Gdzie wyrzucić zużytą folię? Polacy nagminnie popełniają ten błąd

6 dni temu
Zdjęcie: Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl


Mimo iż segregacja śmieci jest w Polsce obowiązkowa już od kilku lat, przez cały czas pojawia się szereg wątpliwości związanych z tym, do którego pojemnika należy wrzucać poszczególne odpady. Dotyczy to m.in. zużytej folii aluminiowej. Co powinniśmy wiedzieć na temat segregacji tego materiału?
Konieczna segregacja: Od 1 lipca 2017 r. w Polsce jest wdrażany Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO). Zgodnie z jego założeniami odpady komunalne są zbierane zgodnie z podziałem na cztery główne frakcje (papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło oraz bio). Pozostałe odpady powinniśmy zaliczać do grupy tzw. zmieszanych.


REKLAMA


Zobacz wideo Majcher: Przeciętny Polak produkuje ponad 300 kg śmieci rocznie


Problematyczne odpady: jeżeli chcemy realnie zadbać o środowisko, powinniśmy wiedzieć, gdzie wyrzucać poszczególne odpady. Niektóre z nich mogą stanowić problem, ponieważ nie do końca wiadomo, w którym pojemniku powinny się znaleźć. Dotyczy to m.in. folii aluminiowej, która znajduje zastosowanie w wielu domach. Sporo osób wrzuca ją do pojemnika na odpady zmieszane, jednak powinna się znaleźć w żółtym koszu przeznaczonym na tworzywa sztuczne oraz metale. Co ważne, przed jej wyrzuceniem należy oczyścić ją z resztek jedzenia, jeżeli takie się na niej znajdują. Pamiętajmy, iż należy je umieścić w brązowym pojemniku na odpady bio.


Zmiany w segregacji: Przypominamy, od stycznia 2025 roku w Polsce obowiązują przepisy UE, które nakładają na wszystkich obowiązek selektywnego zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. "To zadanie gmin, które jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden taki punkt na swoim terenie. To tam powinny trafiać rzeczy, którym można dać drugie życie" - przypomina Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Co ważne, w domach nie muszą się pojawiać nowe pojemniki na te odpady. Powinno się je jednak zbierać i oddawać w odpowiednich punktach.


Więcej na podobny temat przeczytasz w artykule: "Gdzie wyrzucić styropian? Do którego kontenera? To zależy od zastosowania".Źródła: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Nauka w Polsce (X), Ministerstwo Klimatu i Środowiska (X)
Idź do oryginalnego materiału