Fiasko rozmów koalicyjnych. Herbert Kickl nie zdołał sformować rządu

dzienniknarodowy.pl 1 tydzień temu
Austriacka scena polityczna stoi w obliczu poważnego kryzysu po nieudanych próbach utworzenia rządu koalicyjnego.

Po czterech miesiącach negocjacji lider Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ), Herbert Kickl, nie zdołał osiągnąć porozumienia z konserwatywną Austriacką Partią Ludową (ÖVP), co oznacza, iż kraj pozostaje bez stabilnego rządu i bez jasnej wizji politycznej przyszłości.

Wybory parlamentarne we wrześniu 2024 roku przyniosły sukces Wolnościowej Partii Austrii, która zdobyła 29% głosów, co czyniło ją najsilniejszym ugrupowaniem w kraju. Jednak mimo upływu czterech miesięcy i wielokrotnych prób negocjacji, politykom nie udało się dojść do porozumienia w sprawie utworzenia rządu. Początkowo trzy centrowe partie starały się utworzyć koalicję, która uniemożliwiłaby FPÖ objęcie władzy. Jednak rozmowy upadły, gdy partie liberalne i konserwatywne, w tym ÖVP, nie zdołały dojść do porozumienia.

Ostatnią nadzieją na rząd większościowy było porozumienie między FPÖ a ÖVP, ale negocjacje zakończyły się właśnie fiaskiem. Kluczowym punktem spornym okazały się kwestie migracyjne i bezpieczeństwa narodowego. FPÖ domagała się kontroli nad Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, aby realizować swoją antyimigracyjną politykę, jednak konserwatyści z ÖVP uznali, iż przekazanie tego resortu “skrajnej” p partii mogłoby zaszkodzić współpracy Austrii z zagranicznymi służbami wywiadowczymi.

Christian Stocker, przewodniczący ÖVP, skomentował sytuację słowami:


“Herbert Kickl zdobył najwięcej głosów, ale to nie oznacza, iż może przejąć całą władzę.”

Po upadku rozmów koalicyjnych prezydent Austrii, Alexander Van der Bellen, ogłosił, iż skonsultuje się z liderami politycznymi, aby znaleźć wyjście z impasu. Podkreślił również znaczenie kompromisu w demokracji liberalnej:

“Demokracja liberalna opiera się na kompromisie i równowadze różnych interesów. To jedyna droga do stabilności i długoterminowego sukcesu społeczeństwa.”

Obecnie rozważane są dwa główne scenariusze. Pierwszy to nowa koalicja centrowa. Dwie mniejsze partie, liberalna Nowa Austria i Forum Liberalne (NEOS) oraz Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPÖ), które wcześniej uczestniczyły w rozmowach koalicyjnych, wyraziły gotowość do ponownych negocjacji z ÖVP. jeżeli uda się osiągnąć kompromis, możliwe jest utworzenie rządu bez udziału FPÖ. Drugi to rząd tymczasowy i przedterminowe wybory – jeżeli negocjacje nie przyniosą rezultatu, prezydent może zdecydować się na powołanie rządu tymczasowego, który zarządzałby krajem do czasu organizacji wcześniejszych wyborów.

Nieudane rozmowy koalicyjne mogą paradoksalnie działać na korzyść Herberta Kickla i jego partii. FPÖ od dłuższego czasu umacnia swoją pozycję w austriackiej polityce, a według najnowszych sondaży ich poparcie wzrosło od czasu wrześniowych wyborów. Coraz większa część społeczeństwa wyraża rozczarowanie brakiem skutecznego rządu i politycznym impasem, co może skłonić wyborców do większego poparcia dla FPÖ w przypadku przedterminowych wyborów.

Idź do oryginalnego materiału