Fergana Agency: Askar Akajew nie odzyska statusu prezydenta

1 tydzień temu

25 września na posiedzeniu kirgiskiego parlamentu odrzucono wniosek Askara Akajewa o przywrócenie mu statusu byłego prezydenta. Za odmową głosowało 71 z 85 posłów.

Marszałek kirgiskiego parlamentu Nurlanbek Szakijew podziękował posłom za odrzucenie prośby Akajewa. Podkreślił, iż w latach niepodległości Kirgistanu w kraju było więcej zła niż dobra i to jest wielka wina Askara Akajewa jako pierwszego prezydenta. Szakijew wspomniał także o wydarzeniach w Aksy – rozstrzelaniu podczas demonstracji 17 marca 2002 roku mieszkańców, którzy sprzeciwiali się przekazaniu części terytorium Kirgistanu Chinom. „Jako poseł wybrany z ramienia obwodu aksyjskiego chcę powiedzieć, iż moi rodacy z wielką uwagą i niepokojem czekali na naszą decyzję w tej sprawie. Na ile słuszna to decyzja, pokaże historia, a ludzie przedstawią swoją ocenę. Ale ja uważam, iż decyzja była słuszna” – cytuje Szakijewa portal informacyjny 24.kg.

List Asmara Akajewa z prośbą o przywrócenie mu statusu byłego prezydenta, którego pozbawiono go w 2010 roku dekretem Rządu Tymczasowego, kirgiski parlament otrzymał na początku września. Według obecnego prezydenta Kirgistanu Sadyra Żaparowa wniosek podyktowany jest chęcią Akajewa upamiętnienia go w historii jako prezydenta kraju . „Askar Akajew skończył 80 lat. Myślę, iż nie interesują go emerytury, bezpieczeństwo i inne sprawy. przez cały czas porusza się swobodnie bez ochrony” – skomentował apel Akajewa.

Askar Akajew przewodził Kirgistanowi od pierwszych lat niepodległości aż do 2005 roku. Kiedy w kraju wybuchła rewolucja i do władzy doszedł Kurmanbek Bakijew, obalony prezydent wraz z rodziną uciekli do Rosji. W Moskwie podjął działalność naukową i dydaktyczną. Akajew został później oskarżony o współudział w nadużyciu władzy i korupcji przy budowie kopalni złota Kumtor.

Jednak w sierpniu 2021 roku Akajew wrócił do Kirgistanu, zgadzając się na współpracę przy śledztwie w sprawie Kumtora. Po złożeniu zeznań przed Państwową Komisją Bezpieczeństwa Narodowego przesłał swoim rodakom wiadomość wideo, w której przyznał się do błędów przy podejmowaniu decyzji w sprawie projektu kopalni i za nie przeprosił. W 2023 roku postępowanie karne przeciwko Akajewowi zostało umorzone ze względu na
przedawnienie.

Źródło: Fergana Agency
Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium

Idź do oryginalnego materiału