Tajna operacja Orbana. O włos od konfliktu na Bałkanach
Viktor Orban był o włos od wywołania na Bałkanach konfliktu o niemożliwych do przewidzenia konsekwencjach - informuje portal VSquare. Jak wynika z doniesień, na polecenie premiera Węgier siły specjalne miały być gotowe do ewentualnej ewakuacji prezydenta Republiki Serbskiej Milorada Dodika - w ten sposób miałby on uniknąć aresztowania przez bośniacki sąd.

Szef ochrony węgierskiego premiera miał otrzymać polecenie wysłania antyterrorystów do Banja Luki na wypadek, gdyby musieli oni pomóc prezydentowi Republiki Serbskiej (części autonomicznej Bośni i Hercegowiny) Miloradowi Dodikowi uniknąć aresztowania przez bośniacki sąd - informuje portal VSquare. Wcześniej sąd pierwszej instancji w Sarajewie skazał polityka na rok więzienia.
Jak wynika ze śledztwa portalu, decyzja miała zapaść po spotkaniu w Budapeszcie Viktora Orbana, prezydenta Serbii Aleksandara Vucicia i Milorada Dodika. Przywódcy rozmawiali zanim sąd wydał wyrok.
Węgry. Viktor Orban planował tajną operację. Rozgniewał USA
Media ujawniły, że po wizycie w Budapeszcie elitarna jednostka węgierskiej policji (TEK), kierowana przez byłego szefa ochrony i zaufanego współpracownika Orbana, Janosa Hajdu, przyjechała do Republiki Serbskiej z planem umożliwienia Dodikowi ucieczki przez Chorwację na Węgry.
VSquare podaje, że węgierskie siły specjalne miały "tajny cel": ułatwić szybką ewakuację przywódcy bośniackich Serbów na Węgry w przypadku, gdyby bośniacki sąd nakazał jego natychmiastowe aresztowanie za działania separatystyczne.
Sąd w Sarajewie skazał Dodika na rok więzienia i sześć lat zakazu pełnienia funkcji publicznych za utrudnianie wykonania decyzji Wysokiego Przedstawiciela Wspólnoty Międzynarodowej w Bośni i Hercegowinie, Christiana Schmidta, który odpowiada za nadzór nad wdrażaniem postanowień układu pokojowego z Dayton, kończącego wojnę w latach 90.
"Przykrywką dla rozmieszczenia sił na Węgrzech były wspólne ćwiczenia i szkolenie z lokalną policją" - pisze portal.
Jak czytamy, Stany Zjednoczone, rozgniewane śmiałym krokiem Węgier, wydały ostrzeżenie siłom specjalnym Budapesztu.
"Plan wyciekł. Stany Zjednoczone od początku wiedziały, do czego przygotowuje się TEK, i powiadomiły Chorwację" - napisał Szabolcs Panyi, dziennikarz portalu VSquare, powołując się na urzędników unijnych. "Chorwackie służby poważnie przygotowały się na ten scenariusz i były gotowe aresztować Dodika i funkcjonariuszy TEK" - dodał.
O włos od konfliktu na Bałkanach. "Węgry igrały z ogniem"
"To byłaby poważna eskalacja, która mogła wywołać konflikt o zupełnie nieprzewidywalnych konsekwencjach" - przyznał w rozmowie z dziennikarzem jeden z europejskich urzędników. "Węgry igrały z ogniem. Kiedy zapytałem węgierskiego urzędnika, jak bardzo wściekli są Amerykanie, odpowiedział, że 'bardzo'" - podsumował Panyi.
Po wyroku sądu w Sarajewie parlament Republiki Serbskiej przegłosował szereg ustaw zakazujących działania na swoim terytorium kilku instytucji centralnych BiH, w tym sądów, prokuratury oraz policji federalnej. Po podpisaniu dokumentów przez Dodika Trybunał Konstytucyjny BiH wstrzymał 7 marca ich obowiązywanie do czasu podjęcia ostatecznej decyzji.
Minister spraw zagranicznych Bośni i Hercegowiny Elmedin Konaković zaapelował w niedzielę do Unii Europejskiej o pomoc unijnej misji pokojowej EUFOR w zatrzymaniu Dodika, za którym w marcu wystawiono ogólnokrajowy list gończy. Dodik, jego rodzina i najbliższe otoczenie są objęci amerykańskimi sankcjami.
Jak pisze VSquare, spisek mający na celu uratowanie Dodika przed więzieniem jest jednym z przykładów podobnych interwencji Orbana, mających na celu ochronę jego sojuszników na całym świecie.
W 2018 roku węgierski wywiad pomógł byłemu premierowi Macedonii Północnej, Nikoli Gruewskiemu, uniknąć aresztowania i uciec na Węgry, gdzie otrzymał azyl.
W 2024 roku były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro schronił się na dwa dni w ambasadzie Węgier w Brazylii, obawiając się aresztowania po tym, jak skonfiskowano mu paszport.
Portal wspomina również o byłym polskim wiceministrze sprawiedliwości Marcinie Romanowskim, któremu postawiono zarzuty i wydano za nim Europejski Nakaz Aresztowania w związku ze śledztwem wokół Funduszu Sprawiedliwości. Romanowski udał się na Węgry, gdzie uzyskał azyl.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!