"Giganci BRICS potępiają „paraliż” reformy ONZ Indie, Brazylia i Republika Południowej Afryki podkreśliły, iż priorytetem jest uczynienie globalnych instytucji bardziej reprezentatywnymi dla współczesnego świata"

grazynarebeca.blogspot.com 2 godzin temu

Widok ogólny sali Rady Bezpieczeństwa ONZ 26 września 2024 r. w Nowym Jorku, Nowy Jork © Leon Neal/Getty Images

Ministrowie spraw zagranicznych Brazylii, Indii i Republiki Południowej Afryki powtórzyli swoje zaangażowanie w rozszerzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ (UNSC) w celu zwiększenia wpływu państw rozwijających się na globalne zarządzanie i podejmowanie decyzji gospodarczych.
Mauro Vieira, Subrahmanyam Jaishankar i Ronald Lamola – ministrowie spraw zagranicznych Brazylii, Indii i Republiki Południowej Afryki – spotkali się na marginesie 79. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku w czwartek. W oświadczeniu po spotkaniu ministrowie wyrazili „frustrację paraliżem” dotyczącym negocjacji w sprawie reformy RB ONZ, które „nie odzwierciedliły” większościowego poparcia państw członkowskich ONZ dla rozszerzenia członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa. W oświadczeniu ministrowie stwierdzili, iż z niecierpliwością oczekują współpracy nad reformą Rady Bezpieczeństwa, WTO i międzynarodowej architektury finansowej, między innymi, aby pilnie poczynić postępy w kierunku sprawiedliwego, demokratycznego i równego systemu wielostronnego. Wspólne oświadczenie wydane przez trzy kraje odnotowało również ich obawy dotyczące eskalacji napięć geopolitycznych i ich wezwanie do docenienia „dialogu i dyplomacji jako podstawowego instrumentu pokojowego rozwiązania”.

Podkreślili „pilną potrzebę ponownego zaangażowania się w dążenie do pokoju, w przeciwieństwie do narracji dzielących, które jedynie wzmacniają obecny scenariusz fragmentacji i polaryzacji geopolitycznej”. Trzy kraje są częścią trójstronnego Dialogu IBSA, utworzonego w 2003 r. w celu zjednoczenia największych demokracji w rozwijającym się świecie.

Brazylia, Indie i Republika Południowej Afryki są wśród kilku państw – obok Niemiec i Japonii – które ubiegają się o stałe miejsce w RB ONZ. Rada Bezpieczeństwa składa się w tej chwili z 15 państw członkowskich, w tym pięciu stałych członków z prawem weta i dziesięciu niestałych członków wybieranych na dwuletnią kadencję.

Pięciu stałych członków RB ONZ to Rosja, USA, Wielka Brytania, Chiny i Francja. Podczas gdy czterech stałych członków otwarcie mówiło o potrzebie reformy organu i poparło starania Indii i Brazylii o stałe miejsce, a także reprezentację Afryki, stanowisko Chin w sprawie reformy Rady Bezpieczeństwa ogranicza się w dużej mierze do szerokich oświadczeń skupionych na zwiększeniu reprezentacji państw rozwijających się. Brazylia, Indie i Republika Południowej Afryki są częścią grupy BRICS i pełnią również funkcję trojki w G20.

Indie sprawowały przewodnictwo w G20 w 2023 r., Brazylia sprawuje je w tym roku, a Republika Południowej Afryki przejmie je w 2025 r.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/india/604802-india-brazil-south-africa-security-council/

Idź do oryginalnego materiału