Fałszywy Lech Wałęsa oferuje Polakom po trzy tysiące złotych

18 godzin temu





W mediach społecznościowych pojawia się informacja, iż zarówno były prezydent, jak i obecna para prezydencka, będą rozdawali Polakom pieniądze.

Ten fałszywy przekaz i deepfake został stworzony przez niezidentyfikowanych cyberprzestępców. Zachęca do podejrzanych inwestycji, dlatego nie należy klikać w materiał, do którego obejrzenia zachęcają wytworzone przez oszustów wizerunki.

„Masz 60 lat lub więcej? Możesz skorzystać z rządowego programu! Tylko 29,4% Polaków o nim wie, a jest dostępny dla wszystkich!” – czytamy w poście na Facebooku.

Jest też wideo, w którym Lech Wałęsa, były prezydent RP, zachęca do skorzystania z dodatkowego wsparcia finansowego.

„Miesięczne świadczenie w wysokości 3000 złotych czeka na tych, którzy dołączą do naszego projektu” – mówi Wałęsa w filmie.

W innej wersji nagrania były prezydent obiecuje dodatkowe 1000 złotych miesięcznie dla osób przystępujących do „rządowego programu”. Także Agata Kornhauser-Duda, żona obecnego prezydenta RP, reklamuje „program państwowy z gwarantowanymi wypłatami”.

„Reklamy z byłym prezydentem i pierwszą damą są przykładem realistycznych przeróbek znanych jako deepfake’i. Termin ten odnosi się do nagrań, obrazów lub dźwięków wygenerowanych przez sztuczną inteligencję, które realistycznie naśladują wygląd, głos lub zachowanie prawdziwych osób. Mogą one powstawać od podstaw lub być zmodyfikowaną wersją istniejących materiałów. Oszuści często wykorzystują deepfake’i, by wzbudzić zaufanie i wprowadzić odbiorców w błąd. Chętnie posługują się przy tym wizerunkami znanych osób” – informuje Fakty Oświęcim Stowarzyszenie Pravda, zajmujące się śledzeniem fałszywych informacji i oszustw w sieci.

Link pod nagraniami prowadzi do artykułu „Tajemnice wysokich emerytur polityków ujawnione: Lech Wałęsa zdradził, jak udaje mu się otrzymywać znacznie wyższe miesięczne świadczenia od państwa”. W sfabrykowanym wywiadzie fałszywy były prezydent zachęca do inwestowania w państwowy projekt Baltic Pipe.

Na końcu artykułu znajduje się instrukcja „Jak zacząć zarabiać na projekcie Baltic Pipe?”. Zawiera link, który przekierowuje do fałszywej strony podszywającej się pod projekt.

„Po kliknięciu wyświetla się kolejny deepfake, tym razem z prezydentem Andrzejem Dudą, który zapewnia, iż „nie jest to kolejne oszustwo”. Pod nagraniem znajduje się formularz wymagający podania danych kontaktowych oraz sfałszowana strona państwowego projektu z zaznaczonym adresem witryny” – przestrzega Pravda.

Ostrzegamy czytelników Faktów Oświęcim, iż kliknięcie w któryś z materiałów może doprowadzić co najmniej do wyłudzenia danych osobowych. Cyberprzestępcy są jednak nastawieni na wyłudzenie pieniędzy przy pomocy Internetu i fałszywych stron

Idź do oryginalnego materiału