Trump obniżył ceny gazu dla Europy. To dobry czas na zapełnienie magazynów

Wojna handlowa wywołana przez władze USA spowodowała nie tylko szybkie spadki cen ropy, ale i gazu. Ceny błękitnego paliwa w Europie spadły tak z powodu obaw o globalny handel, jak i nadciągającego ocieplenia.

Publikacja: 07.04.2025 13:39

Ceny gazu spadają

Ceny gazu spadają

Foto: Bloomberg

W poniedziałek kontrakty terminowe na gaz ziemny w holenderskim hubie TTF potaniały o 4,64 proc. do 34,76 euro za megawatogodzinę. Na otwarciu handlu osiągnęły minimalny poziom 33,65 euro za megawatogodzinę – najniższy od września 2024 r.

Rynki osłupiały, surowce potaniały

Reuters podkreśla, że plany radykalnych ceł prezydenta USA Donalda Trumpa wprawiły w poniedziałek w osłupienie światowe rynki finansowe.

Czytaj więcej

Ropa najtańsza od pandemii, ale na stacjach w Polsce tego nie widać

„Cła te obejmują 20-procentową dopłatę do towarów z Unii Europejskiej, co wzbudziło obawy o spowolnienie gospodarki i spadek aktywności przemysłowej w Europie. Przyczyniło się to do niedźwiedziego trendu na rynku gazu” – ocenia Oleg Skrynik, analityk londyńskiej giełdy surowcowej.

Również prognozowana cieplejsza pogoda wywiera presję na rynek gazu. Od następnego poniedziałku w północnej Europie temperatury mają skoczyć nawet do 20 st C.

Europejskie magazyny gazu zakończyły sezon grzewczy 31 marca, będąc niemal w dwóch trzecich puste. Według stanu na 5 kwietnia (Gas Infrastructure Europa), magazyny na terenie Unii miały ponad 65 proc. wolnej pojemności. Ponad 40 proc. zapełnienia wykazywała Austria, Belgia, Włochy, Polska (42,1 proc., ale starczy na 7 proc. rocznego popytu), Hiszpania (64 proc., ale pojemność mniejsza od polskich).

Czytaj więcej

Amerykańskie sankcje na Wenezuelę. Biały Dom ostrzega koncerny paliwowe

Puste magazyny Ukrainy

Największe magazyny Europy – ukraińskie – są niemal puste. Pozostało jedynie 2,74 proc. zajętej pojemności, co starcza na zaspokojenie 4 proc. rocznego popytu. Tymczasem ukraińscy eksperci apelują do władz, by zniosły możliwość kupowania gazu po zaniżonych cenach przez ukraińskiego monopolistę – Naftogaz.

„Przedsiębiorstwa, które produkują energię elektryczną z gazu i zarabiają na tym pieniądze, muszą kupować ją po cenach rynkowych. Zniesienie świadczeń nie doprowadzi do ich ustania. Państwo musi pozwolić rynkowi działać bez zbędnych zniekształceń” – podkreślił wiceprezes ds. energetyki Międzynarodowej Izby Handlowej (ICC Ukraina) Aleksandr Trochimiec.

Świat się zmienia

Czytaj to co naprawdę ma znaczenie
już za 99 zł rocznie

SUBSKRYBUJ

Wcześniej doradca premiera Ukrainy, Jurij Bojko, stwierdził, że przyciągnięcie prywatnych przedsiębiorców i rewizja mechanizmu dopłat do gazu, pomogą utrzymać bilans gazowy Ukrainy. Analitycy spodziewają się, że obecne niskie ceny gazu zachęcą poszczególne kraje Europy, w tym Ukrainę, do wpompowywania większej ilości gazu do magazynów.

W poniedziałek kontrakty terminowe na gaz ziemny w holenderskim hubie TTF potaniały o 4,64 proc. do 34,76 euro za megawatogodzinę. Na otwarciu handlu osiągnęły minimalny poziom 33,65 euro za megawatogodzinę – najniższy od września 2024 r.

Rynki osłupiały, surowce potaniały

Pozostało jeszcze 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gaz
Gazprom, czyli wszystko na sprzedaż. Gorzki koniec potęgi koncernu
Gaz
Ukraina kupi dużo LNG z USA. Surowiec dotrze m.in. przez polski gazoport
Gaz
Ukraiński dron uderzył w rurociąg Gazpromu. Prawie 500 km od granicy
Gaz
Spada liczba kopciuchów. Polacy wybierają gaz, który może okazać się pułapką
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Gaz
Orlen zapewni Ukrainie dostawy gazu ziemnego