Urzędnicy czekają na wszystkie pomysły mieszkańców, które sprawią, iż dzielnice miasta będą ładniejsze, bezpieczniejsze lub ciekawsze. Tegoroczne projekty mają stawiać także na zieleń i ochronę środowiska. Ratusz liczy również na to, iż autorzy projektów upamiętnią 100-lecie powstania miasta.
Mieszkańcy mają głos
– Budżet obywatelski to wyjątkowa przestrzeń do rozmowy i współpracy, gdzie każda mieszkanka i każdy mieszkaniec może mieć realny wpływ na przyszłość Gdyni. To okazja, by wspólnie kształtować nasze miasto. Im więcej osób zaangażuje się w ten proces, tym lepiej będzie odzwierciedlać potrzeby naszego miasta. Zachęcam do licznego składania projektów i propozycji zmian bliskiego otoczenia – przekonuje Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni.
Katalog projektów, które można zgłaszać w gdyńskim BO2025 jest szeroki. Projekty dzielnicowe tzw. duże (o wartości do 90% dostępnych środków w puli danej dzielnicy) oraz małe (maksymalnie do 20 000 złotych) dotyczyć mogą edukacji, komunikacji i organizacji ruchu, kultury, przestrzeni publicznej, sportu i rekreacji, zdrowia i polityki społecznej oraz zieleni i ochrony środowiska – dotyczy to zarówno inwestycji, jak i wydarzeń. Na realizację tego rodzaju projektów przeznaczonych zostanie 10 637 621 zł.
Czas na ekologię i istotną rocznicę
Projekty ogólnomiejskie będzie można składać w dwóch zakresach tematycznych: Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego oraz Jubileuszowego Budżetu Obywatelskiego. W ramach tego pierwszego można składać projekty związane z ochroną klimatu i środowiska. Natomiast inicjatywy złożone w JBO dotyczyć powinny działań, które uświetnią setną rocznicę nadania Gdyni praw miejskich. W każdym z tych zakresów tematycznych do rozdysponowania jest po 1 mln złotych, czyli pula na realizację projektów ogólnomiejskich wynosi łącznie 2 mln złotych.
– Gdynianki i gdynianie mają mnóstwo pomysłów na zmiany w swojej najbliższej okolicy i wszystkich jesteśmy ciekawi. Budżet obywatelski to dla nas ważna informacja o tym, jakich zmian oczekują mieszkańcy – mówi Tomasz Augustyniak, dyrektor zarządzający ds. społecznych w Urzędzie Miasta Gdynia.
Miesiąc na zgłoszenia
Zgłoszenia rozpoczną się 27 stycznia o 12:00, a zakończą 25 lutego. Pomysły do gdyńskiego budżetu obywatelskiego mogą składać wszyscy mieszkańcy – bez względu na wiek oraz obywatelstwo. Projekty będzie można złożyć za pośrednictwem strony internetowej oraz w punktach składania wniosków w całym mieście.
To 12. odsłona gdyńskiego budżetu obywatelskiego. Dotąd mieszkańcy i mieszkanki stworzyli 826 projektów o łącznej wartości blisko 85 mln zł. Dotąd zakończonych zostało 608 zadań, a w trakcie realizacji jest 218.