

Fot: IPN pic.twitter.com/fZqeUywEjn

— Krzysztof Bosak (@krzysztofbosak) August 12, 2024
Idź do oryginalnego materiału