Fotowoltaika Energi nabiera mocy
Grupa Energa z Grupy ORLEN intensyfikuje rozwój aktywów odnawialnych. Właśnie zakończono montaż blisko 290 tys. paneli i 450 inwerterów w ramach dwóch dużych projektów: PV Kotla (Dolny Śląsk) oraz PV Łosienice (Pomorze). Oba przedsięwzięcia uzyskały wsparcie w ramach tegorocznej aukcji OZE i przygotowują się do rozruchu technologicznego i testów.
Na farmie PV Kotla – jednej z największych tego typu inwestycji w kraju – zainstalowano ponad 222 tys. paneli i 355 inwerterów. Instalacja o docelowej mocy 130 MW zajmuje teren ponad 180 ha. Wyróżniającym elementem projektu jest 970-metrowy przewiert pod Odrą, umożliwiający przyłączenie farmy do sieci bez ingerencji w środowisko rzecznego ekosystemu.
PV Łosienice – inwestycja na Pomorzu
Po drugiej stronie kraju – w powiecie kościerskim – zakończono prace montażowe na farmie PV Łosienice. Instalacja o powierzchni ponad 43 ha obejmuje 64,5 tys. paneli oraz 95 inwerterów. Trwa wykańczanie budynku Głównego Punktu Odbioru, skąd energia popłynie do sieci dzięki ułożonej już linii kablowej 110 kV o długości 5,5 km.
Obie farmy przejdą w najbliższym czasie fazę energetyzacji i rozruchów technologicznych. Pełne uruchomienie produkcji w PV Kotla planowane jest etapowo – w 2025 roku z mocą 80 MW, a po zakończeniu modernizacji OSD osiągnie zakładane 130 MW. PV Łosienice ma uzyskać pozwolenie na użytkowanie do końca roku.
Ambitne plany Energi i Grupy ORLEN
Zarówno PV Kotla, jak i PV Łosienice, wygrały tegoroczne aukcje OZE dla instalacji powyżej 1 MW, zapewniając sobie 15-letnie umowy sprzedaży energii. Ceny ofert w aukcji mieściły się w przedziale od 100 do niemal 330 zł/MWh, co daje projektom stabilność finansową.
To nie koniec inwestycji Energi. Spółka rozwija kolejne farmy PV – w Barczewie, Działdowie, Płońsku i Wąbrzeźnie – o łącznej mocy ponad 42 MW. W tym samym regionie co PV Kotla powstaje także farma PV Serby o imponującej mocy 112 MW.
Działania te wpisują się w strategię Grupy ORLEN, która zakłada osiągnięcie 9 GW mocy z OZE do 2030 roku i 12,8 GW do 2035 roku. realizowane są również przygotowania do oddania do użytku projektów o łącznej mocy ponad 100 MW, w tym m.in. farmy Mitra (65 MW). Na Litwie budowana jest natomiast instalacja PV o mocy 42,2 MWp na potrzeby rafinerii w Możejkach.
Energa liderem zielonej transformacji
Grupa Energa już dziś wyróżnia się wysokim udziałem OZE w miksie energetycznym – 53 proc. na koniec 2024 roku. Wytwarzane przez spółkę instalacje odnawialne (fotowoltaiczne, wiatrowe, wodne i biomasowe) dostarczyły w ubiegłym roku 1,5 TWh energii elektrycznej, co stanowiło 55 proc. całkowitej produkcji brutto.
Energa posiada również jedną z największych w kraju sieci dystrybucyjnych, z której korzysta ok. 3,4 mln klientów. Do jej linii podłączone jest aż 1/3 całej mocy OZE działającej w Polsce – łącznie 9,6 GW. Spółka przoduje także w cyfryzacji – 87 proc. odbiorców posiada liczniki zdalnego odczytu.
Zobacz również:- Energa przyspiesza inwestycje w OZE i dystrybucję. W planach nowe bloki gazowe i magazyny energii
- Energa-Operator przekroczyła 3 miliony liczników zdalnych
- Energa inwestuje w 112 MW zielonej mocy na Dolnym Śląsku. Powstaje PV Serby
Źródło: Energa