W sierpniu rozpoczęliśmy FunduszowEFakty – cykl publikacji i informacji, w których w kolejnych miesiącach podsumowujemy najważniejsze wydarzenia i zapraszamy do funduszowych aktywności.
Tematy te poruszamy w ramach projektu „Fundusze europejskie na rozwój firm w perspektywie finansowej 2021-2027” finansowanego ze środków Programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich 2021-2027. Projekt realizuje Konfederacja Lewiatan oraz Związek Pracodawców Business Centre Club.
Zmiany w harmonogramach wniosków i programach
Zmiany w swoich harmonogramach naborów wniosków ogłosiły instytucje odpowiadające za 9 programów regionalnych i 2 programy krajowe. Aktualne harmonogramy można znaleźć na Portalu Funduszy Europejskich.
Zmiany w opisach priorytetów programów (które określają m.in. kto i na co może otrzymać dofinansowanie) pojawiły się w 9 programach regionalnych oraz w 2 programach krajowych. Zbiór aktualnych „szopów” (czyli szczegółowych opisów priorytetów) znajduje się na Portalu Funduszy Europejskich.
Nowe konkursy z Funduszy Europejskich
Na Portalu Funduszy Europejskich pojawiło się 136 ogłoszeń o nowych konkursach z FE skierowanych do różnych podmiotów. Co interesującego można znaleźć dla przedsiębiorców? Proponujemy TOP5 konkursów:
- Młode firmy, zwłaszcza działające na terenie Polski Wschodniej przez cały czas mają szanse na korzystanie z doradztwa, sprawdzenia modelu biznesowego i finansowania. Osoby lub zespoły z innowacyjnymi pomysłami mogą skorzystać z doradztwa w platformach startowych. W drugim etapie mają szansę uzyskać do 600 tys. zł dotacji na rozwój biznesu. Wnioski przyjmuje PARP od 10 października do 29 stycznia 2025 r.
- W październiku rozpoczął się konkurs na Kredyt Ekologiczny. To instrument dla firm, które chcą zmodernizować posiadaną infrastrukturę w celu ograniczenia zużycia energii. Co ważne, w trwającym konkursie została zmieniona minimalna wartość wydatków w projekcie do 2 mln zł. Na wsparcie mogą więc liczyć tylko większe projekty. Wnioski do BGK można składać od 17 października do końca styczna 2025 r.
- Firmy zaangażowane ekologicznie ale też te, które chcą zmienić system gospodarowania odpadami mogą realizować projekty z pomocą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Od końca października do końca grudnia 2024 r. przedsiębiorcy składają wnioski na rozwój recyklingu odpadów bądź na optymalizację gospodarki odpadami w celu zmiany w gospodarkę obiegu zamkniętego.
- NCBR ogłosił kolejny konkurs na projekty badawcze dla firm z certyfikatem Seal of Excellence. Jest on skierowany do polskich MŚP, których projekty zostały pozytywnie ocenione przez Komisję Europejską w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak – z powodu ograniczeń budżetowych – nie otrzymały w nim dofinansowania. Wnioski będzie można składać od 29 listopada do 28 lutego 2025 r.
- W konkursach pojawia się też pomoc w obszarze kompetencji i kwalifikacji. PARP ogłosił konkurs na realizację zadań sektorowych rad ds. kompetencji. Jest skierowany do podmiotów prowadzących takie rady, a dofinansowanie obejmie działania związane z określaniem potrzeb kompetencyjnych w różnych sektorach gospodarki oraz budowaniem współpracy między przedsiębiorcami a instytucjami edukacyjnymi. PARP przyjmuje wnioski od 4 listopada 2024 r. do 31 października 2025 r.
Podsumowanie naborów w obecnej perspektywie
Od początku realizacji perspektywy unijnej 2021-2027:
- instytucje ogłosiły 2 079 naborów wniosków
- wnioskodawcy złożyli 42 695 wniosków o dofinansowanie
- 8 783 spośród nich podpisało z instytucjami umowy o dofinansowanie
- wykorzystaliśmy (w zawartych umowach) 26,4% dostępnych środków
(Dane wg stanu na 27.10.2024 roku).
Przegląd śródokresowy
Trwa proces tzw. przeglądu śródokresowego programów unijnych – czyli możliwość sprawdzenia ich skuteczności i wprowadzenia zmian w połowie okresu wdrażania.
W Programie FENG (Fundusze dla Nowoczesnej Gospodarki) zmiany zostały już przyjęte i zostaną przekazane Komisji Europejskiej. Wśród nich znalazły się dwa nowe instrumenty dla firm (fundusz pożyczkowy na cyfryzację i zazielenienie oraz wsparcie dla przedsiębiorstw działających w branżach strategicznych dla Europy).
Znamy propozycje zmian w Programie FERC (Fundusze dla Rozwoju Cyfrowego) i w Programie FERS (Fundusze dla Rozwoju Społecznego). realizowane są też prace nad zmianami w FENIKS (Fundusze na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko).
Nie są planowane zmiany w Programach FEPW (Fundusze dla Polski Wschodniej) i w PTFE (Pomoc Techniczna).
Roczne podsumowanie
W październiku odwiedzili Polskę przedstawiciele Komisji Europejskiej.
W czasie ich spotkań w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej podsumowano proces wdrażania funduszy unijnych w Polsce. Mimo opóźnienia w rozpoczęciu realizacji środków na lata 2021-2027, proces ogłaszania konkursów i zawierania umów postępuje. przez cały czas natomiast kilka pieniędzy jest rozliczonych.
Przedstawiciele KE odnieśli się także do działań w Polsce w zakresie odbudowy po powodzi. Planowane są pilne zmiany (np. zwiększenie elastyczności) w programie krajowym Fundusze Europejskie na Infrastrukturę Klimat i Środowisko (FENIKS) oraz programach regionalnych w czterech regionach dotkniętych powodzią. Specjalny fundusz pomocy przedsiębiorcom, którzy ucierpieli w wyniku powodzi powstaje też we współpracy MFiPR i BGK.
Zaproszenia
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza do udziału w konferencji Start2Up! Od seedowania do skalowania – Jak kształtować przyszłość swojego startupu? (13 listopada, transmisja on-line).