Powódź w Brzegu. Ewakuacja mieszkańców, nie działa oczyszczalnia ścieków

2 dni temu

Ewakuacja w Brzegu wymuszona przez powódź została ogłoszona we wtorek około godz. 11.30. Dotyczy mieszkańców ulic: Grobli, Plac Drzewny, Wał Śluzowy, Błonie, Nadodrzańska, Nadbrzeżna, Cegielniana i Strzelecka. „Osoby ewakuowane będą podejmowane spod domów, przygotowanym transportem lub dostarczane przez straż pożarną do miejsca zbiórki. Osobom starszym i schorowanym zostanie udzielona pomoc. Prosimy o przygotowanie najpotrzebniejszych rzeczy osobistych, lekarstw oraz dokumentów” – czytamy w komunikacie.

Powódź w Brzegu. Oczyszczalnia ścieków nie działa

Przez całą niedzielę i poniedziałek strażacy i ochotnicy pracowali nad zabezpieczeniem miasta przed powodzią. Podwyższali wały z pomocą wokół z piaskiem. Potem w obronę miasta zaangażowali się też mieszkańcy. Żywioł okazuje się jednak silniejszy. Przez powódź w Brzegu konieczne było wyłączenie oczyszczalni ścieków.

„Zasilanie energetyczne zostało wyłączone przez zakład energetyczny i w tej chwili urządzenia technologiczne nie funkcjonują. Zwracamy się z prośbą do użytkowników kanalizacji o racjonalne korzystanie z wody i ograniczenie do minimum produkcji ścieków” – czytamy w komunikacie.

Powódź w Brzegu – wyłączona oczyszczalnia ścieków – mat. UM Brzeg

Urząd miasta w Brzegu informuje, iż ta sytuacja powoduje, iż ścieki zalewają wyłączoną oczyszczalnię. Dochodzi do przepełnienia kanałów. To z kolei może prowadzić do zalewania ulic i zanieczyszczenia środowiska. Władze zalecają, by w tym czasie oszczędnie używać wody do spłukiwania toalet i ograniczyć do minimum kąpiele, pranie i zmywanie.

Jednocześnie spółka wodociągowa w Brzegu zapewnia, iż woda płynąca z kranów jest zdatna do picia.

Rośnie poziom wody w Odrze w Brzegu

Mieszkańcy i służby z niepokojem spoglądają na wodowskazy. w tej chwili poziom Odry w Brzegu wynosi 683 cm i wskazuje na trend rosnący. Odra w miejscu, w którym wpływa do niej Nysa Kłodzka przekracza już 7 metrów.

– Wszystkie miejscowości w powiecie brzeskim położone nad Nysą Kłodzką są zalane. To m.in. Kopice, Lewin Brzeski i Skorogoszcz. Sytuacja w nich, ale i w Brzegu uzależniona jest od tego, co będzie ze zrzutami wody ze zbiornika retencyjnego w Nysie – mówi Rafał Dziuba, oficer prasowy komendy straży pożarnej w Brzegu.

Sytuacja w gminie Lewin Brzeski jest bardzo trudna. Miasto jest pod wodą, podobnie jak sołectwa na jego terenie – jak w Stroszowicach na powyższym filmie. Są miejsca, w których brakuje energii elektrycznej. Strażacy ewakuują mieszkańców korzystają z pontonów i skuterów wodnych. Na miejscu działa też wojsko.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Idź do oryginalnego materiału