Fotowoltaika dla firm 2022 – czy warto się zdecydować?

davinci.pl 2 lat temu

Zainteresowanie fotowoltaiką w Polsce znacząco wzrosło w ciągu ubiegłych dwóch lat. Choć największą grupę stanowią prosumenci indywidualni, coraz prężniej rozwija się także fotowoltaika dla firm. W obliczu ostatnich podwyżek prądu (dla niektórych przedsiębiorstw sięgających choćby 300%!) to może być wyjątkowo opłacalna inwestycja.

Według raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej, rok 2020 przyniósł wzrost produkcji energii pozyskanej dzięki instalacjom fotowoltaicznym aż o 200% w stosunku do roku poprzedzającego. Tym samym Polska uplasowała się na 4. miejscu w UE pod względem rocznego przyrostu mocy generowanej przez fotowoltaikę. Prognozuje się, iż ten rynek przez cały czas będzie dynamicznie się rozwijać, a swój udział zwiększą również prosumenci biznesowi. IEO szacuje, iż w roku 2022 dojdzie do podwojenia mocy z 2020 roku, która osiągnęła poziom 3936 MW. Skąd tak duże zainteresowanie energią ze słońca? Dlaczego fotowoltaika dla firm to tak bardzo opłacalna inwestycja?

Dlaczego fotowoltaika ma tak duże perspektywy?

Fotowoltaika pozwala uniezależnić się od wzrastających cen za prąd. To doskonały sposób na optymalizację kosztów przedsiębiorstwa, zwłaszcza w sytuacji, gdy rachunki zaczynają wzrastać o kilkaset procent! Niestety z takimi podwyżkami muszą zmagać się przedsiębiorcy w 2022 roku. Gigantyczne podwyżki uderzają zwłaszcza w małe biznesy. Z badania przeprowadzonego przez Business Centre Club wynika, iż koszty działalności znacznie wzrosną, co przełoży się na wyższe ceny za usługi i towary. Ponad 90 proc. ankietowanych stwierdziło, iż nie są to sprzyjające warunki do prowadzenia działalności. Poza niezmiernie ważnymi aspektami ekonomicznymi do przedsiębiorców przemawiają również względy ekologiczne.

Z jednej strony komfort życia wzrasta, wciąż pojawiają się nowe możliwości i technologie. Z drugiej te okoliczności niosą za sobą realne zagrożenia. Rozwój przemysłu doprowadził do nieodwracalnych zmian klimatycznych. Działania człowieka doprowadziły do katastrofy ekologicznej – degradacji środowiska i wyczerpywania się zasobów naturalnych. Polska energetyka oparta jest przede wszystkim na węglu, co oznacza problem emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Łatwo wysnuć wniosek, iż transformacja jest nieunikniona, a jedną z najważniejszych odpowiedzi na zaprezentowane wyzwania jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii (OZE). Zielona, bezpieczna energia to brak zanieczyszczeń i ryzyka, iż zasoby się wyczerpią. To także sposób na zyskanie energetycznej niezależności i mniejsze rachunki za prąd. Jedną z metod pozyskiwania energii w ramach OZE są instalacje fotowoltaiczne. Jak działają?

Jak działa fotowoltaika?

Jak wygląda pozyskiwanie energii elektrycznej dzięki instalacji fotowoltaicznej? Instalacja składa się z paneli, inwertera (falownika), okablowania, liczników i konstrukcji montażowej. Zasadę działania można przedstawić w uproszczeniu:

  1. Panele przekształcają promieniowanie słoneczne w prąd stały.
  2. Kolejne elementy instalacji zamieniają go w prąd zmienny
  3. Ten może być zużywany na bieżące potrzeby, ale również magazynowany lub sprzedawany (to uzależnione jest od typu instalacji).

Sercem instalacji PV jest inwerter, a zwieńczeniem są panele, czyli moduły fotowoltaiczne. Te z kolei składają się z ogniw fotowoltaicznych zbudowanych z krzemu – to właśnie one przechwytują najmniejsze jednostki światła słonecznego, czyli fotony. Tak zaczyna się produkcja prądu. Panele mogą oczywiście produkować energię jedynie w dzień. Co zatem dzieje się nocą lub choćby w pochmurne dni? Trzeba sobie uświadomić, iż np. przeciętne gospodarstwo domowe nie wykorzystuje całego prądu wyprodukowanego w ciągu dnia. zwykle zużywa jedynie 1/3 produkcji. Reszta trafia do sieci energetycznej, skąd użytkownik czerpie energię, gdy jej potrzebuje (w nocy lub pochmurne dni).

Montaż instalacji – co należy wziąć pod uwagę? Panele fotowoltaiczne dla firm

Przedsiębiorcy planujący inwestycję w fotowoltaikę powinni przede wszystkim oszacować, jakiej wielkości instalacji potrzebują i jaka moc będzie wystarczająca. Aby prawidłowo dobrać parametry, należy przeanalizować rachunki za energię oraz oszacować rzeczywiste zużycie prądu. Ważne jest także to, jakim terenem dysponuje firma – czy ma sporej wielkości tereny otwarte, czy też hale i magazyny z dobrze nasłonecznionymi dachami. Istotny jest fakt, czy przedsiębiorca chce na bieżąco wykorzystywać wyprodukowaną energię w całości, czy może nadwyżki oddawać do zakładu.

