Formalności związanie z pozwoleniem na uruchomienie PSZOK-u w Rudzie na finiszu

3 miesięcy temu

Na finiszu są formalności dotyczące uzyskania pozwolenia na uruchomienie nowo powstałego PSZOK-u w Rudzie. Inwestycja była podsumowania w marcu (informowaliśmy o tym tutaj), a nawiązano do tego na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Wieluniu.

Radny Zbigniew Rybczyński odniósł się do sprawozdania z działalności burmistrza między sesjami, gdzie pojawiła się informacja o dokonanej prezentacji PSZOK-u.

PSZOK w Rudzie – dokonano prezentacji PSZOK, a na stronie internetowej Przedsiębiorstwa Komunalnego można znaleźć informację, iż miało miejsce otwarcie oficjalne Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Proszę o udzielenie informacji czy PSZOK był otwarty czy tylko prezentowany gościom?

Państwo pamiętają, którzy byli w radzie w poprzedniej kadencji, w momencie zakończenia prac związanych z kompostownią – pozwolenie mieliśmy na użytkowanie w lipcu 2020, a pozwolenie zintegrowane wydane przez Urząd Marszałkowski było w maju przyszłego roku. Tyle trzeba było czekać. Prace związane z budową PSZOK-u zostały zamknięte w grudniu 2023 roku. Pod kątem budowlanym inwestycja została zakończona. realizowane są procesy związane z działalnością operacyjną PSZOK—u. Ten nowoczesny PSZOK będzie zbierał o wiele więcej odpadów niż poprzedni, ilość pozwoleń jest większa niż poprzednio. Są terminy, na które nie mamy wpływu. Jest tych kontroli dużo zanim obiekt zostanie dopuszczony do użytkowania przez społeczeństw. W marcu to co się wydarzyło to była prezentacja dla mediów, dla państwa, jak obiekt wygląda, iż te pieniądze wydane z pożyczki, z dotacji, z budżetu gminy nie zostały wydane na darmo. Nie odważę się podać kiedy będzie ostateczny termin, bo to nie zależy od nas.

– wyjaśniał burmistrz Wielunia Paweł Okrasa.


Jak nas dziś poinformował Jakub Zadworny z Przedsiębiorstwa Komunalnego w Wieluniu, na początku przyszłego tygodnia nastąpi złożenie do wieluńskiego Starostwa Powiatowego wniosku o wydanie decyzji na zbieranie odpadów. Dokument będzie konsultowany z Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska i strażą pożarną. Starostwo ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku. Jest to ostatnia formalność, która należy spełnić, aby doszło do uruchomienia PSZOK-u dla mieszkańców.

Dzięki tej inwestycji zwiększy się wielkość odzysku. Jak już informowaliśmy na PSZOK będzie mogło trafiać aż 50 rodzajów odpadów, a nie jak to było wcześniej – 16.

Idź do oryginalnego materiału