Gala otwarcia prezydencji Polski w Radzie UE

3 dni temu
piątek, 3 stycznia 2025 23:30

Z udziałem marszałka Sejmu Szymona Hołowni i marszałek Senatu Małgorzaty Kidawa-Błońskiej, w piątek (3 stycznia) w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbyła się gala symbolicznie rozpoczynająca polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. „Mam nadzieję, iż wydarzenie to doda nam wszystkim energii na najbliższe pół roku, bo będziemy jej bardzo potrzebować. Polska obejmuje Prezydencję w Radzie UE w wyjątkowo trudnych czasach dla Europy” – napisał w mediach społecznościowych marszałek Hołownia.

Po wspólnym odśpiewaniu hymnu Polski głos zabrał premier Donald Tusk. – Polska prezydencja jest po to, by wykorzystać naszą narodową mądrość i nasze narodowe doświadczenia. Jakże ważne dla Polski, Europy są bezpieczeństwo, konkurencyjność, innowacyjność, wyobraźnia, odwaga, dobre przywództwo. To wszystko są źródła naszej siły. jeżeli Europa będzie bezsilna – nie przetrwa. jeżeli odnajdzie na nowo źródła swej siły, będzie znów tym, z czego byliśmy przez wieki dumni – zaznaczył Donald Tusk.

Premier przypomniał także, iż wielki ruch "Solidarności" jest jednym z fundamentów współczesnej Europy, a słowo "solidarność" znaczy dziś "być może więcej niż kiedykolwiek w historii powojennej Europy". – Polska będzie strażnikiem tej solidarności. Europa ma szczęście, iż w tym trudnym momencie naszej historii to Polska będzie wypełniała misję prezydencji. Jesteśmy najbardziej proeuropejskim narodem na kontynencie – mówił szef rządu.

– Chciałbym dzisiaj stąd, z Warszawy, skierować pytanie do całej Europy, do wszystkich Europejczyków - czy Wy wszyscy jesteście gotowi wejść na nowo na europejską drogę wielkości, siły i suwerenności? Bo Polska jest gotowa – wskazał Tusk.

– Nasza wspólna wizja Europy opiera się na tych samych wartościach, zasadach i strategicznych celach rozwoju spójności państw członkowskich, zwiększania skuteczności instytucji europejskich, a także dbania o dobrobyt mieszkanek i mieszkańców Europy. To zarazem droga, którą od chwili przystąpienia do Unii Europejskiej dwadzieścia lat temu podąża Polska – źródło prawdziwej dynamiki, kamień węgielny europejskiej strategii obronnej, filar jednolitego rynku, a także innowacyjna i kwitnąca gospodarka – podkreślił przewodniczący Rady Europejskiej António Costa. Zaznaczył też, iż „Polska jest jednym z największych sukcesów w historii rozszerzenia Wspólnoty i najlepszą inwestycją geostrategiczną dokonaną przez Europę, która pozwoliła na zagwarantowanie wolności i demokracji po długim okresie naznaczonym ustrojami totalitarnymi”.

– Nie mam wątpliwości, iż polska prezydencja w Radzie UE po raz kolejny pokaże, iż patriotyzm i integracja europejska są ze sobą nierozłącznie związane – ocenił Costa.

„Za naszą wschodnią granicą trwa brutalna wojna rozpętana przez chorego człowieka, jakim jest Putin. Trwa kryzys klimatyczny oraz migracyjny. Doświadczamy kolejnych problemów gospodarczych w Unii Europejskiej, która zostaje coraz bardziej w tyle za USA. W całym świecie zachodnim w siłę rosną populiści oferujący proste (ale błędne) odpowiedzi na trudne pytania” – stwierdził marszałek Sejmu Szymon Hołownia po gali, podkreślając wagę polskiego przewodnictwa w Radzie UE.

„Właśnie dlatego głównym hasłem polskiej Prezydencji będzie ‘bezpieczeństwo’ - nie tylko zewnętrzne, ale także ekonomiczne, zdrowotne, informacyjne czy żywnościowe. Europa musi stawić czoła nadciągającym wyzwaniom i wyjść z nich obronną ręką” – zaznaczył we wpisie zamieszczonym w mediach społecznościowych.

„Europejskie parlamenty to naturalne miejsce do dyskusji na tematy najważniejsze dla Obywateli Unii. Dlatego czymś absolutnie naturalnym jest dla mnie fakt, iż w działania związane z polską Prezydencją włączy się aktywnie Sejm i Senat. Polski parlament będzie gospodarzem siedmiu konferencji międzyparlamentarnych poświęconych m. in. gospodarce, zdrowiu oraz polityce zagranicznej i obronnej Unii Europejskiej” – podkreślił.

Marszałek Hołownia ocenił także, iż najbliższe półrocze to dla Polski ogromna szansa na wzmocnienie pozycji w Europie. „Jestem przekonany i osobiście zdeterminowany by Sejm RP był istotnym partnerem tej Prezydencji” – oznajmił.

W wydarzeniu Prezydium Sejmu reprezentowały także wicemarszałek Monika Wielichowska i wicemarszałek Dorota Niedziela. Obecni byli również posłowie i senatorowie, członkowie Rady Ministrów i przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

Wyjątkowy wieczór uświetnił występ muzyków Orkiestry i Chóru Teatru Wielkiego Opery Narodowej pod dyrekcją Radzimira Dębskiego, który na tę okazję skomponował specjalny utwór, czerpiąc z kanonu polskiej muzyki klasycznej.

Prezydencja Polski przypada na początek nowego cyklu instytucjonalnego, po wyborach do Parlamentu Europejskiego i zatwierdzeniu składu nowej Komisji Europejskiej. Hasło przewodnie polskiej prezydencji brzmi: „Bezpieczeństwo, Europo!” a wśród priorytetów jest wspieranie działań wzmacniających bezpieczeństwo europejskie w wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, gospodarczym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym.

Zdjęcia umieszczone w Systemie Informacyjnym Sejmu można pobierać i wykorzystywać bezpłatnie z przywołaniem nazwiska autora. Zezwolenie to nie dotyczy jedynie elementów odrębnie zastrzeżonych.
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

‹›×
    Idź do oryginalnego materiału