FOEEiG żąda zmian: wysokie ceny energii zagrażają 400 tys. miejsc pracy

enerad.pl 12 godzin temu

Trzeci apel w ciągu miesiąca

23 czerwca br. FOEEiG skierowało kolejny apel do kluczowych przedstawicieli rządu i prezydenta w sprawie rynku energii. Adresatami pisma byli premier Donald Tusk, minister klimatu Paulina Hennig-Kloska, minister rozwoju Krzysztof Paszczyk, minister przemysłu Marzena Czarnecka, a także prezydent Andrzej Duda i prezydent elekt Karol Nawrocki. To już trzecie wystąpienie organizacji w tej sprawie od 29 maja br.

Wysokie ceny energii zagrożeniem dla przemysłu

FOEEiG reprezentuje energochłonne branże przemysłowe, zatrudniające bezpośrednio ponad 400000 pracowników (700000 pośrednio) i generujące prawie 90 mld zł wpływów do budżetu. Największym wyzwaniem dla tych sektorów są w tej chwili zbyt wysokie ceny energii elektrycznej i gazu.

Organizacja podkreśla, iż problem dotyka również producentów stali, metali nieżelaznych, nawozów, szkła, wapna, cementu, gazów technicznych i papieru. Sektory te są najważniejsze dla rozwoju gospodarczego i bezpieczeństwa państwa, co potwierdziły doświadczenia z czasów pandemii COVID-19.

Zniesienie obliga nie przyniosło trwałych korzyści

Obligo na energię elektryczną zostało zniesione po wybuchu kryzysu energetycznego, wywołanego inwazją Rosji na Ukrainę. Miało to obniżyć ceny energii, jednak efekt był krótkotrwały. Coraz więcej transakcji odbywa się poza giełdą, a spółki energetyczne nie ograniczyły marż. Rynek hurtowy stracił na przejrzystości i płynności.

Według FOEEiG, obniżona aktywność na rynku terminowym oraz przeniesienie transakcji na rynek SPOT zwiększyły ryzyko cenowe dla przemysłu i podatność rynku na działania spekulacyjne.

Potrzeba stabilności i transparentności

Giełdowe notowania są najważniejsze dla wyznaczania cen referencyjnych w kontraktach bilateralnych oraz regulacyjnych. FOEEiG argumentuje, iż przywrócenie obliga pozwoli ograniczyć wpływ dominujących graczy na rynku i lepiej odzwierciedli rzeczywiste koszty wytwarzania energii.

Podobna sytuacja dotyczy rynku gazu. W Polsce dominuje jeden dostawca, należący do dużego koncernu paliwowo-energetycznego. Handel giełdowy może pomóc wyrównać siły rynkowe i zwiększyć dostępność gazu na uczciwych warunkach.

Znaczenie obliga dla elektroenergetyki

FOEEiG zaznacza, iż zwiększenie obliga na gaz ma także znaczenie dla elektroenergetyki. Elastyczność mechanizmów giełdowych będzie kluczowa dla stabilizacji dostaw energii do przemysłu. Transparentność rynku ma wspierać zarówno przemysł, jak i zapewnić bezpieczeństwo dostaw gazu.

Apel o stabilność legislacyjną

Forum podkreśla, iż przemysł energochłonny potrzebuje stabilnych ram regulacyjnych. Przypomina, iż w latach przed 2018 r. poziom obliga na energię elektryczną wynosił 15–30% i był niewystarczający. Obecne obligo na gaz (55%) także nie spełnia oczekiwań, mimo inwestycji państwa w infrastrukturę.

FOEEiG domaga się przywrócenia obliga na energię elektryczną na zasadach sprzed 2022 r. i podniesienia obliga na gaz. Zdaniem organizacji, tylko takie działania mogą zapewnić konkurencyjność przemysłu i jego zdolność do przetrwania w trudnych warunkach rynkowych.

Zobacz również:
  • Resort Przemysłu proponuje powrót obliga giełdowego dla energii
  • Ceny prądu zostaną zamrożone do końca 2025, a mieszkańcy zyskają na farmach wiatrowych

Źródło: FOEEiG

Idź do oryginalnego materiału