Firmy inwestują często w tzw. farmy fotowoltaiczne. Do największych tego typu inwestycji w Polsce należą: farma w Czernikowie pod Toruniem składająca się z 16 000 modułów o mocy 240 W oraz farma Bierutów zajmująca 8 500 metrów kwadratowych. W czołówce znajduje się także farma Cieszanów produkująca rocznie 2 000 MWh energii oraz farma Ostrzeszów wytwarzająca 1 900 MWh energii.

Fotowoltaika dla firm – dlaczego warto?

Podstawowym argumentem przemawiającym na korzyść inwestycji w fotowoltaikę dla firm jest przede wszystkim obniżenie rachunków za prąd (uniknięcie kolejnych podwyżek cen energii elektrycznej) oraz możliwość uzyskania niezależności energetycznej. Jest to szczególnie istotne w sytuacji gigantycznych wzrostów cen:

  • cena węgla wzrosła o 85 proc. w ciągu roku;
  • cena certyfikatów CO2 wzrosła o 243 proc. w ciągu roku;
  • cena gazu wzrosła o 200 proc. w ciągu roku.

Niektórzy przedsiębiorcy odnotowali wzrost cen za energię choćby o 300 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Te horrendalne podwyżki motywują firmy do poszukiwania rozwiązań mogących przynieść realne korzyści w postaci mniejszych rachunków.

Jednak to nie koniec atutów instalacji fotowoltaicznej. Co istotne, dzięki inwestycji przedsiębiorcy znacznie podnoszą wartość swojej firmy. Instalacja paneli fotowoltaicznych zwiększa ich konkurencyjność na rynku i stawia w dobrym świetle w oczach potencjalnych inwestorów, którzy poszukują kontrahentów spełniających warunki o niskoemisyjności. Coraz więcej firm dostrzega właśnie te aspekty montażu fotowoltaiki.

Instalacje fotowoltaiczne dla firm – co warto wiedzieć?

Jeśli przedsiębiorca decyduje się na fotowoltaikę, musi rozważyć, która z dostępnych opcji będzie dla niego najkorzystniejsza. Warto korzystać z podpowiedzi i wsparcia fachowców, którzy pomogą dobrać najlepsze rozwiązanie. Będzie nim instalacja on-grid czy off-grid? Pierwszy typ instalacji przekazuje nadwyżki energii do sieci, która pełni funkcję magazynu. Ilości oddawane i pobierane rozlicza się raz w roku – możliwe jest odzyskanie 70-80 proc. oddanej energii w zależności od mocy instalacji. Tego rodzaju rozwiązanie wymaga podpisania umowy z zakładem energetycznym i ponoszenia stałych opłat z tego tytułu.

Instalacja off-grid i jej cechy

Instalacja off-grid daje pełną niezależność, ponieważ wytworzony prąd magazynowany jest w specjalnych akumulatorach. Ten rodzaj fotowoltaiki dla firm wymaga nakładów finansowych na zakup akumulatorów i wygospodarowania przestrzeni, w której można je bezpiecznie zamontować.

Fotowoltaika dla firm – sposoby finansowania

Instalacja fotowoltaiczna dla firm to spore oszczędności w perspektywie kolejnych lat, jednak spory koszt początkowy, dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się na różnego rodzaju dofinansowania. Jakie są możliwości? To przede wszystkim:

  • dotacje rządowe i samorządowe;
  • leasing na panele fotowoltaiczne;
  • kredyty.

Jedną z propozycji jest program Energia Plus, który oferuje dotację (50 tys. zł) oraz pożyczkę (nawet 3,95 mln. zł). Aby uzyskać dofinansowanie, należy złożyć stosowny wniosek i spełnić konkretne wymogi.

Fotowoltaika dla firm – korzyści

Średniej wielkości firma może spodziewać się zwrotu z inwestycji w ciągu kilku kolejnych lat. Jak wygląda stopa zwrotu? Możliwe jest osiągnięcie 10-15 proc. w skali roku.

Długoterminowe korzyści z fotowoltaiki dla firm

Warto również pamiętać, iż tego rodzaju instalacja to inwestycja długoterminowa – panele służą np. 30 lat, co wpływa znacząco na opłacalność przedsięwzięcia (zainwestowane środki zwrócą się kilkukrotnie). Kolejne korzyści dla Twojej firmy to:

  • możliwość amortyzacji instalacji i odpisania od podatku VAT;
  • firma odsprzedająca nadwyżki energii nie opłaca akcyzy.

Fotowoltaika dla biznesu – dlaczego warto wybrać Da Vinci Green Energy?

Zaproponujemy Ci kilka rozwiązań i wspólnie wybierzemy najlepszy pakiet. Możesz mieć pewność, iż korzystamy jedynie z najnowocześniejszych, sprawdzonych technologii. Producenci, zwykle z UE, z jakimi współpracujemy, dają długie gwarancję na panele i montaż, a także na wszystkie drobniejsze, ale istotne komponenty, jak przewody solarne czy stelaż. Lokalni kontrahenci gwarantują błyskawiczny i sprawny serwis.

Dbamy, aby instalację położyła ekipa złożona z profesjonalistów, a odbiory zostały wykonane przez certyfikowanych specjalistów. Dzięki temu dajemy Ci pewność, iż wszystko będzie działać trwale i bez zakłóceń. Nasza kooperacja przy fotowoltaice dla firm nie mija wraz z zakończeniem montażu. Zapewniamy także przegląd i czyszczenie instalacji (np. po upływie 5 lat). Regularnie i bezobsługowo monitorujemy jej pracę dla Twojego komfortu i bezpieczeństwa.

<— Powrót do BLOGA

Idź do oryginalnego materiału