– W pierwszej kolejności niezbędna jest realizacja demonstracyjnych projektów składowania CO2 w górotworze. I ministerstwo dołoży wszelkich starań, by takie dwa projekty zostały uruchomione w ciągu najbliższych 3-4 lat – mówi o przyszłości CCS w Polsce prof. Krzysztof Galos, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz Główny Geolog Kraju.
Jakie są aktualne możliwości techniczne i infrastrukturalne w Polsce dla składowania CO2 w górotworze? Czy rząd planuje inwestycje w rozwój infrastruktury potrzebnej do wsparcia tych przedsięwzięć?
Składowanie CO2 w górotworze jest w Polsce dopuszczalne tylko w ściśle określonych warunkach podanych w Prawie geologicznym i górniczym, przy czym zasięgi możliwych lokalizacji w kilku określonych formacjach litostratygraficznych będą podane w najbliższym czasie w zmienionym Rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie obszarów, na których dopuszcza się lokalizowanie kompleksu podziemnego składowania dwutlenku węgla.
Działalność taka zgodnie z Prawem geologicznymi i górniczym wymaga uzyskania koncesji na jej prowadzenie. w tej chwili przewiduje się, iż po spełnieniu warunków podanych w Prawie geologicznym i górniczym operatorem takiego kompleksu podziemnego składowania CO2 może być każdy podmiot (w przeciwieństwie do transportu CO2 rurociągami, gdzie prawdopodobnie będzie to jeden operator).
Rząd nie planuje budowy przez państwo takich składowisk i związanej z tym infrastruktury. Rozważa natomiast możliwe instrumenty wsparcia takich przedsięwzięć. Niewątpliwie jednak w pierwszej kolejności będzie dążył do uruchomienia pierwszych, demonstracyjnych projektów (obiektów) składowania CO2 w górotworze, zasadniczo w dwóch scenariuszach: wyeksploatowane złoże węglowodorów oraz solankowy poziom wodonośny.
Takie projekty demonstracyjne będą mieć na celu lepsze poznanie wszystkich kluczowych uwarunkowań związanych z planowanym procesem składowania CO2 w danej strukturze geologicznej.
Projekty demonstracyjne będą mieć na celu lepsze poznanie kluczowych uwarunkowań związanych z planowanym procesem składowania CO2 w danej strukturze geologicznej
Jakie konkretne lokalizacje są rekomendowane przez rząd do składowania CO2 w górotworze onshore i offshore oraz jakie kryteria są brane pod uwagę przy ich wyborze? Czy prowadzone są już prace w tych lokalizacjach?
Jak już wcześniej wspomniałem, zasięgi możliwych lokalizacji w kilku określonych formacjach geologicznych będą podane w najbliższym czasie w zmienionym Rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie obszarów, na których dopuszcza się lokalizowanie kompleksu podziemnego składowania dwutlenku węgla. Projekt zmienianego Rozporządzenia w tym względzie jest na ukończeniu.
Teraz mogę wstępnie zdradzić, iż będą to ściśle określone obszary w poziomach wodonośnych dolnej kredy, dolnej jury i środkowego kambru w Polsce środkowej i północnej, środkowego kambru na szelfie bałtyckim, a także wybrane wyeksploatowane struktury złóż węglowodorów na monoklinie przedsudeckiej oraz w zapadlisku przedkarpackim. Na taki wybór obszarów rzutował zespół czynników/ kryteriów natury geologicznej, technicznej i formalnej, związanych m.in. ze spodziewaną pojemnością i adekwatnościami skał zbiornikowych, ich parametrami hydrodynamicznymi, budową strukturalną itp.
Co do zasady wykluczono obszary zurbanizowane, obszary prawnie chronione, obszary Głównych Zbiorników Wód Podziemnych. Wzięto także pod uwagę ewentualny konflikt z obecną lub przyszłą eksploatacją wód termalnych, mineralnych lub leczniczych. Pragnę podkreślić, iż żadne prace, choćby eksperymentalne, dotyczące zatłaczania CO2 do górotworu, nie były do tej pory w Polsce prowadzone.
Jedynym wyjątkiem są niektóre złoża węglowodorów, gdzie dwutlenek węgla może być zatłaczany celem lepszego wykorzystania zasobów tych złóż.
To tylko fragment rozmowy. Całą przeczytasz w Raporcie Carbon Capture w Polsce:
Raport Carbon Capture w Polsce 2024
Wyślij link na adres email:
Zaznaczenie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie od Biomass Media Group Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu drogą e-mailową newslettera oraz innych informacji handlowych w celu marketingu bezpośredniego, która jest świadczeniem wzajemnym w zamian za otrzymanie możliwości pobrania określonych treści. Zgoda ta może zostać wycofana w dowolnym momencie poprzez wykorzystanie linku dezaktywacyjnego dostępnego w każdej wiadomości. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce prywatności [https://magazynbiomasa.pl/polityka-prywatnosci/].
Rozmawiała Natalia Konieczna
Zdjęcie: Shutterstock