Francja obniża VAT na fotowoltaikę do 5,5%

enerad.pl 6 godzin temu

Nowe przepisy: VAT na fotowoltaikę tylko 5,5%

Senat Francji zatwierdził przepisy obniżające stawkę VAT na domowe instalacje fotowoltaiczne o mocy do 9 kW. Od 1 października 2025 roku podatek na fotowoltaikę we Francji wyniesie 5,5%, co oznacza znaczącą ulgę dla inwestorów. Do tej pory preferencyjna stawka 10% obejmowała tylko systemy do 3 kW, a większe instalacje obciążone były 20% VAT.

Nowe przepisy to odpowiedź na postulaty Groupement Des Particuliers Producteurs D’electricite Photovoltaique (GPPEP), organizacji zrzeszającej drobnych producentów energii. Obniżka podatku ma na celu:

  • Zwiększenie skali inwestycji w fotowoltaikę,
  • Zachęcenie do autokonsumpcji,
  • Eliminację nadużyć podatkowych związanych z odzyskiem VAT.

Francuski rząd chce, aby nowa stawka podatkowa była zgodna z innymi ulgami w budownictwie i modernizacji energetycznej. Jednak przed pełnym wejściem w życie przepisy muszą zostać doprecyzowane w ministerialnym dekrecie, który ma się ukazać przed 1 października 2025 roku.

Francja bije rekordy w fotowoltaice

Obniżenie VAT to kolejne działanie wspierające rozwój OZE we Francji. Już teraz kraj ten odnotowuje imponujące tempo wzrostu sektora PV.

W 2024 roku we Francji przyłączono 4,6 GW nowych instalacji fotowoltaicznych, co jest najlepszym wynikiem w historii kraju. Dla porównania, w 2023 roku było to 3,1 GW, w 2022 roku – 2,6 GW, a w 2021 roku – 2,8 GW.

Łączna moc zainstalowana we Francji na koniec 2024 roku wyniosła 22,12 GW.

Co istotne, aż 35% nowych instalacji stanowiły instalacje prosumenckie.

Jak Francja wypada na tle Polski?

Dla porównania, na koniec listopada 2024 roku łączna moc fotowoltaiki w Polsce wynosiła 20,681 GW, co oznacza, iż Francja wyprzedziła nasz kraj pod względem całkowitej mocy PV.

W Polsce sektor prosumencki odgrywa kluczową rolę – aż 11,95 GW pochodziło z mikroinstalacji należących do gospodarstw domowych i małych firm. To pokazuje, iż choć Polska gwałtownie rozwija fotowoltaikę, to wciąż dominuje u nas segment mikroinstalacji, podczas gdy we Francji rośnie udział większych projektów komercyjnych i przemysłowych.

Idź do oryginalnego materiału