Fundamentowanie elektrowni wiatrowych

1 miesiąc temu

W trakcie wydarzenia uznani eksperci w szczegółowy sposób poruszą m.in. wątki projektowe, techniczne oraz finansowe. Przewidziana jest także dyskusja dotycząca, budzących emocje środowiska, zagadnień legislacyjnych.

Posadowienie – od tego się wszystko zaczyna

Odnawialne źródła energii (OZE) mają istotny udział w spełnianiu zapotrzebowania energetycznego Unii Europejskiej. Bardzo istotny jest wiatr, który wykorzystywany jest do uzyskiwania energii elektrycznej przy użyciu turbin wiatrowych.

Ważną część sprawnego powstawania i funkcjonowania elektrowni wiatrowych stanowi projekt ich posadowienia. O fundamentowaniu farm wiatrowych – zarówno lądowych jak i morskich, podczas II Konferencji Budowa Farm Wiatrowych opowie wybitny badacz – prof. dr hab. inż. Kazimierz Gwizdała, Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej.

W swoim wystąpieniu przedstawi ogólną charakterystykę posadowienia elektrowni wiatrowych lądowych i morskich.

Dla elektrowni lądowych wyróżni trzy główne sposoby posadowienia:

  • fundamenty bezpośrednie na gruncie rodzimym,
  • grupie pali,
  • posadowienie bezpośrednie na podłożu wzmocnionym.

Posadowienie morskich elektrowni wiatrowych będzie obejmować:

  • monopale (pojedyncze pale o dużej średnicy),
  • fundamenty bezpośrednie (grawitacyjne),
  • grupy pali,- pojedyncze kesony (ssące) lub grupy kesonów,
  • jako konstrukcje pływające zakotwione w dnie morskim.

Ekspert przedstawi także przykładowe, praktyczne rozwiązania różnych sposobów posadowienia.


Kazimierz Gwizdała jest członkiem ISSMFE, European Reginal Technical Committee 3 „Piles”, ERTC 3 oraz rzeczoznawcą NOT w zakresie geotechniki i fundamentowania. Jest również współautorem normy palowej PN-83/B-02482. Jego opublikowany dorobek naukowy obejmuje ogółem około 250 prac naukowych, naukowo-badawczych i naukowo-technicznych.

Konsolidacja branży energetyki wiatrowej

Na uczestników Konferencji Budowa Farm Wiatrowych czekają nie tylko wiedza, ale i atrakcje. Oprócz części merytorycznej organizatorzy przewidzieli w programie także m.in. kolację bankietową, podczas której będzie czas na kuluarowe rozmowy i nawiązywanie kontaktów.

W konsolidacji branżowego środowiska z pewnością pomoże także dedykowana aplikacja mobilna ułatwiająca networking podczas konferencji.

Ruszyła już rejestracja na Konferencję. Dostępne są rabaty za zgłoszenie większej liczby uczestników - zaczynają się już od 2 osób. Rejestracji można dokonać TUTAJ.

Przeczytaj także: Posadowienie słupów dla turbin wiatrowych

Idź do oryginalnego materiału