Francuz, któryemu Polska stała się drugą ojczyzną: „Żyje mi się lepiej”

2 tygodni temu
Zdjęcie: francuz,-ktoryemu-polska-stala-sie-druga-ojczyzna:-„zyje-mi-sie-lepiej”


Mathieu Scalet, francuski piłkarz z polskimi korzeniami, opowiedział o swojej przygodzie w Polsce, która trwa już ponad dekadę. Od 2015 roku mieszka i gra w Polsce, gdzie znalazł swoje miejsce na boisku i w życiu codziennym.

Polska jako druga ojczyzna

Scalet urodził się we Francji, ale jego matka pochodzi z Polski. W 2015 roku przyjechał do Polski, aby grać w piłkę, początkowo w Wiśle Kraków, a następnie w Śląsku Wrocław, Podbeskidziu Bielsko-Biała i w tej chwili w Motorze Lublin. W Polsce znalazł swoje miejsce, a przy tym również zdobył polski paszport.

Wywiad z piłkarzem

W rozmowie z Przeglądem Sportowym Onet, Scalet opowiedział o swoich doświadczeniach w Polsce. – Przyjechałem do Polski, na testy do Wisły Kraków. Zostałem, bo klub był zainteresowany pozyskaniem mnie. Grałem tam w rezerwach dwa lata – powiedział Scalet. Później Wisła zrezygnowała z drugiej drużyny, a Scalet trafił do trzecioligowego Beskidu Andrychów, skąd w 2017 roku przeszedł do rezerw Śląska Wrocław. W 2021 roku został oddany do Podbeskidzia, a w 2023 roku do Motoru Lublin, z którym awansował do ekstraklasy.

Życie w Polsce

Scalet przyznał, iż czuje się lepiej w Polsce niż we Francji. – w tej chwili nie ma większej różnicy między Francją a Polską, jeżeli chodzi o jakość życia – powiedział 27-latek. – W Polsce żyje mi się lepiej. Oczywiście wpłynął na to fakt, iż trafiłem do fajnych miast: Krakowa, Wrocławia, Bielska-Białej i Lublina. Wszystko mi się tu podoba. Na pewno jest tu bezpieczniej niż we Francji. Ludzie w Polsce mają inną mentalność, są bardziej otwarci.

Język polski

Scalet uczył się języka polskiego i teraz mówi płynnie. – Wiedziałem, iż jak jestem w Polsce i na dodatek mam polskie pochodzenie, to muszę koniecznie nauczyć się języka i mówić jak każdy wychowany tutaj – powiedział Scalet.

Święta po polsku

Scalet wspomina, iż od zawsze spędzał Święta po polsku, razem z rodziną swojej matki. – Święta w Polsce różnią się od francuskich, ale my spędzaliśmy je po polsku. Prawie zawsze z rodziną mamy, bo Wigilia w Polsce ma większe tradycje. We Francji święta są na bogato. Przynajmniej raz w roku w każdym domu stół jest zapełniony luksusowym jedzeniem – podsumował Scalet.

Dane i fakty

Liczone 12 meczów w okresie dla Motoru Lublin, 1 bramka i 1 asysta to statystyki Scaleta. Pomocnik regularnie pojawia się na placu gry i jest istotną częścią składu.

Polska w liczbach

Według danych Eurostatu, w 2020 roku Polska była 5. największym gospodarstwem w Unii Europejskiej, z PKB per capita w wysokości 13 840 euro. Ponadto, Polska jest liderem wśród państw UE pod względem tempa wzrostu gospodarczego, z rocznym wzrostem PKB o 4,5%.

Wnioski

Scalet jest tylko jednym z wielu Francuzów, którzy znaleźli swoje miejsce w Polsce. Jego historia pokazuje, iż Polska jest krajem, który może oferować wiele możliwości i szans.

Read more:
Francuz, któryemu Polska stała się drugą ojczyzną: „Żyje mi się lepiej”

Idź do oryginalnego materiału