Gdzie i jak głosujemy w wyborach samorządowych? Sprawdź to!

3 miesięcy temu
Zdjęcie: Fot. Freepik


W wyborach samorządowych głosujemy w miejscu stałego zamieszkania, gdzie należymy do lokalnej społeczności; jeżeli wyborca mieszka stale w innym miejscu, niż jest zameldowany, może złożyć wniosek o zmianę rejestru wyborców – w urzędzie gminy lub przez stronę gov.pl.

W wyborach samorządowych wyborcy będą mogli głosować jedynie na terenie swojego okręgu wyborczego – nie ma możliwości, tak jak np. w wyborach parlamentarnych, otrzymania zaświadczenia o prawie głosowania, które umożliwia głosowanie w dowolnym miejscu; nie ma też możliwości głosowania w miejscu pobytu czasowego, czy jednorazowo zmienić miejsce głosowania.

Obywatele zameldowani na stałe, automatycznie zostają ujęci w rejestrze wyborców i przypisani do adekwatnego stałego obwodu głosowania.

Jeżeli wyborca jest w takiej sytuacji, iż stale zamieszkuje w jednym miejscu, ale zameldowany jest na pobyt stały gdzie indziej, może złożyć wniosek o zmianę stałego obwodu głosowania. Można to zrobić w urzędzie gminy lub skorzystać z usługi na stronie gov.pl.

Wójt (burmistrz lub prezydent miasta) ma 5 dni na rozpatrzenie wniosku. Ujęcie w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców umożliwi głosowanie także w kolejnych wyborach.

Wyborca, który nie wie, gdzie jest zapisany do spisu wyborców, może sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców, poprzez stronę >>www.gov.pl.

Wyborca znajdzie tam informacje o swoich prawach wyborczych oraz miejscu, okręgu i obwodzie głosowania. Sprawdzi też swoje dane przechowywane w rejestrze.

Polecamy

LUBUSKIE

PKW o wątpliwościach dot. kandydowania w wyborach

21 marca 2024

Czy komitet wyborczy może prowadzić agitację na rzecz kandydata innego komitetu? Sprawa nie jest jednoznaczna. Wielokrotnie byliśmy świadkami udzielania poparcia...

Czytaj więcej

Bezkonkurencyjni?

18 marca 2024

Znamy kandydatów na prezydentów

14 marca 2024

Jest data wyborów do Parlamentu Europejskiego [AKTUALIZACJA]

11 marca 2024

Oficjalnie rusza kampania wyborcza. Jak wygląda kalendarz?

29 stycznia 2024
Idź do oryginalnego materiału