Finowie produkują biodegradowalny plastik z emisji dwutlenku węgla

3 godzin temu

Fińska spółka Fortum Recycling & Waste jako pierwsza na świecie produkuje biodegradowalny plastik powstały z emisji dwutlenku węgla ze spalania odpadów. Wykorzystanie wychwyconego CO2 jako surowca jest rozwiązaniem, które promuje gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Biodegradowalny plastik z emisji dwutlenku węgla

Fortum Recycling & Waste jest częścią fińskiej Grupy Fortum. Zajmująca się gospodarowaniem odpadami i rozwiązaniami dla gospodarki o obiegu zamkniętym spółka jako pierwsza na świecie wyprodukowała biodegradowalny plastik z emisji dwutlenku węgla ze spalania odpadów w swoim zakładzie w Riihimäki w Finlandii. Biodegradowalny plastik na bazie CO2 może być poddany recyklingowi, podobnie jak wiele innych tworzyw sztucznych. Dodatkową jego zaletą jest to, iż choćby jeżeli przypadkowo trafi do środowiska, rozłoży się i nie pozostawi szkodliwych mikroplastików.

Ta przełomowa technologia oparta na wychwytywaniu i wykorzystaniu dwutlenku węgla (CCU), jest ważnym krokiem w kierunku bardziej zrównoważonej produkcji tworzyw sztucznych.

Według Tony’ego Rehna, szefa programu Carbon2x, produkcja tworzyw sztucznych na bazie CO2 zapewnia nowy, zrównoważony surowiec dla tego sektora przemysłu.

Biodegradowalne tworzywa sztuczne na bazie CO2 stanowią istotną alternatywę dla rynku, ponieważ mają takie same adekwatności jakościowe jak tradycyjne, pierwotne tworzywa sztuczne na bazie paliw kopalnych.

– Prace rozwojowe w tym obszarze pomagają zmniejszyć zależność od surowców opartych na paliwach kopalnych i mogą stworzyć nowe rozwiązania biznesowe oparte na gospodarce o obiegu zamkniętym – wyjaśnia Tony Rehn. – Chcemy kompleksowo promować zamknięty obieg materiałów. Wierzymy, iż z produktów takich jak nasze, wyłania się zupełnie nowa kategoria zrównoważonych tworzyw sztucznych, choć mechaniczny recykling tworzyw sztucznych jest przez cały czas potrzebny – dodaje.

Plastik biodegradowalny powstający dzięki biomasie i sztucznej fotosyntezie

Pierwszy taki projekt na świecie

Prace, w efekcie których powstał biodegradowalny plastik prowadzone są w ramach wdrożonego dwa lata temu programu Carbon2x Fortum Recycling & Waste. Jego celem jest recykling odpadów poprzez wychwytywanie emisji dwutlenku węgla powstającego podczas spalania odpadów i zawracanie dwutlenku węgla do obiegu materiałowego w postaci wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Projekt pilotażowy ponownie wykorzystujący dwutlenek węgla powstały podczas spalania odpadów jest pierwszym tego rodzaju na świecie. Jest realizowany w zakładzie Fortum w Riihimäki w Finlandii.

Inne projekty rozwojowe dotyczące wychwytywania dwutlenku węgla są realizowane w kilku sektorach przemysłowych , ale większość z nich koncentruje się na produkcji paliw syntetycznych oraz wychwytywaniu i składowaniu dwutlenku węgla (CCS).

– Zamiast składować wychwycony dwutlenek węgla pod ziemią lub uwalniać go do atmosfery podczas spalania paliwa, powinniśmy go wykorzystywać jako nowy surowiec. Wykorzystanie wychwyconego CO2 jest znacznie bardziej zrównoważoną opcją, biorąc pod uwagę niedobór zasobów w przyszłości. Wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla jest rozwiązaniem liniowym, które nie rozwiązuje problemu rosnącego niedoboru materiałów, zaś wychwytywanie i ponowne wykorzystanie promuje gospodarkę o obiegu zamkniętym – tłumaczy Rehn.

Rehn szacuje, iż przy takim tempie rozwoju, przemysłowa produkcja biodegradowalnych tworzyw sztucznych wytwarzanych z emisji CO2 ze spalania odpadów, może się rozpocząć już pod koniec dekady. Nowa marka „tworzyw sztucznych powstałych z CO2” zostanie wprowadzona na rynek europejski w listopadzie 2024 roku.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Fortum

plasticsbornfromco2.com

Idź do oryginalnego materiału