Jean-Marie Le Pen – ojciec Marine Le Pen i założyciel Frontu Narodowego – zmarł w wieku 96 lat.
Jean-Marie Le Pen – ojciec Marine Le Pen i założyciel skrajnie prawicowej partii Front Narodowy (przemianowanej w 2018 r. na Zjednoczenie Narodowe) – zmarł dzisiaj (7 stycznia) w wieku 96 lat. Jego rodzina poinformowała w oświadczeniu, iż Le Pen od kilku tygodni przebywał w ośrodku opieki i zmarł w południe „otoczony przez swoich bliskich”.
Polityk był znany ze swoich skrajnych nacjonalistycznych i antyimigracyjnych poglądów. W czasie swojej długiej kariery politycznej wielokrotnie wzbudzał liczne kontrowersje.
Żołnierz i polityk
Jean-Marie Le Pen urodził się w 1928 r. w biednej rodzinie mieszkającej w portowej miejscowości La Trinité-sur-Mer w Bretanii. Jego ojciec, który był rybakiem, zginął w 1942 r., gdy jego łódź trafiła na minę. Matka była krawcową.
W latach 50. dołączył do Legii Cudzoziemskiej, w ramach której służył w Indochinach w czasie wojny indochińskiej. Niedługo wrócił jednak do kraju i po raz pierwszy wziął udział w wyborach do Zgromadzenia Narodowego, jako zwolennik Pierre’a Poujade – lidera organizacji zrzeszającej drobnych kupców i artystów UDCA. W 1956 r. po raz pierwszy został wybrany do parlamentu.
W czasie kadencji zawiesił jednak wykonywanie mandatu i wrócił do armii – tym razem, by wziąć udział w wojnie algierskiej. Był oskarżany o to, iż w trakcie wojny torturował więźniów, jednak jego biografowie twierdzą, iż jedyne czego się dopuszczał to pobicia, ale nie tortury. Był jednak również chwalony i doceniany przez wojennych przeciwników, za to, iż był jednym z niewielu francuskich oficerów, którzy wyrażali zgodę na chowanie zmarłych rebeliantów zgodnie z nakazami islamu.
W 1957 r. wrócił do krajowej polityki, a rok później uzyskał reelekcję do parlamentu z ramienia Narodowego Centrum Niezależnych i Chłopów. W 1962 r. nie został ponownie wybrany i zajął się prowadzeniem wydawnictwa fonograficznego SERP.
Ojciec założyciel skrajnej prawicy
W 1972 r. Le Pen założył oficjalnie Front Narodowy – skrajnie prawicową partię, której został przewodniczącym. Wśród członków partii znaleźli się m.in. byli naziści, chociaż sam Le Pen publicznie zaprzeczał jakimkolwiek związkom z nazizmem lub faszyzmem, przedstawiając się raczej jako nacjonalista.
Le Pen zaprzeczał również, jakoby był rasistą, chociaż twierdził, iż osoby o niefrancuskim pochodzeniu nie powinny mieszkać we Francji, a różne publikacje związane z partią przedstawiały Francuzów jako blondynów o niebieskich oczach.
W 1984 r. Le Pen dostał się do Parlamentu Europejskiego, a jego partia zdobyła 11 mandatów. W Parlamencie Europejskim Le Pen zasiadał przez 30 lat. Był ponownie wybierany w 1989, 1994, 1999, 2004, 2009 i 2014 r.
Jean-Marie Le Pen jednocześnie ubiegał się również kilkakrotnie o funkcję prezydenta Francji. Startował w wyborach prezydenckich w 1974 r. (0,75 proc. poparcia), w 1988 r. (14 proc. poparcia), 1995 r. (15 proc. poparcia), 2002 r. (16,86 proc.) oraz w 2007 r. (10 proc.). Najbliżej prezydentury był w 2002 r., kiedy uzyskał drugi najlepszy wynik wśród wszystkich kandydatów (wygrał Jacques Chirac, który w pierwszej turze dostał 19,88 proc. głosów, Le Pen 16,86 proc. i wyprzedził socjalistycznego premiera Lionela Jospina, który uzyskał 16,18 proc.). W drugiej turze Le Pen zdobył 18 proc. głosów i ostatecznie przegrał z Jacquesem Chirakiem.
W 2015 r. został wykluczony dyscyplinarnie ze swojej partii. Jej przewodniczącą była już jego córka – Marine Le Pen, która (jw.) w 2018 r. zmieniła nazwę ugrupowania na Zjednoczenie Narodowe.
Liczne kontrowersje
Życie publiczne Jean-Marie Le Pen’a pełne było kontrowersji. Przykładowo w 1987 r. został oskarżony o antysemityzm, gdy w jednej z publicznych wypowiedzi bagatelizował komory gazowe stosowane przez nazistów, które określił jako „detal”. Tego samego roku rozstał się z żoną Pierrette Lalanne, która żeby zaszkodzić byłemu mężowi zdecydowała się na nagą sesję zdjęciową do magazynu Playboy.
Le Pen był wielokrotnie karany przez sądy m.in. za podżeganie do nienawiści rasowej. Oskarżał on m.in. imigrantów z Afryki Północnej o odbieranie pracy Francuzom i wzywał do ich deportacji. W 2014 r. stwierdził zaś, iż wirus Ebola może być dobrym rozwiązaniem problemu wzrostu populacji na świecie.
W sumie Jean-Marie Le Pen miał dwie żony. Poza wspomnianą Pierrette Lalanne, żoną polityka była również Jeannine Paschos. Z Lalanne miał trójkę córek: Marie-Caroline, Yann i Marine. W ostatnich latach najbliższe relacje Le Pen utrzymywał ze swoją wnuczką Marion Maréchal, córką Yann, która również zaangażowała się w politykę po stronie skrajnej prawicy.