Forum Regionalnej Gospodarki Komunalnej zawitało do Bolesławca na Dolnym Śląsku

5 miesięcy temu

Bolesławiec stał się centrum Dolnego Śląska i przyciągnął dziś przedstawicieli branży komunalnej w ramach drugiego z cyklu Forum Regionalnej Gospodarki Komunalnej.

Ideą Forum jest stworzenie okazji i możliwości dla określonego regionu Polski do spotkania się wszystkich przedstawicieli gospodarki komunalnej aby omówić problemy, wyzwania czy doświadczenia w regionie. W konferencji uczestniczą reprezentanci spółek miejskich i gminnych, firmy powiązane z gospodarką odpadami, organy administracyjne oraz reprezentanci sektora ciepłowniczego czy energetycznego. Wspólna rozmowa nad interpretacją przepisów pozwoli na wspólne koordynowanie działań instalacji, firm bądź podmiotów administracyjnych w danym województwie. Poznanie realnego stanu zagospodarowania odpadami rejonu może pozwolić wprowadzić innowacje zwiększające potencjał danego rejonu lub wprowadzić modyfikacje, które usprawnią funkcjonowanie podmiotów zarządzających gospodarką odpadową w gminach i powiatach. Dodatkowym aspektem jest wspólne wypracowanie postulatów do władz lokalnych oraz Urzędów Marszałkowskich, które mogą usprawnić system.

Bolesławiec dla gospodarki komunalnej

Dolnośląskie Forum Regionalne odbywa się w współpracy z Miejskim Zakładem Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Bolesławcu, które oprócz omówienia pracy instalacji, zaprezentuje swój zakład w Trzebieniu podczas wizyty studyjnej jutro, 24 kwietnia.

Program przygotowano uwzględniając wiele wątków istotnych dla rozwoju branży. Mogliśmy zapoznać się z nowym Wojewódzkim Planem Gospodarki Odpadami utworzonym przez Departament Wydziału Środowiska. Uczestnicy mogli również poznać procedury administracyjne powiązane z lokalizacją instalacji branży komunalnej i trudności z tym skorelowane. Oprócz tego, wskazywano na potencjał i potrzebę wykorzystania odpadów w frakcji energetycznej i płynących z tego korzyści. Jednocześnie przedstawiony został aspekt możliwości wykorzystania bioodpadów, zawartość “żółtego worka” i jego wpływ na finanse instalacji, gminy i poziomy recyklingu w kontekście systemu kaucyjnego.

Co więcej, podjęto temat wyzwań i doświadczeń stojących przed branżą wod-kan. Przedstawiono możliwości finansowania projektów związanych z instalacjami komunalnymi dla miejskich zakładów gospodarki odpadami i przedsiębiorców oraz nowoczesną i zoptymalizowaną technikę odbioru odpadów z System Komunalnym Globtrak. Program dopełniły wskazówki dotyczące kontroli WIOŚ w przedsiębiorstwach komunalnych.

Nowy Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami

Wojewódzki Planu Gospodarki Odpadami dla Dolnego Śląska na lata 2023-2028 z perspektywą do 2032 pozwala z założenia na osiągnięcie celów uwzględnionych w polityce ochrony środowiska oraz utworzenie zintegrowanej sieci instalacji gospodarowania odpadami w regionie. Analiza gospodarki odpadami pozwala na oszacowanie ilości odpadów w województwie, co pozwoli na wyznaczenie celów i zaplanowanie strategii ich usuwania.

Zniesienie w 2019 r. obowiązku regionalizacji i możliwość swobodnego przekazywania zmieszanych odpadów komunalnych pomiędzy różnymi regionami powoduje zniekształcenie liczb i sprawia trudność w rzeczywistym oszacowaniu ilości odpadów przywożonych na teren województwa, przy czym największą część odpadów komunalnych stanowią odpady niesegregowane (zmieszane). Każde województwo dąży do zredukowania ilości wytwarzania odpadów, zwiększenia udziału odpadów przekazywanych do recyklingu, co jest związane z odzyskiem energii przy jednoczesnym podniesieniu świadomości ekologicznej.

Według danych z 2019 r. większość gmin województwa nie osiągnęła wymaganego poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu frakcji odpadów komunalnych, czyli stopnia wynikającego z ogólnych ram prawnych. Jednocześnie problemem Dolnego Śląska jest zbyt mała ilość miejsc przeznaczonych do magazynowania odpadów, co przekłada się na potrzebę ich powstania. Do innych problemów regionu należy potrzeba powstania większej ilości instalacji komunalnych, których w tej chwili występuje w regionie 17 oraz utworzenie instalacji specjalizujących się w termicznym przetwarzaniu odpadów oraz spalarni przeznaczonych do unieszkodliwiania odpadów medycznych. Tego typu odpady transportowane są do innych województw, np. lubuskiego, co generuje koszty. Podjęty w ramach Forum temat wywołał dyskusję między jednostką administracyjną a odbiorcami konsekwencji wprowadzonych zmian i ustaw.

