Fala powodziowa w województwie opolskim. Wody Polskie uruchomią zbiornik Racibórz

5 dni temu

Osobłoga w Racławicach Śląskich to jeden z kilku posterunków, na których jest fala powodziowa w województwie opolskim. Pozostałe to Głuchołazy (rz. Biała Głuchołaska), Jarnołtówek (rz. Złoty Potok), Prudnik (rz. Prudnik), Nysa (rz. Nysa Kłodzka), oraz Branice (rz. Boczne koryto Opawy oraz Opawa). Jak informują Wody Polskie, w każdym z tych punktów mamy rosnący trend. A to oznacza, iż poziom wody będzie wzrastał.

W przypadku Osobłogi prognozy wskazują, iż w niedzielę 15 września jej poziom w Racławicach Śląskich sięgnie 457 cm. To więcej, niż podczas powodzi z 1997 roku – wtedy maksimum wyniosło 438 cm. Do tego poziomu brakuje teraz około 10 cm. Wystarczyło to jednak, aby rzeka wystąpiła z brzegów.

Od niedzielnego wieczora poziom wody w Osobłodze ma się już jednak obniżać. Trudna sytuacja na Osobłodze spowodowała, iż drogowcy zamknęli most nad tą rzeką w Mochowie.

Od piątkowego wieczora zamknięty jest też most nad Białą Głuchołaską w Głuchołazach. Tam trwa walka o utrzymanie tymczasowej drewnianej przeprawy, znajdującej się w sąsiedztwie nowego, budowanego mostu. Władze Głuchołaz nie kryją, iż jeżeli most tymczasowy nie wytrzyma, centrum Głuchołaz najpewniej będzie zalane. Stąd decyzja o ewakuacji mieszkańców. Podobne działania podjęły władze Prudnika względem mieszkańców tego miasta, a także wsi Łąka Prudnicka i Moszczanka.

Podtopienia wystąpiły też miejscowościach Chrabielin i Wierzbiec, gdzie rzeka Prudnik wystąpiła z brzegów. W godzinach popołudniowych w Racławicach Śląskich ponadnormatywne opady deszczu spowodowały wystąpienie z brzegów wód rzeki Osobłoga.

Fala powodziowa w województwie opolskim. Uruchomią zbiornik Racibórz

Wody Polskie zapewniają, iż zbiorniki retencyjne na terenie województwa opolskiego posiadają rezerwę powodziową i są gotowe na przyjęcie dużych ilości wody. Do tego dochodzi zapowiedź uruchomienia zbiornika Racibórz Dolny.

To największy w Polsce suchy zbiornik przeciwpowodziowy. Ma pojemność 185 mln metrów sześciennych. Wody Polskie informują, iż może spłaszczyć choćby 1/6 fali powodziowej, jaka w 1997 r. dotarła do Wrocławia.

Jak poinformował Rajmund Frischko, wójt gminy Cisek, zbiornik zacznie wypłaszczać falę powodziową w nocy z soboty na niedzielę. Spodziewa się, iż ta dotrze do gminy około godz. 9.00 w dniu 15 września. Ma się utrzymać przez około dwie doby.

Na podobne wypłaszczenie wskazuję też prognozy dla innych miast nad Odrą w województwie opolskim, gdzie fala powodziowa dotrze w niedzielę (Kędzierzyn-Koźle) bądź w poniedziałek (Krapkowice).

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Idź do oryginalnego materiału