Gdy wszyscy sprzątali Jezioro Pilchowickie w kalendarzu Wód Polskich był weekend

3 godzin temu

Czy pracownicy Wód Polskich brali udział w porządkowaniu zbiornika wodnego Jezioro Pilchowickie zorganizowanego w dniu 28.09.2024 roku?

Na odpowiedzialną za gospodarkę wodną instytucję spada lawina krytyki. Coraz więcej osób ma przekonanie, iż powódź zatopi powołane w 2018 r. do centralnego zarządzania gospodarką wodną Wody Polskie? Wśród niemal 6 tys. zatrudnionych w tej instytucji rośnie napięcie i obawa o pracę. Od chwili przejścia przez południowo- zachodnią część kraju niosącej spustoszenie fali powodziowej, w sieci na pracowników i zarządzających instytucją wylewa się fala krytyki. Czy słusznie? Oto kolejny przykład.

W sobotę, 28 września miało miejsce wielkie sprzątanie po powodzi Jeziora Pilchowickiego, w wodach, gdzie nagromadziło się wiele śmieci i drzew. Jak już informowaliśmy na stronach Lwówecki.info w akcji udział wzięły władze Powiatu Lwóweckiego, pracownicy Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Lwówku Śląskim, pracownicy Tauron Ekoenergia, Siły Zbrojne RP – Wojska Obrony Terytorialnej i 4 Batalion Inżynieryjny z Głogowa, WOPR-owcy, strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych, a także strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim, Rotary Club Jelenia Góra, leśnicy z Nadleśnictwa w Lwówku Śląskim, pracownicy zakładów usług leśnych, funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, jak również liczni wolontariusze.

W całym tym zestawieniu instytucji, służb i osób zaangażowanych w porządkowanie jeziora od samego początku brakowało nam informacji o jak mogłoby się wydawać najważniejszej instytucji, czyli PGW Wody Polskie. Uczestnicy akcji, z którymi rozmawialiśmy przyznawali nam, iż nie widzieli oni ani jednego pracownika tej instytucji. Stąd też postanowiliśmy zapytać u źródła.

Pytanie, czy pracownicy Wód Polskich brali udział w porządkowaniu zbiornika wodnego Jezioro Pilchowickie zorganizowanego w dniu 28.09.2024 r. przez Starostwo Powiatowe w Lwówku Śląskim, a o ile tak, to ilu pracowników brało udział w tym sprzątaniu i jakie wykonywali tam prace, skierowaliśmy bezpośrednio do wydziału prasowego Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej PGW Wody Polskie.

Bardzo gwałtownie otrzymaliśmy pierwszą odpowiedź, aczkolwiek ta wspominała o wcześniejszych ustaleniach dotyczących akcji sprzątania i nie zawierała informacji o zaangażowaniu pracowników Wód Polskich w samym porządkowaniu jeziora.

„Informujemy, że, 27 września 2024 r. odbyło się spotkanie z dowódcami wojska, skierowanego na teren powiatu lwóweckiego w ramach operacji Feniks do usuwania skutków powodzi. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawicie władz powiatowych, samorządu lokalnego, straży pożarnej i Wód Polskich. Spotkanie miało na celu wskazanie wojskowym miejsc i terenów wymagających wykonania prac porządkowych (jazy, mosty, zatory itp.) przy użyciu specjalistycznego sprzętu (koparko-ładowarki kołowe i na gąsienicach, łodzie, amfibie itp.)

Podczas spotkania ustalono, iż w sobotę 28 września żołnierze będą czyścić teren zapory Pilchowickiej, będącej w administracji Tauron S.A. W dalszej kolejności ustalono, iż żołnierze wyczyszczą jaz przy elektrowni położonej poniżej zapory Pilchowice oraz koryto rzeki Bóbr na odcinku od zbiornika Pilchowice do Lwówka Śląskiego.” – czytamy w odpowiedzi nadesłanej z Departamentu Komunikacji i Edukacji Wodnej PGW Wody Polskie w Warszawie.

Co warto zaznaczyć, to porządki tylko w minimalnym stopniu dotyczyły samej zapory wodnej w Pilchowicach, a w większości miały na celu uprzątnięcie śmieci z wód jeziora oraz z brzegów jeziora.

Odpowiedź otrzymana z Wód Polskich zaniepokoiła nas, bo odnieśliśmy nieodparte wrażenie, graniczące niemal z pewnością, iż w sobotę 28 września, kiedy żołnierze, strażacy, leśnicy, wodniacy, samorządowcy i wolontariusze porządkowali teren zbiornika wodnego w Pilchowicach, w kalendarzu pracowników Wód Polskich był weekend.

Ale dla pewności ponownie zapytaliśmy czy i ilu pracowników PGW Wody Polskie pomagało w sprzątaniu Jeziora Pilchowickiego? W otrzymanej odpowiedzi czytamy:

„Usuwanie skutków powodzi, w tym m.in. rumoszu drzewnego i skalnego, wymaga działania specjalistycznego sprzętu kołowego, gąsienicowego oraz łodzi. Ze względu na dostępne zasoby, na spotkaniu z udziałem władz powiatu lwóweckiego zdecydowano, iż akcją uprzątnięcia jeziora Pilchowickiego (będącego w administracji spółki Tauron) po powodzi zajmie się Wojsko Polskie, skierowane tutaj w ramach operacji Feniks. Podczas spotkania wskazano miejsca i tereny wymagające wykonania prac porządkowych, przy użyciu wspomnianego wyżej sprzętu, który posiada Wojsko Polskie.” – wskazuje wydział komunikacji PGW Wody Polskie w Warszawie.

Takie podejście pracowników tej instytucji do problemu już po powodzi potęguje tylko irytację, bo jak można zrozumieć brak specjalistycznego sprzętu jak np. amfibie, to już braku chęci do pracy, do współdziałania z innymi instytucjami i służbami zrozumieć nie jest już tak prosto.

Powódź prawdopodobnie zatopi powołane w 2018 roku Wody Polskie o czym przekonują coraz liczniejsi politycy.

“Ta instytucja jest źle usytuowana, zakres jej kompetencji jest niezrozumiały. Rząd PiS stworzył chory twór, który fatalnie działa” – twierdzi cytowany przez “Rz” Wadim Tyszkiewicz, niezależny senator i były prezydent Nowej Soli.

– Są zastrzeżenia, to trzeba uczciwie powiedzieć, do działalności Wód Polskich i pewnie będziemy musieli jako ustawodawcy się zastanowić, co dalej zrobić z tą instytucją. – przyznaje w rozmowie z Lwówecki.info Senator Waldemar Witkowski – O potrzebie istnienia instytucji, która koordynuje wszystkie wody płynące w Polsce chyba nikt wątpliwości nie ma, natomiast dobór kadr musi być inny. Oni muszą bardziej wiedzieć, co się dzieje w terenie i nie pytać mieszkańców o stan wałów, tylko sami powinni oglądać te wały na bieżąco i starać się, żeby one były w należytym stanie. – podkreśla senator.

Miejmy nadzieję, iż nie skończy się jedynie na podmianie tabliczki z nazwą, a reforma zacznie się od wymiany niekompetentnych pracowników, na takich, którzy mają wiedzę, ale też takich, którym się chce pracować.

[See image gallery at lwowecki.info]
Idź do oryginalnego materiału