Pierwszym krokiem jest społeczeństwo

Anna Specht-Schampera, radca prawny, poruszyła problemy jakie dotykają założycieli instalacji i jakie kroki podjąć, aby przejść przez proces od pomysłu na inicjatywę powstania instalacji komunalnej do jego zrealizowania. Okazuje się, iż kluczem do sukcesu jest nawiązanie relacji ze społeczeństwem na terenie, w którym chcemy wybudować instalację lub zmodernizować tę w tej chwili istniejącą. Społeczeństwo posiada zwiększony udział w podejmowaniu decyzji, dlatego przez powstaniem inwestycji należy podjąć próby rozmowy z ludźmi i lokalnymi władzami. Dodatkowo w decyzji środowiskowej należy uwzględnić spory społeczne i sposoby ich rozwiązania z wykorzystaniem alternatywnych pomysłów. w tej chwili nie ma inwestycji w których ludzie nie protestują, dlatego pierwszą zasadą przy tworzeniu, bądź modernizacji instalacji, jest podjąć dialog społeczny.

Bioodpady – stabilizatory zielonej energii

Katarzyna Wolny-Tomczyk, reprezentująca ZPPOB, przedstawiła podczas Forum potencjał i potrzebę wykorzystania frakcji kalorycznej z odpadów, których zgodnie z prawem nie można składować ani poddawać recyklingowi, natomiast mogą być wykorzystywane energetycznie. Do odpadów kalorycznych należy część wykazująca 6 MJ/kg suchej masy i więcej. Według rozporządzenia z 2015 odpady tego typu nie mogą być składowane, dlatego często trafiają za granicę. W taki sposób przyczyniamy się do pozbycia surowca o dużym potencjale. ZPPOB wychodzi z inicjatywą upowszechnienia wykorzystania frakcji kalorycznej przez elektrownie ciepłownicze, które są dostosowane do przyjęcia odpadów. Jednym z głównych powodów – oprócz łatwo dostępnego źródła energii – jest potrzeba procentowego zwiększenia wykorzystania w Polsce energii odnawialnej a biomasa odpadowa należy do tego rodzaju energii. Jej wykorzystanie wpłynie na osiągnięcie przez nasz kraj zwiększenia udziału energii odnawialnej, stabilizację cen ciepła i energii oraz pozwoli postawić kolejny krok w kierunku odejścia od spalania węgla w elektrowniach.

Stowarzyszenie na rzecz recyklingu bioodpadów przedstawiło zalety i potrzebę wykorzystywania bioodpadów. Mogą one stanowić alternatywną drogę ku osiągnięciu przez gminy założonych poziomów recyklingu. Obowiązek spełnienia norm poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu nałożony na Polskę został rozdysponowany na wszystkie gminy. Niestety jest to niesprawiedliwa metoda, ponieważ każda gmina posiada inne możliwości. Z tego względu ważna jest perspektywa wykorzystania bioodpadów. Zebrane selektywnie mogą służyć jako nawóz lub biogaz, a więc źródło odnawialnej energii. Podczas Forum wskazano, iż biogaz – oprócz spełnienia nałożonych norm – ma pozytywny wpływ na środowisko poprzez redukcje np. metanu trafiającego do wody i powietrza. Wykorzystanie bioodpadów w instalacjach jako substrat, którego produktem podczas procesu fermentacji jest biogaz pozwalają również na niezależność gazowniczą danego państwa. – Powinniśmy wykorzystywać substraty, które posiadamy – skonstatowano podczas Forum.

Aspekty prawne i kondycja przedsiębiorstw wod-kan

Prelekcje prawne wygłaszane przez Ewę Florczyk, reprezentującą Firmę Funds For Future, oraz dr Jędrzeja Bujnego z Kancelarii Prawo Dla Środowiska, pozwoliły zapoznać się z możliwością pozyskania dotacji na Gospodarkę Obiegu Zamkniętego i instalacje zagospodarowania odpadów. Dodatkowo omówiona została kontrola WIOŚ w przedsiębiorstwach komunalnych i rady usprawniające jej przebieg.

Stan przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych na Dolnym Śląsku omówił Grzegorz Kozłowski, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Bolesławcu. Opowiedział o wpływie regulatora na politykę taryfową w regionie i idące za tym konsekwencje dla przedsiębiorstw.

Współorganizator Forum w Bolesławcu

Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej w Bolesławcu aktualnie przyjmuje odpady z 6 gmin i przetwarza niesegregowane zmieszane odpady komunalne w ilości 31000 Mg/rok, natomiast odpady zbierane selektywnie w ilości 6080 Mg/rok. Zakład składa się z kilku zakładów i działów, ale główną instalacją do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów jest Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Trzebieniu. w tej chwili prowadzone są działania w celu rozbudowy i poszerzenia działalności zakładu jednocześnie inwestując w jej rozwój ekologiczny poprzez instalacje fotowoltaiczne. Innowacyjną kwestią jest posiadanie przez zakład zeroemisyjnej śmieciarki elektrycznej do której trafia energia wytwarzana w zakładzie, która może być z kolei magazynowana.

Dlaczego warto wspólnie tworzyć Forum?

Forum Regionalnej Gospodarki Komunalnej, zapoczątkowane w Mikołajkach, i w Bolesławcu zaowocowało wypracowaniem oczekiwań co do rozwoju gospodarki komunalnej w regionie. Pozwoliło na ukierunkowanie pól działania przedsiębiorstw oraz wykreowało wspólne decyzje co do zmian, jakie powinny zaistnieć w sektorze administracyjnym aby zwiększyć wydajność sektora komunalnego. Wymiana doświadczeń, poglądów czy wiedzy branżowej między przedstawicielami różnych gałęzi gospodarki komunalnej może stanowić fundament do wprowadzenia zmian polepszających sytuację branży regionu.

Forum Regionalnej Gospodarki Komunalnej. Zobacz jak było w Mikołajkach i Ełku [VIDEO]

Idź do oryginalnego materiału