Fatalna informacja dla pasażerów. W kwietniu 2024 roku, spółka PKP wstrzymała prace nad rewitalizacją dworca w Tarnobrzegu. Pod znakiem zapytania stoi również odnowa dworca w Sandomierzu.
Przypomnijmy, w sierpniu 2023 roku zabytkowy i niszczejący budynek dworca PKP w Tarnobrzegu z 1913 roku, znalazł się wśród 150 obiektów, które Polskie Koleje Państwowe SA zamierzały odnowić w ramach drugiej edycji Programu Inwestycji Dworcowych w latach 2024-2030.
Okazuje się, iż prace przygotowawcze dotyczące rewitalizacji tego obiektu zostały wstrzymane, o czym poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej były wiceminister Infrastruktury, w tej chwili poseł Prawa i Sprawiedliwości Rafał Weber.
– Spółka PKP S.A. wstrzymała prace przygotowawcze nad rewitalizacją tego zabytkowego obiektu. Do marca ubiegłego roku, czyli do czasu gdy funkcjonował jeszcze zarząd spółki powołany przez Ministerstwo Aktywów Państwowych za rządów Prawa i Sprawiedliwości, ta inwestycja była przygotowywana. Pracownicy spółki byli tu na miejscu, dokonali oględzin, dokładnie wymierzyli obiekt, uzyskali dokumentację archiwalną (…), a choćby stworzyli „wielokryterialny” program funkcjonalno- użytkowy. Czyli są już pewne propozycje jak ułożyć to zaplecze i częściowo przeznaczyć je do celów transportowych, np. gdzie powinna być ulokowana poczekalnia, ile pomieszczeń będzie służyło pod cele kolejowe a ile można zwolnic i wynająć (…) Niestety te prace zostały w kwietniu 2024 roku przerwane i do tej pory nie zostały wznowione – wyjaśnia poseł Weber.
– Na moje pytanie „Dlaczego?”, spółka odpowiedziała, iż są w trakcie rewizji programu inwestycji dworcowych i dopóki nie zapadnie ostateczna decyzja, które dworce będą rewitalizowane, wstrzymane zostały wszystkie prace przygotowawcze a te dotyczyły nie tylko dworca w Tarnobrzegu ale i 26 innych obiektów, również dworca w Sandomierzu – dodaje.
DWORZEC W TARNOBRZEGU SPEŁNIA KRYTERIA
Kryteria, jakie były brane pod uwagę przy wyborze konkretnych obiektów ujętych w drugiej edycji Programu Inwestycji Dworcowych w latach 2024-2030, to między innymi wymiana pasażerska, stan techniczny obiektu i komplementarność z inwestycjami infrastrukturalnymi. Według posła Webera, dworzec w Tarnobrzegu spełnia wszystkie trzy kryteria.
– Nie ma merytorycznych argumentów i przesłanek, żeby wstrzymać tą inwestycję, po pierwsze jest coraz większe zainteresowanie transportem kolejowym mieszkańców Tarnobrzega (…) Drugi powód, to zamiar zorganizowania Nowoczesnego Centrum Przesiadkowego na tym terenie (…) Trzeci to zabytkowy charakter dworca, został ufundowany przez rodzinę Tarnowskich. Nie wyobrażam sobie, żeby taki majątek spółki został utracony – dodaje poseł Weber.
Interpelacja posła Webera złożona do Ministerstwa Infrastruktury: Interpelacja w sprawie zatrzymania w kwietniu 2024 roku prac przygotowawczych dla rewitalizacji dworca kolejowego w Tarnobrzegu.
DZIĘKI CENTRUM PRZESIADKOWEMU DWORZEC ZOSTANIE WYREMONTOWANY?
Prace nad budowa nowoczesnego centrum przesiadkowego w Tarnobrzegu zainicjował poprzedni samorząd miasta. Obecne władze Tarnobrzega zmieniły lokalizacje tej inwestycji, na bezpośrednio sąsiadującą z dworcem PKP. Centrum miałoby powstać w ramach środków z Miejskich Obszarów Funkcjonalnych na przełomie 2028 i 2029 roku.
– Pokładam nadzieje, iż ten nasz projekt (budowy Centrum Przesiadkowego – przyp.red) pozwoli na reaktywację działań związanych z przygotowaniem dworca PKP do remontu – wyjaśnia obecny na dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Tarnobrzega.
– W PKP Nieruchomości oddział Kraków uzyskałem wstępną informację mówiącą o tym, iż w momencie gdyby udało nam się zrealizować to Centrum Przesiadkowe to rzeczywiście byłby dodatkowy argument do tego, żeby ten dworzec został wyremontowany, ponieważ miasto daje wiele od siebie (…) Cześć lokali w tym dworcu chwielibyśmy w ramach tej inwestycji wynająć – dodaje Łukasz Nowak.
Szczegóły w materiale video.
video: Piotr Morawski